Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Windows'un (bilgisayarın) Hızını artırmak için Öneriler

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında response tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. response

  response Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2007
  Mesajlar:
  112
  Beğeni:
  0
  Sizde önerilerinizi sıralarsanız bu tür sorulara cevap bulunmuş olsun. özellikle misafir ziyaretçiler için. OKUMAYA ÜŞENİYOSANIZ YÜKLEYİN AYNI ŞEY!..

  1. Sistemin Açılıştaki Hızını Artırmak
  "C:\Windows\Prefetch\" altındaki tüm dosyaları silebilirsiniz. Zamanla bunlar yine dolacaktır.
  DİKKAT! başlat-çalıştıra regedit yaz çıkan ekranda
  "HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\C ontr o l\Session Manager\MemoryManagment\PrefetchParameters\" Sağ penceredeki "EnablePrefetcher" değerini ( 5 ) ile 7 arasında bir değer yapın.

  2. Başlangıç Dosyalarına Defrag
  Windows XP’de ki hoş özelliklerden biri de açılış dosyalarını sabit diskin başlangıcına yerleştirme imkanı. Bu sayede sistem açılışı daha hızlı gerçekleşebiliyor. Bunun için:

  "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\Bo otOp t imizeFunction" anahtarına girin. Burada "Enable"a çift tıklayın. Değer olarak "Y" girin.

  3. Dizin Oluşturma Hizmetini Kapatmak
  Dizin Oluşturma Hizmeti yüksek miktarda bellek kullanan küçük bir uygulamadır. Sabit diskteki dosyaları sık sık inceleyerek listeler ve arama işlemi yaptığınızda hızlı sonuç almanızı sağlar. Bunu kapamak için:

  "Denetim Masası > Program Ekle/Kaldır > Windows Bileşenlerini Ekle/Kaldır" buradaki dizin oluşturma hizmetinin yanındaki işareti kaldırın.

  4. Bazı Servisleri Kapatmak
  Servisler bilgisayar açıldığında devreye giren ve işletim sistemine yardım eden uygulamalardır. Çok sayıda servis arka planda çalışmasına rağmen gereksiz yere bellek ve işlemci kullanımına sebep olur. Bunlardan bi tanesi Otomatik Güncelleştirmedir.Bunu önlemek için:

  Çalıştır > services.msc > Otomatik Güncelleştirme i tıklayın karşınıza gelen pencerede başlangıç tipini "Devre Dışı" yapın. Aynı şekilde boşuna çalıştığını düşündüğünüz servisleri kapatabilirsiniz.

  a-DHPC İstemcisi : Eğer Bilgisayarınız otomatik olarak IP almıyorsa, bunu
  kapatabilirsiniz.

  b-DNS İstemcisi: Yerel ağınızda DNS sunucusu yoksa bu servisi
  kapatabilirsiniz.

  c- Nvidia Driver Help Service: Nvidia nın yardım Servisi eğer gerek
  duymuyorsanız ki pek gerekli bir şey değil hemen kapatın.

  d- Internet Bağlantı Güvenlik Duvarı (ICS): Eğer firewall kullanmıyorsanız ve
  Internet paylaşımı yapmıyorsanız bunu iptal edebilirsiniz.

  e-Görev Zamanlayıcı : Görev zamanlayıcı kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.

  f- Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Kablosuz ağlarla herhangi bir ilginiz yoksa
  kapatın gitsin.

  g-Taşınabilir Ortam Seri No: Bu servis portatif müzik çalarınızın seri
  numarasını alıyor. Sık kullanmıyorsanız durdurun. (Ne olduğunu bilmiyorsanız
  hemen durdurun)

  h-Terminal Hizmetleri: Bilgisayarınıza uzaktan erişim yapan kimse yoksa ve
  sizde bunu kullanmıyorsanız kapatın.

  j-Hata Bildirim Hizmeti: Bir çok kullanıcı gibi hoşunuza gitmiyorsa durdurun.

  k-Otomatik Güncelleştirme: Windows un otomatik güncelleştirilmesini
  istemiyorsanız durdurun.

