Win7'den gına geldi artık. Tüm destekler geri çekilmiş.

Kodla Büyü
H

hamzali

Misafir
Başlıkta da yazdığım gibi arkadaşlar, ne zaman güncel sürüm bir program kurmaya kalksam, "Bu işletim sistemi için destek kaldırılmıştır." gibi bir uyarı vermeye başladı. Dün artık sinirlerim zıpladı ve w10 kurdum.

Visual Studio Code yükleyeyim dedim destek yok.
Rufus son sürümünü indirdim destek yok dedi.
Chrome güncelleme yapmıyor.
Vs vs vs
Daha vardı da aklıma gelenler bunlar.

Bence artık w7 bitmiştir.

Hocam, sadece Windows'da çalışan program kullanmıyorsanız Linux'u deneyebilirsiniz. Pardus xfce 1gb , gnome 2gb de rahat çalışıyor. Benim bilişim sınıfında 21.4 edu (gnome okul versiyonu) var. 4gb 800mhz ram, çift çekirdek (2008 exper) rahat kullanıyorum.
Pardus beğenmezseniz linux mint xcfe deneyebilirsiniz.

Başlıkta da yazdığım gibi arkadaşlar, ne zaman güncel sürüm bir program kurmaya kalksam, "Bu işletim sistemi için destek kaldırılmıştır." gibi bir uyarı vermeye başladı. Dün artık sinirlerim zıpladı ve w10 kurdum.

Visual Studio Code yükleyeyim dedim destek yok.
Rufus son sürümünü indirdim destek yok dedi.
Chrome güncelleme yapmıyor.
Vs vs vs
Daha vardı da aklıma gelenler bunlar.

Bence artık w7 bitmiştir.
Hocam ben win 10 güncelleştirmelerinden ve sonrasındaki mavi ekranlardan bıktım 11e geçtim. W7yi hiç düşünemiyorum bile...

Bu dönem gorevlendirildigim okulda win7 vardı PC ler 1gb ya da 2 GB RAM e sahip. Win8 lite kurdum. Şimdilik sorun yok

win10 lite sürümleri de olabilir. programlama temelleri dersinde c# için son yıllara kadar visual studio 2010 kullanmıştık. Hatta konsol uygulamaları için sharpdevelop bile yeterli.

Geçen sene başında komple Pardus'a geçtik BT sınıfında. Pardus 2021 XFCE yüklü. Visual Studio Code dahil hepsi çalışıyor. Pardus 2023 çıkmış. Öğretmen bilgisayarında denedim. Gayet iyi. Arayüz daha iyi olmuş, bazı eksikler, hatalar giderilmiş. Pardus 2023'e yükseltmeyi düşünüyorum öğrenci bilgisayarlarını da.

Bu arada PC'ler 2007 yılında Ulaştırma Bakanlığı tarafından kurulmuş BT sınıfında. Geçen sene ödenek geldi. SSD disk ve 4GB RAM ile güncelleştirdik.

15 senelik işletim sistemlerine olan bu ısrarı anlamıyorum. Kullandığınız makineler eski ise LTSC gibi hafifletilmiş ve desteği hala süren windows 10 versiyonları var. Geçen gün gittiğim okulun birine de biri gitmiş windows 8 imajı atmış.

hala windows 7 kullanıyorum evdeki pcde. işlerimi fazlasıyla hallediyor.

15 senelik işletim sistemlerine olan bu ısrarı anlamıyorum. Kullandığınız makineler eski ise LTSC gibi hafifletilmiş ve desteği hala süren windows 10 versiyonları var. Geçen gün gittiğim okulun birine de biri gitmiş windows 8 imajı atmış.
Hocam bildiğiniz versiyon ya da link var mı

Teşekkürler hocam. Peki Win10 1909 versiyonu mu daha hafif ltsc versiyonlarımı siz denediniz mi? Makinalarımız code2duo 2gb
Eski işlemcilerde ltsc 2016 2019 tavsiye ederim. Zaten 2019 serisi build 1809 kullanıyor olması lazım. Benim tavsiyem build relaise 2004 ve aşağısındaki sürümler.
Hazırladğm imajları kurabilirsiniz.

Hatta yener sönmez hocam kurmuş denemiş, yorumu şu şekilde ;
sayın hocam ellerinize sağlık.

2gb ram'li core2duo makinalara kurdum.
sadece office 2016 ve netsupport kurdum.
hem ssd ile hemde hdd ile denedim.
1.2gb ram kullanımı ile gayet stabil çalışıyor.
lite tam tadında olmuş, ayarlarla oynanmamış.

yaptığınız ayarlarla bir de windows 11 hazırlarsanız tadından yenmez.

selamlar.

Eski işlemcilerde ltsc 2016 2019 tavsiye ederim. Zaten 2019 serisi build 1809 kullanıyor olması lazım. Benim tavsiyem build relaise 2004 ve aşağısındaki sürümler.
Hazırladğm imajları kurabilirsiniz.

Hatta yener sönmez hocam kurmuş denemiş, yorumu şu şekilde ;
sayın hocam ellerinize sağlık.

2gb ram'li core2duo makinalara kurdum.
sadece office 2016 ve netsupport kurdum.
hem ssd ile hemde hdd ile denedim.
1.2gb ram kullanımı ile gayet stabil çalışıyor.
lite tam tadında olmuş, ayarlarla oynanmamış.

yaptığınız ayarlarla bir de windows 11 hazırlarsanız tadından yenmez.

selamlar.
Çok iyi pazartesi deneyeyim hocam çok teşekkürler 🙏

eski makinelerde en hızlısı Raspbian Desktop veya Lubuntu 18.04. Ben 2 senedir Lubuntu 18.04 kullanıyorum. Çok memnunum. Makine kötüyse bile rahatlıkla Visual Studio Code ve Scratch 3.0, Arduino çalıştırıyor. Fena değilse PyCharm, Arduino IDE 2, Mblock kurabilirsiniz.

Geri