yıllık planlar öğretim programındaki kazanımlara uygun şekilde yapılmazsa ne olur?

Kodla Büyü

posteki

Aktif Üye
Bulunduğum ilde ortak sınav duyurusundan sonra tüm branşların zümre başkanlarıyla il merkezinde toplantı yapıldı. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi için de ortak sınav yapmamız isteniyor. Sınavda soru sorulması gereken kazanımlar da tablo halinde verilmiş. Yıllık plan için de örnek verilmiş ve planlarınız buna benzemiyorsa bunu kullanın demişler. Sorun da burada başlıyor, yollanan plan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım 5-6. Sınıflar Öğretim Programı'ndaki kazanımlara uygun yapılmamış, muhtemelen iyi niyetli bir arkadaş kendi okulunun şartlarına göre kafasından kazanım yazmış. Şimdi ne yapsam hocalarım? Bilişim sınıfım yok, gönderilen plan da konuların oldukça azaltılmış hali, ama resmi bir yazı da yazılmadan whatsapp grubundan gönderilmiş. Durduk yerde başımıza iş açılacak gibi geliyor.

Ankara'da da zümre başkanları toplantıyı çağrıldı ama yalnızca Türkçe, matematik, fen, sosyal, İngilizce, din kültürü ve Arapça çağrıldı. Bilişimden ortak sınav yok olarak yorumlarım ben bunu.

aynı şekilde iki yeni güncel yıllık planı inceledim ..güncel ikisi de iki planda kazanımların haftalık sayıları uygun değil ..arkadaşlar üç haftada veya dört haftada koca üniteyi anlatmamız isteniyor.. programa göre olmazsa sıkıntı olur mu?

Özel durumlu bir öğrenci velisi Danıştay'a başvursun.olay cözulur.ortak sınav egitim öğesine aykırıdır.program geliştirme de herkes resmi programı eksiksiz uygulayabilir mi?herkesi aynı kefeye sokan milli eğitim bize yapılandırmacı yaklaşımdan bahsediyor.dersanecilik anlayışı ile büyümüş nesil verdikleri kararlar doğal olarak dersaneci yaklaşım olur.amaclari öğretimi ölçmek yoksa eğitim umurlarinda değil.ayni ildeki okul okuldan farklı iklim farklı olanaklar farklı.adamlar illa bizi robot yapacaklar.flash takip aynı formata ayarlayacaklar.

Öğretmen klavuz kitaplarında konu ve kazanımlar hangi sıra ile verildiyse ve kaç haftada işlenmesini belirtiyorsa konular öyle işlenmeli ve yıllık planlar da klavuza göre hazırlanmalı. aksi takdirde öğretim programına uymamış olursunuz.
bazı konular 1 hafta yerine bazen 2 hatta 3 haftaya kadar sarkabiliyor. buna kimse (müfettişler) birşey diyemez sanırım. önemli olan konunun iyi anlaşılması. ama yıllık plan klavuza uygun olmalı.
Öyle eski öğretim programında olduğu gibi kimse konuları eksiltemez veya yeni konu ekleyemez.

Geri