  5. Hata Raporu Göndermeyi Kapamak

  Hata Raporlarının gönderilmesini ve her seferinde ekrana bir mesaj gelmesini istemiyorsanız:

  · Bilgisayarım’a sağ tıklayarak, açılan menüden Özellikleri seçin.
  · Açılan bölümde yer alan Gelişmiş i tıklayın.
  · Hata Bildirimini tıklayın ve "Hata Bildirimini Devre Dışı Bırak"ı işaretleyin.

  6. Dosya Arama Yardımcısını Kapamak
  Arama yaparken Windows un klasik penceresini kullanmak istiyorsanız:

  "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ Curr e ntVersion\Explorer\CabinetState" Sağ pencerede sağ mouse tuşuna basarak "Dize Değeri" formatında yeni anahtar yaratın ve bu anahtara "Use Search Asst" adını verin. Değerini "no" yapın.

  7. Messenger ı Sisteminizden Tamamen Kaldırmak
  Messenger uygulamasını istemiyorsanız, sisteminizden tamamen kaldırmak için:

  Çalıştır > "RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\INF\msmsgs.inf,BLC.Remove" yazın.

  8.Windows XP Internet Hız Sınırlamasını Kaldırmak
  Dikkat! Sadece Windows Xp Professional için. Windows XP Prof. sadece 80 % internet hızını kullanıyor. İnternetinizin hızını 20 % çoğalta bilirsiniz. Bunun için:

  Başlat > çalıştır > gpedit.msc > bilgisayar yapılandırıcısı > yönetim şablonları > ağ > Qus paket zamanlayıcısı > ayarlanabilen bant genişliğini sınırla > etkin > bant genişlik sınırı = 0 > uygula > tamam yapmanız yeterli.

  9.Schedule Task ı Kapatın
  I.E 6 sunucuya her bağlandığında "schedule task" çalıştırmak ister, bu da kullanıcıya Internet’te yavaş sörf olarak geri dönmektedir, zaten yavaş olan internet bağlantısını daha da yavaşlatmamak için bu özelliği kapatmakta fayda var. Bunun için:

  "HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/RemoteComputer/NameSpace" anahtarında ki "{D6277990-4C6A-11CF-8D87-OOAA0060-F5BF}" alt anahtarını silin.

  10. Menülerde Gezinme Hızının Artırılması
  Menülerde gezinirken kısa bir gecikme yaşanır bunu regitry’de ki bir ayarın değiştirilmesiyle giderilebilir. Bunun için:

  "HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Destop" altıdaki "MenuShowDelay" dizesine çift tıklayıp 400 olan değeri "0" olarak atadığınızda sorun çözülecektir.

  11.Ram'leri Etkin Kullanma
  Eğer sistem hafızanız 512MB ya da üzerinde ise aşağıdaki registry yolunu izleyin ve "DisablePagingExecutive" değerini "0" yerine "1" yapın.

  "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\C ontr ol\Session
  Manager\Memory Management\DisablePagingExecutive"

  Aynı zamanda Windows un I/O işlemlerinde kullancağı hafıza miktarını belirleyerekte genel sistem performansına katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki registry yolunu takip edin ve "IoPageLockLimit" değerini sistem hafızanızla doğru orantılı olarak değiştirin.

  "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\C ontr ol\SessionManager\Memory Management"

  4096 32MB ve altı.
  8192 - 32+ MB hafıza.
  16384 - 64+ MB hafıza.
  32768 - 128+ MB hafıza.
  65536 - 256+ MB hafıza.

  Bunların yanı sıra menülerin show yapmasını engelleyerekte performansı olumlu yönde etkiliyebilirsin... Bunun içinde

  başlat/çalıştır/regedit

  HKEY_CURRENT_USER/Control Panel/Desktop un altında
  MenuShow Delay değerinin 400 olan default unu "1" indirmen yeterli....

  Bilgisayarım uzerinde sağ ok ozellikler gelişmiş performans ayarlarından da gereksiz olanları kaldırarakta sistemde performansı + yonde etkileyecek değişiklikler yapmıs olursun...

