Windows 7'de Programsız Harddisk Bölmek [ ResimLi AnLatım

Kodla Büyü

calimerra

Aktif Üye
Başlat\Donatılar\Çalıştır'a Komut Olarak compmgmt.msc yazıp entere basıyoruz ve sırasıyla resimdeki uygulamaları yapıyoruz.

38955098.jpg

31546280.jpg

47739137.jpg

80348490.jpg

58597374.jpg

62673758.jpg

47566560.jpg

Bazı forumlarda bunun sıkıntılı olduğu yazıyor. Okul müdürümüz yeni bir bilgisayar almış ve onu bölmemi istedi bugün yapacaktım ama iyice araştırıp sonra deneyeyim dedim.

Sorun yaşayan arkadaş varmı?

Merhaba;

Hocam ben bir sorunla karşılaşmadım daha önce. Ama güvenemiyorsanız harici programlardan destek alabilirsiniz ya da doğrudan bilgisayara format atabilirsiniz. İyi çalışmalar.

burhansenyuva' Alıntı:
Merhaba;

Hocam ben bir sorunla karşılaşmadım daha önce. Ama güvenemiyorsanız harici programlardan destek alabilirsiniz ya da doğrudan bilgisayara format atabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Hocam benim olsa heryolu deneyeceğim de... Netbook ve cdrom yok sonrasında sıkıntı yaşamak istemiyorum. Format seceneğine girmek istemeyişim garanti yol aramaya itiyor :(

Teşekkürler hocam... Deneyen diğer arkadaşlardan da yorumlarını bekliyorum...

Yarın deneyelim artık inşallah sorunsuz hallolur...

Hocam bilgisayar yeni ise ve netbook ise zaten üzerinde bir tane disk zone ( adını tam hatırlamıyorum) diye bir alan vardır. Yani bir sorun olması durumunda, Eğer bölümlendirme esnasında 100 mb ve 8-10 gb arasındaki disklere dokunmasanız açılışta F11,F12 yada farklı bir F tuşu ile işletim sistemini ilk alındığı hale getirebilirsiniz. Bir ikinci alternatif olarak boot edeceğiniz bir flash a acronisi atın sonrasında diskin yedeğini harici bir diske alın, gönlünüz rahat bir şekilde işlem yapabilirsiniz. Diğer alternatif olarak. Başlat çalıştır (W7 lerde arama diyede geçiyor olabilir) a recovery, backup gibi kelimeler yazın, eğer yükledilerse bu aracı programla flasha yedek alabilirsiniz. Diğer bir alternatifse; Acronis programını indirin ve bilgisayara kurun sistemin yedeğini online alabiliyorsunuz. Yani sistem çalışırken backup alma komutunu verebiliyorsunuz Kaydetme yerini diski ya da harici bir diski seçersiniz, olur biter. İyi çalışmalar.

@burhansenyuva hocam açıklamalarınız için çoook teşekkürler ancak dediğim gibi işlem yapmaktan kaçıyorum birazda 20-30 dakika şunu yapıyoruz bunla uğraşıyoruz diye uğraşmak istemiyorum... En kısa ve sağlıklı şekilde halledip çıkmak amacım... :)

Neyse yarın kendi recovery programıyla yedeğini alıp yukarıdaki işlemi yaparım, umarım sorunsuz hallolur...

bu yöntem çok sağlıklı bir yöntem olmamakla beraber zaten ana harddiskte 4 bölümden fazla alana izin vermemektedir. bu yöntemi kullanıp sistemi çökerttiğimi bilirim denemek isteyenler için en azından başkasının bilgisayarında denemeyin. sıkıntıya düşebilirsiniz.

windowsun bu programları kullanışlı değil.istediğiniz oranda diski küçültemiyorsunuz.Mantıksal sürücü oluşturamıyorsunuz.Mantıksal sürücü oluşturamadığınız için bir diskte en fazla 4 tane birincil bölüm oluşturabilirsiniz.Tek birHDD olduğunu düşünürsek bunlardan 1 tanesi zaten 100MB lik boot bölümü diğeride kurtarma bölümü deseniz kullanabileceğiniz en fazla 2 partisyon yapabilirsiniz.Amatörce işler yapılabilir ama fazlası değil.
Kısacası Acronis disk Director

Geri