yüksek lisans

Kodla Büyü

ömerfatih

Üye
Arkadaşlar bilgisayar öğretmeni olarak;
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği alanındaYüksek Lisans yapmayı mı tercih edersiniz yoksa Eğitim Yönetimi ve Deneticiliği yüksek lisans mı tercih edersiniz?

Eğitim Yönetimi ve Deneticiliği ismini ilk defa duydum ama eminim bilgisayar öğretmenliğinde yüksek lisans yapmak istemezdim.

senin kariyer planlamana bağlı bu ömer hocam...
Emin değilim ama Eğitim Yönetimi ve Deneticiliği sanırım müfettişlik için arkadaşlar araştırmıştı bi ara. Onlar müfettişliğe oynamak istiyolardı.
Ne yapmak istediğinde bitiyor olay.
Ben işletmeden yapmayı düşünüyorum. Hedefime işletme hitap ediyor eğitim bilimlerinden daha çok... kişisel ihtiyacı ölçüp tartmak ona göre seçim yapmak gerekiyor ;)

ömer hocam
şayet egitim yönetiminde yüksek lisans yaparsan müfettiş olabilirsin yada milli egitimde şübe müdürü falan.yüksek lisans dan çok doktora yaptıgın alan senin alanın olur ama yüksek lisans doktora yapmak istegin bölüme parelel olursa daha saglıklı olur ve ilerde çalışmak istediğin fakülteyede baglı egitimde yaparsan egitim fakültesi olur ama eger bilgisayar alanında yaparsan bilgisayar mühendisliğinede kayabilirsin senin tercihlerine baglı. Ama egitim yöneticiligine her zaman fazla müracaat olur buda bir gerçek

bence arkadaşlar hiçbir şey yapmaya gerek yok bakanlığın ne zaman ne yapacağı belli olmuyor. hala günü kurtarmak için planlamalar yapıyoruz. böyle olduğu sürece nr kadar eğitim alırsan al boş. fakat eğitim yönrticiliği müfettiş müdürlük için falan sanırım. :!:

hocam merhaba konuyu görünce yazmak istedim. ben de bir bilgisayar öğretmeniyim ve bilgisayar mühendisliğinde yüksek yapıyorum. ilçedeki memura bana bunun artısı ne olur diye sorduğumda teknik öğretmen sıfatı alırsın, derece, kademen değişir bir de uzman öğretmen omak için sınava tabi olmazsın dedi. bence fırsatın varsa mutlaka değerlendir. bir de bulunduğun il yada ilçeye giderek daha detaylı bilgiye ulaşabilirsin.
başarılar...

arkadaşlar ben şu anda eğitim yön ve teftişi alanında yüksek lisans tez aşamasındayım. bayghost arkadaşımın söylediği gibi bu iş sizin kariyer planınızla ilgili. ama hangi alanda yaparsanız yapın bu iş hele öğretmenlikle birlikte gerçekten yorucu. biraz da gönüllü çalışma gayretine dayanıyor. başlangıçta müfettiş olacam, eğitim yöneticisi olacağım gibi gelse de süreç eğer siz de buna hazırsanız akademik alana kayıyor ve o getiriler daha geri plana itiliyor. ayrıca gerçekten meb oldukça dengesiz. örneğin şu anda bu alanda yüksek lisans ve doktora yöneticilik için avantajlı ama yarın ne olacağını kestirmek oldukça güç. :?:

ccereci' Alıntı:
arkadaşlar ben şu anda eğitim yön ve teftişi alanında yüksek lisans tez aşamasındayım. bayghost arkadaşımın söylediği gibi bu iş sizin kariyer planınızla ilgili. ama hangi alanda yaparsanız yapın bu iş hele öğretmenlikle birlikte gerçekten yorucu. biraz da gönüllü çalışma gayretine dayanıyor. başlangıçta müfettiş olacam, eğitim yöneticisi olacağım gibi gelse de süreç eğer siz de buna hazırsanız akademik alana kayıyor ve o getiriler daha geri plana itiliyor. ayrıca gerçekten meb oldukça dengesiz. örneğin şu anda bu alanda yüksek lisans ve doktora yöneticilik için avantajlı ama yarın ne olacağını kestirmek oldukça güç. :?:

bu alanda yuksek lisasn yaptığınız için tezli ve tezsiz arasındaki farkı da belki biliyorsunuzdur hocam arada ne gibi bir fark var ki acaba? eğitim yön. ve teftişi bölümü ktü de tezsiz olarak verilmekte ayrıca meslekte 5yıllık bir süreyi doldurmuş olmanız da isteniyor onun için ben başvuramamıştım. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların da görüşleriniz bekliyorum tesekkürler şimdiden...

Ben gazi üniversitesinde Bilgisayar Eğitimi üzerine Tezli Y.L. yapıyorum. Açıkcası kendimi yazılım alanında daha da geliştiemk için yapıyorum. MEB de Y.L. ın pek bi avantajı kalmadı sanırım artık.

Arkadaşlar ben de başka bi soru sorucam yüksek lisansla ilgili ders tanıtım formları var. Baktım birçok ders var. Hepsini almak gerekiyor mu? Mesela Böte için 6 tane ders var ve içerik olarak ağır gibi hepsi.

hayır hepsini almak gerekmiyor. belli bir kredi sayısı var,ona ulaşman yeterli oluyor.
mesela 21'e ulaşmak için her ders 3'erden 7 ders alman yeterli oluyor. bi de zorunlu bi ders olabiliyor.
zorluk açısından sorarsan, evet dersler hakkaten zor. belli zevkli olurdu da, öğretmenlikle birlikte(hele okulda ders yükünüz çoksa) zor..Allah kolayluk versin..
ama azmedip isteyince herşey oluyor..

zorunlu ders ve seçmeli ders olarak dersler var. 4+4 bir yılda ders seçiyorsun diye hatırlıyorum.. bu arada Bilgisayar konusunda bilgi edineceğim diyenlere tavsiyem BÖTE'nin YL programına gitmeyin çünkü program formasyon ağırlıklı....

ikiside beş para etmez hocam benim gorusume gore

egitim yonetimi ve denetciliği eger mufettiş şube muduru olacaksan işine yarar ilerde

bote yuksek ise, eğer uni de egitim gorevlisi olmayı dusunuyorsan işine yarar ama bolum içerigi çok kotu. ben 1. senenin sonunda atıldım :D sadece egitim sadece egitim bilgisayar namına bişi yok :(

bende böte Y.L. içeriğindeki derslerin yetersizliğinden dolayı ilgim bir anda yok oldu ve sonuçta devam etmedim sanırım kaydımıda silmişler:)
ama içerik ve ilerisi için hangisi daha avantajlı derseniz sanırım işletme veya eğitim bilimleri olaiblir. Eğitimde Program geliştirme de aslında fena değil.

Re:

sehergin' Alıntı:
hocam merhaba konuyu görünce yazmak istedim. ben de bir bilgisayar öğretmeniyim ve bilgisayar mühendisliğinde yüksek yapıyorum. ilçedeki memura bana bunun artısı ne olur diye sorduğumda teknik öğretmen sıfatı alırsın, derece, kademen değişir bir de uzman öğretmen omak için sınava tabi olmazsın dedi. bence fırsatın varsa mutlaka değerlendir. bir de bulunduğun il yada ilçeye giderek daha detaylı bilgiye ulaşabilirsin.
başarılar...
hocam hangi üniversitede yapıyosunuz, hangi şartlarla başladınız bilgisayar mühendisliği yüksek lisansa?

Geri