  12.CD lerin Otomatik Açılması
  Sürücüye yerleştirdiğiniz her CD-ROM, üzerinde kurulum programını otomatik olarak çalıştırır. Eğer CD üzerinde sadece bir kısım veriye ulaşmak istiyorsanız otomatik başlat fonksiyonu oldukça rahatsız edici bir hal alabilir.

  Bu özelliği geçici olarak kapatmak için küçük bir hileye başvurabilirsiniz. CD-ROM u sürücüye yerleştirdikten sonra [SHIFT] tuşuna basılı tutun. Bu sayede otomatik başlat fonksiyonu bir defaya mahsus olmak üzere çalışmayacaktır. Eğer bu işlevi tamamen kapatmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri yerine getirmeliniz.

  XP Home için: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\Cdrom anahtarına ulaşın Autorun kaydının değerini 0 yapın.

  XP Pro İçin: Başlat/Çalıştır komutu ile ekrana gelen pencereyi kullanarak gpedit.msc konsolunu çalıştırın. Bilgisayar Yapılandırması başlığı altındaki Yönetim Şablonları / Sistem dizinine geçin. Ardından sağ taraftaki Otomatik çalıştır özelliğini devre dışı bırak öğesine çift tıklayın ve takip eden penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin.

  14.Internet Explorer'ın Yeniden Kurulumu
  Web sayfaları artık doğru görüntülenmiyor ve yüklemeler aniden kesiliyorsa, artık IE yi yeniden kurmanın zamanı gelmiştir. Bunun için XP CD sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır a şunu yazın.

  rundll32.exe.setupapi,InstallHinfSection.DefaultIn stall.132.%windir%\inf\ie.infü

  15.Windows XP nin CD Yazma Programını Kaldırmak
  Regedit HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explo
  rer anahtarı altında yeni/DWORD Değeri deyin ve adını NoCDBurning verin. Ve değerini 1 yapın.


  16.Shared Document'i Kaldırın
  Bilgisayarımdan Shared Document i kaldırmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\MyCo
  mputer\NameSpace\DelegateFolders anahtarına ulaşın ve buradaki {59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee} alt anahtarını kaldırın.

  17.Windows XP'yi Hızdan Uçurun
  Regeditden HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\PriorityControl anahtarına ulaşın. Boş bi yere sağ tıklayıp yeniden DOWRD değeri deyin ve isim olarak IRQ8Priority verin.. oluşturduğunuz bu DOWRD değerinin değerini 1 yapın.


  Sistem Ajanları
  1.)Microsoft her zaman işini bilen bir sirket en azından bir guvenlik olayı çıkararak herkesi buna inandıran bir firma ama aciklara gelince kendi yaptıkları açıkları açıklamaktan her zaman kaçan bir firma.. nasılmı...

  Xp kullanan arkadaslar bilirler ki xp de açılan kullanıcı o sisteme ait olan admin yada sınırlı kullanıcı olarak adlandırılır.Ve admin şifresini bilmek makinayı kurtarmanın her zaman en akıllıca yoludur...

  peki sunu sormak istiyorum..biri sizin admin sifrenizi biliyorsa ve sizin bir server ınız varsa ne olur..dusunmek bile korkunc dimi...xp kullanan arkadaslar ... başlat / çalıştır/cmd ve enter yazdıktan sonra açılan dos ekranında net user yazıp enter a bastıklarında support_388945a0 adlı bir kullanıcı daha goreceklerdir sistemlerin tum xp kullanıcıları hangi xp kullanırsanız kullanın.. ve ilginç bir sey daha soylim kullanıcı ekranına bu kullanıcı adını yazın ve şifresini kendi şifreniz olarak girin bakın ne oluyor işletim sisteminiz karsınıza çıkıyor.. ve bu kullanıcının bir şifresi var yani bu kullanıcı adını yazıp şifreyi girdiğinde (tabii biliyorsanız) ve microsoft bunu biliyor..kendileriyle yaptıgımız gorusme sonunda bu portu kapattıklarını soylediler.bizde şifreyi istedik vermediler.. Sonuc itibariyle bu kullanıcının silinmesi gerekmekte..

  command ekranındayken

  net user support_388945a0 /del komutuyla kullanıcıyı silin sorun ortadan kalksın..

