Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Win XP'de Ağ-Çalışma Grubu-Paylaşım Ayarları

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında cogullu tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. cogullu

  cogullu Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  719
  Beğeni:
  2
  Win XP’de Ağ-Çalışma Grubu-Paylaşım Ayarları

  Arkadaşlar hepimiz Win XP'de bazen ağ problemleri yaşamışızdır, yok masa1 masa2 ye bağlanmıyor, yok öğrenciler öğretmenin bütün dosyalarına erişiyor, yok ağ neden parola istiyor, yok ağda dosyaya nasıl şifre koyarım vs . gibi problemler hepimizin başına gelmiştir ,şimdi elimden geldiği kadar size bu problemlerim çözüm yollarını anlatacağım. bunları bilakis kendim uzun uğraşlar ve araştırmalar sonucu denedim ve yaptım.

  öncelikle aşağıda kullanacağım bazı terimlerin anlamlarını vereyim:
  Admin:Öğretmen bilgisayarı
  Client:Öğrenci Bilgisayarları
  öğrenci hesabı:öğrenci bilgisayarlarındaki sınırlı hesabı
  öğretmen hesabı: öğrenci ve öğretmen bilgisayarlarındaki yönetici hesabı.

  Evet başlıyoruz, öncelikle sağlıklı bir ağ için aşağıdakileri yapın:

  *Client bilgisayarlar ve Admin bilgisayarı aynı çalışma grubunda olmalı. hepsini aynı gruba dahil edin, hepsi aynı gruptaysa bu adımı geçebilirsiniz.

  *öğrenci bilgisayarlarında 3 tane kullanıcı oluşturun, bunlardan biri Guest hesabı ki bunu muhakkak açmamız gerekiyor, bir diğeri sınırlı hesap( adı Öğrenci olabilir) ve sonuncusu da bir yönetici hesabı(adı Öğretmen olabilir). Burada şuna dikkat edin client bilgisayarlardaki yönetici hesaplarının(öğretmen) kullanıcı adı ve bunların şifreleri aynı olmak zorunda. guest ve öğrencide şifre olmadığı için burda problem yok...
  [​IMG]

  *Win XP Pro'da "Simple File Sharing(Basit Dosya Paylaşımı)" açık ise, zaten ağ üzerinden gelen kullanıcının kullanıcı adı/şifresi hiç önemli değil, paylaşıma erişebiliyor. Bunun için bir diğer yapmanız gerekn şey basit dosya paylaşımını kaldırmak. bunun için herhangi bir klasöre girin araçlar/klasör seçenekleri/görünüm/basit dosya paylaşımı kullanın onayını kaldırın.(Win XP Homede yok.)Bunu sadece Admin bilgisayarında yapmanız yeterli.
  [​IMG]


  *Daha sonra client bilgisayarlarına bir yönetici hesabıyla girin ve bilgisayarıma gelin sağ tıklayıp yönet/yerel kullanıcılar ve gruplar/öğrenci sağ tıklayın özellikler genel sekmesinden kullanıcı parolayı değiştiremezi işaretleyin ve tamama basın.böylece öğrenciler kullanıcı şifrelerini değiştiremezler.

  *Son olarak paylaşımlarınızın sağlığı açısından admin bilgisayarında ve client bilgisayarlarda mutlaka en az bir dosya paylaşıma açın.


  Şimdi Gelelim Sizin İsteklerinize

  1)Client bilgisayarlar öğrenci hesabıyla(sınırlı hesap), Admine(Öğretmen bilgisayarı) bağlanamasın.

  Admin bilgisayarında guest hesabını açın daha sonra bilgisayarıma sağ tıklayın/yönet/yerel kullanıcılar ve gruplar/users/Guest’e sağ tıklayın ve parola belirleyi seçin ve çıkan mesaja ilerleyi seçin daha sonra Guest şifrenizi oluşturun. Böylece Guest hesabına parola koymuş olduk. Şimdi client bilgisayarlardan sınırlı hesapla oturum açın ve admine bağlanmaya çalışın hata verecektir. :idea:
  [​IMG]


  2)Client bilgisayarlar öğrenci hesabıyla(sınırlı hesap) ve öğretmen hesabıyla(yönetici hesabı), Admine(öğretmen bilgisayarına) bağlanamasın.

  1. maddedeki gibi öğretmen bilgisayarında Guest hesabı açılır ve parola oluşturulur. Yukarıda Client bilgisayarlarındaki yönetici kullanıcı adları veya şifrelerinin aynı olmak zorunda olduğunu yazmıştım. Şimdi eğer Admin bilgisayarındaki yönetici hesabının adı ve şifresi, client bilgisayarlardaki yönetici hesabının adı ve şifresi ile farklıysa client bilgisayarlardaki sınırlı hesaplar ve yönetici hesapları Admine ulaşamaz. Ama bu kezde Admin bilgisayarından client bilgisayarlara bağlanmak istediğimizde parola soracaktır, ama siz öğretmen olarak client bilgisayarlardaki öğretmen hesabının şifresini bildiğiniz için sorun olmayacaktır. Adminden client bilgisayarlara bağlanmak istediğinizde karşınıza çıkan pencereye kullanıcı adını(öğretmen) ve client bilgisayarlarındaki öğretmen hesabının parolasını yazın ve beni hatırlayı da onaylayın devamlı parola sormasın :+1:


  3)Client bilgisayarlar öğrenci hesabıyla(sınırlı hesap) ve öğretmen hesabıyla(yönetici hesabı)ve Administrator hesabıyla, Admine(öğretmen bilgisayarı) bağlanamasın.

  1. ve 2. maddedekiler yapıldıktan sonra administrator diye bildiğimiz süper kullanıcının şifresini client bilgisayarlardaki administrator şifresinden farklı yaparsak client bilgisayarlar administrator şifresi ile bile bağlanamaz, aksi takdirde 1. ve 2. maddeyi yapmış olsanız bile client bilgisayarlar administrator hesabıyla admine bağlanabilir.


  Not: Görüldüğü gibi XP’de yerel ağ ayarları kullanıcılar üzerine kurulmuş. Siz ağda bir bilgisayara bağlanmak istediğinizde bilgisayar öncelikle bağlanılan bilgisayarda aynı kullanıcı adı ve şifresine sahip olup olmadığını kontrol ediyor, eğer bulursa bağlanıyor bulmazsa Guest hesabıyla bağlanıyor eğer Guestte parola korumalıysa bağlanamıyor. Son güvenlik önelemi olarak administratorun şifresi de farklı ise hiçbir şekilde bağlanamıyor.
  Bir başka deyişle Win XP Pro'da "Simple File Sharing(Basit Dosya Paylaşımı)" kapalı ise, paylaşım yaparken kullanıcılara erişim hakkı veriyoruz, ağ üzerinden gelen kullanıcı kendi bilgisayarında bu kullanıcı ile login olmuş olmalı ve bu kullanıcının şifresi olmalı. Yani hem paylaşım yapan makinada hem de ağ üzerinden gelen makinada aynı kullanıcıyı şifresi ile beraber oluşturuyoruz. Paylaşımı yaparken bu kullnıcıya paylaşıma erişim hakkı + dizin üzerinde NTFS hakkı veriyoruz. Paylaşıma erişecek makinada da bu kullanıcı ile login olup öyle paylaşıma erişiyoruz.
  Ancak Group Policy Editor ile aşağıdaki ayar yapılırsa, ağ üzerinden gelen kullanıcının şifre sahibi olması zorunluluğu ortadan kalkıyor.


  [​IMG]  4)Sadece istediğim kullanıcılar paylaşıma erişsin

  Eğer yaptığınız paylaşımın ağda sadece sizin izin verdiğiniz kullanıcıların ulaşmasını istiyorsanız aşağıdakileri uygulayın.(basit dosya paylaşımı kaldırılmış olmalıdır)
  Paylaşılmak istenilen klasöre sağ tıklayıp paylaşım ve güvenlikten, bu klasörü paylaş dedikten sonra izinlere tıklayın ve everyone’ı kaldırın yoksa herkes bu dosyaya ulaşabilir. Daha sonra ekle /gelişmiş/şimdi bulu tıklayın ve aşağıda listelenen kullanıcılardan paylaşım vermek istediğinizi seçin ve tam denetim, değiştirme ve okuma ayarlarını yapın, burada
  Tam denetim: client bilgisayara bütün yetkileri verir
  Değiştirme: client bilgisayara değiştirme hakkı verir ama silme ve kesme işlemi hakkını vermez
  Okuma: sadece okumasına izin verir.
  Yalnız burada şöyle bir problem çıkıyor: ağdaki kullanıcıları göremiyoruz, yani client bilgisayarlardaki kullanıcıları göremiyoruz, onun için ağdaki paylaşıma izin verdiğiniz kullanıcıların aynısından kendi bilgisayarımızda da olması gerekiyor maalesef :cry: . bu da paylaşımı mantıksız hale getiriyor. Yok ben illa ağdaki kullanıcıları görmek istiyorum diyorsanız server kullanmanız lazım.
  [​IMG]


  5)Ağda Dosya Gizlemek

  Eğer ağda yaptığınız paylaşımın görünmesini istemiyorsanız aşağıdakileri yapın:
  Paylaşmak istediğiniz klasörü sağ tıklayıp paylaşım ve güvenlik dedikten sonra paylaşım adının sonuna $ işareti koyarsanız yaptığınız paylaşım ağda görünmez.örneğin mehmet klasörünü paylaşıma açmak için paylaşım adına “mehmet$” yazın
  [​IMG]

  Şimdi gidip client bilgisayarlardan admine bağlanın Mehmet klasörünün paylaşımda olmadığını göreceksiniz. Peki bu klasöre client bilgisayarlardan nasıl ulaşacağız. Bu klasöre ulaşmak için öncelikle paylaşım adını bilmemiz gerekiyor. Client bilgisayarlara gidin //bilgisayaradı/mehmet$ yazın klasör karşınızda(burada bilgisayaradı yerine admin bilgisayarının yerel IP numarasını da yazabilirsiniz). :wink: böylece bu paylaşımı sadece paylaşım adını bilenler kullanabilecek ve dosyayı böylece gizleyebiliriz.

  konuyla ilgili aşağıdaki adresi de incelemenizi tavsiye ederim.
  http://www.turkcenet.org/index.php?opti ... &Itemid=34

  Bağlantı sorunları yaşıyorsanız şuraya bir göz atın.
  http://support.microsoft.com/kb/318030/tr

  Aşağıda güzel bir videolu anlatım mevcut incelemenizi tavsiye ederim.
  http://www.cizgi-tagem.org/e-kampus/h_l ... twork2009#
   
 2. enginozdil

  enginozdil Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Haziran 2007
  Mesajlar:
  722
  Beğeni:
  2
  emeğine sağlık hocam
   
 3. mehmetkaya1980

  mehmetkaya1980 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2007
  Mesajlar:
  329
  Beğeni:
  24
  hocam bazı ayarlar xp de geçersiz ( Sadece istediğim kullanıcılar paylaşıma erişsin )
   
 4. caglayan42

  caglayan42 Site Gezgini

  Kayıt:
  2 Ekim 2007
  Mesajlar:
  37
  Beğeni:
  0
  teşekkürler
   
 5. surocan

  surocan Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  113
  Beğeni:
  0
  emeğine sağlık sayın hocam
  :alkis:
   
 6. aliu_71

  aliu_71 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2007
  Mesajlar:
  451
  Beğeni:
  0
  valla ne diyelim emeklerinize sağlık
   
 7. gulages72

  gulages72 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2007
  Mesajlar:
  409
  Beğeni:
  1
  ellerine sağlık hocam...denemekte yarar var...
   
 8. cogullu

  cogullu Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  719
  Beğeni:
  2
  hocam bu ayarın aktif olabilmesi için basit dosya paylaşımını kaldırmış olmanız gerekiyor, nasıl kaldırılacağını yukarda yazdım.
   
 9. tmancar

  tmancar Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Şubat 2007
  Mesajlar:
  285
  Beğeni:
  1
  Süper paylaşım, çok araştırdığım ama bulamadığım bir mevzuyu bu yazı içinde buldum. Allah razı olsun.
   
 10. mystery1984

  mystery1984 Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2007
  Mesajlar:
  26
  Beğeni:
  0
  Emeğine sağlık hocam. Çok araştırdım ama bu kadar net ve detaylı anlatımı bulamamıştım. Dolayısıyla daha önce beceremememiştim.
  Çok teşekkürler...
   
 11. karinca_52

  karinca_52 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  10.395
  Beğeni:
  167
 12. ozkaan

  ozkaan Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  189
  Beğeni:
  0
  teşekkürler. işime yarayacak. buradaki uygulamları vista da deneyeceğm eğer olursa paylaşırım. :+1:
   
 13. gizemkar

  gizemkar Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2007
  Mesajlar:
  956
  Beğeni:
  3
  Eline Sağlık coğullu hocam güzel anlatmışsın bir çok kişiye faydalı olacağını düşünüyorum ben o işlemi mecburen yapamıyorum çünkü kullanmakta olduğum bt sınıfını halkeğitim webtasarımı kursunu verirkende kullanıyorum ve dosyaları paylaştırmam gerekiyor ve böyle bi durumda anabilgisayara ulaşamıyorlar bu sebeple bilgisayarlda basit dosya paylaşımı acık xp pronun bu yönünü cok seviyorum istediğinizde kimsenin erişememesini sağlıyorsunuz malum öğrencilere ağ konusunu ve paylaşımlarını öğretince ağdaki paylaşımda olan tüm dosyalar arasında gezip onları kendi bilgisayarlaına çekebiliyorlar buda sıkıntı olabilir.. neyse tekrardan eline emeğine sağlık...
   
 14. semantic

  semantic Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2007
  Mesajlar:
  371
  Beğeni:
  1
  Hocam emek vermişsin teşekkürler...
   
 15. keyloger

  keyloger Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  941
  Beğeni:
  5
  emeğine sağlık.
   
 16. oflihoca

  oflihoca Üye

  Kayıt:
  28 Ekim 2007
  Mesajlar:
  25
  Beğeni:
  0
  Hocam çok makbule geçti. Allah razı olsun.
   
 17. yusufziya41

  yusufziya41 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  289
  Beğeni:
  1
  Emeğinize sağlık Allah Razı olsun...
   
 18. semraaa14

  semraaa14 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Aralık 2007
  Mesajlar:
  389
  Beğeni:
  0
  Çok teşekkürler hocam, çok işime yarayacak.
   
 19. Yalnız_Kurt

  Yalnız_Kurt Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.647
  Beğeni:
  2
  Allah razı olsun
   
 20. emelyildirim42

  emelyildirim42 Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Eylül 2007
  Mesajlar:
  74
  Beğeni:
  0
  eline sağlık hocam
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal