Win XP'de Ağ-Çalışma Grubu-Paylaşım Ayarları

Kodla Büyü
Hocam dediğiniz herşeyi yaptım ama hala ağdaki bilgisayarların paylaştıkları dosylara erişemiyorum. daha önce böyle bir problem yoktu. format atıp yeniden windows yükledikten sonra erişemez oldum. şöyle bir msj alıyorum erişmek istediğimde.

\\ lab1 erişilemez. Bu kaynağı kullanma izniniz olmayabilir....

benim elimde FAZ-I bilgisayarlar var şuan yararlanmıcam ama güzel bir paylaşım ve emek, elinize sağlık!

Bt sınıfı ile idari bilgisayarların ağda birbirini görmesini engellemek istiyen 7' de ve vista da çözüme ihitiyaç duyan arkadaşlar için eğer yazılanlar yardımcı olmadıysa ben şöyle bir ağ yapısı oluşturdum
modemim 10.0.0.2 ip adresine sahip.
idari bilgisayarların ip leri el ile 10.0.0.10'dan 20 ye kadar verdim ve alt ağ maskesini 255.255.255.0 yaptım.
öğrenci bilgisayarlarının ip lerini ise 10.0.0.201'den 216'ya kadar tanımladım ve alt ağ makesini 255.255.0.0 yaptım. (ağ maskesi hesaplamak la uğraşmak istemiyorsanız modemin ip sini değiştirn sizde aynını kullanın)
Öğrencilerin ideri bilgisayarları görebilmesi için ağ maskesini değiştirmesi lazım ki bu da ilköğretimler için ileri düzey sayılır.
Bunlar beni yorar uğraşamam diyenler, 70-80 tl ye bir kablosuz router alın ve lab a gelen internet kablosunun bunun üzerinden geçiririn. Ayarları doğru yaptığınızda hem ağı bölmüş olursunuz hem de katınızda kablosuz internet oluşur.

Geri