  2.)"Windows XP`de Windows\System32" klasörlerin icinde 2 tane casus "program" var, bunlar MSe sizin üzerinizden bilgiler gönderiyor.

  başlat/ çalıştır

  Aynen bu sekilde iki komutu ard arda kopyalayiniz:

  regsvr32.exe /u %windir%\system32\regwizc.dll
  regsvr32.exe /u %windir%\system32\licdll.dll

  bu arada bişey daha arasıra bilgisayarı yeniden başlatmak ta iyidir.
  Bunların hepsi çeşitli kaynaklardan derlenmiş,denenmiştir ve zararı görülmemiştir.BENİM ÖZEL ÖNERİM KASPERSKY i hemen kaldırmanızdır
  yüklemek için:
   

  Ekli Dosyalar:

 2. seheryeli

  seheryeli Site Gezgini

  Kayıt:
  5 Aralık 2007
  Mesajlar:
  36
  Beğeni:
  0
  tşk hocam
   
 3. equal_free

  equal_free Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2007
  Mesajlar:
  144
  Beğeni:
  0
  teşekkürler denedim bakalım işe yarıcak mı...
   
 4. aliu_71

  aliu_71 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2007
  Mesajlar:
  452
  Beğeni:
  0
  teşekkürler ama biraz uzun gibi
   
 5. esmacan

  esmacan Site Gezgini

  Kayıt:
  22 Ekim 2007
  Mesajlar:
  74
  Beğeni:
  0
  teşekkürler
   
 6. Gezgin-®

  Gezgin-® Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  340
  Beğeni:
  0
  Acemi olan sakın Regedit'e dokunmasın :) Kasa elinizde kalır
   
 7. zeyno77

  zeyno77 Site Gezgini

  Kayıt:
  24 Eylül 2007
  Mesajlar:
  39
  Beğeni:
  0
  Ben bunları zaten yapmıştım.teşekkürler hocam paylaşım için.Ama bişeye açıklık getirebilir misiniz? Kaspersky ı neden kaldırmalıyız? Ama lütfen kasıyor demeyin, benim pc mi hiç kasmıyor ve memnunum.
   
 8. response

  response Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2007
  Mesajlar:
  112
  Beğeni:
  0
  hocam kaspersky 7 vardı 2 gün önce kaldırdım sanki 512 ram takmışım gibi maşallah. Tabi sizde yüklü programlar ve mevcut ramınız da önemli. Hasılı kelam Kaldırmasanız da olur
   
 9. nese1982

  nese1982 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  2.445
  Beğeni:
  6
  hocam bunları nerden ve nasıl öğreniyorsunuz. bende bilgisayarda bu kadar çok şey bilmek istiyorum ama istemekten öteye gidemiyorum.9 yıldır sadece hayalini kuruyorum :oops:
   
 10. Yalnız_Kurt

  Yalnız_Kurt Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.647
  Beğeni:
  2
  neşe hocam eğer vaktinizin çogunu pc başında geçirir ve araştırırsanız faydası olur kanaatindeyim
   
 11. badem85

  badem85 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  511
  Beğeni:
  11
  tgeşekkür ederiz hocam. bu tür bilgiler her zaman gerekiyor.
   
 12. rapid

  rapid Üye

  Kayıt:
  13 Ocak 2008
  Mesajlar:
  6
  Beğeni:
  0
  Teşekkürler hocam.
   
 13. simanur

  simanur Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  112
  Beğeni:
  0
  paylaşım için tşkler
   
 14. isot

  isot Site Gezgini

  Kayıt:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  76
  Beğeni:
  0
  teşekkürler hocam. işin aslına kalırsa bunları her sistem kurulumunda yapıyorum ama sonra yine unutuyor sonra nette arayıp yeniden yapıyorum garip olsa gerek. birgün bunları kendi kendime yapar olacağım inşallah. saygılar
   
 15. yuembay

  yuembay Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  9
  Beğeni:
  0
  çook teşekkürleer :)
   
 16. tanerakinci

  tanerakinci Site Gezgini

  Kayıt:
  2 Şubat 2008
  Mesajlar:
  64
  Beğeni:
  0
  çok teşekkür ederim hocam
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal