Web tasarım üzerine bir ofis

Kodla Büyü

yvzakblt

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Atamalarımız çok az olduğu için kpss yi pek düşünmek istemiyorum. Özel sektörde herhangi birinin yanına ya da bir şirkete girsem asgari ücretle çalıştıracaklar. Bu yüzden ufakta olsa bir dükkan açıp web yazılım işi yapmak istiyorum. Görsel tasarımım ve html bilgim ileri düzeyde. php ve asp.net bilgim orta seviyede ancak üzerine çalışırsam o konularda da kendimi geliştireceğimi düşünüyorum.

Sizce böyle bir ofis açsam giderlerim ne olur?
Kazancım giderlerimi karşılar mı?
Web tasarım dışında ne tür işler yapabilirim? (Donanım bilgim zayıf)
En önemlisi iş bulma konusunda çok sıkıntı yaşar mıyım yoksa web tasarım konusunda ihtiyaç yeterince var mı?

Siz olsanız ne yaparsınız. Kpss ye çalışıp öğretmen olmaya mı zorlayayım yoksa özelde mi bir şeyler yapayım?

hocam piyasada 50 tl ye yapanlar var oldukça, işiniz zor... ofisten kastınız nedir bilmem ama ofis yerine kartvizit ve el ilanı bastırın daha az masraflı olur... Umarım başarılı olursunuz...

Olabilir niye olmasin brandacilar afisciler tabelacilar ayda 5bin kazanan var.biraz surec ister bu is

Neden olmasın ki...
Hocam öncelikle böyle bir yer açacaksanız iyi bir ekibiniz olmalı
baranay hocam 50 TL ye yapanlar var demiş onlar amatör uğraşanlar. word de hazırlayanlar bile web tasarımcısı bu sektörde :)
50 TL ye yapanların olduğu piyasada 10-15 Bin dolara yapan web tasarım şirketleri de var.
Ama dediğim gibi sizi yarı yolda bırakmayacak birlikte çalışabileceğiniz, işinde yaratıcı ekip arkadaşlarına ihtiyacınız var.

Hocam web in yanında pazarlama işini de araştırın... notbook-pc parçaları-vb...

web tasarım ofisi açacaksanız siteyi yapmak kadar yapacak işi bulmanın problem olacağını düşünün hocam. Pazarlama ciddi sıkıntı çıkaracaktır. Düşük düzeyde siteler yapacaksanız çok sayıda iş bulmanız lazım olacak. Piyasada aynı işe çok farklı fiyatlar verilebiliyor, duruş önemli birazda. Bende bu işi düşünmeden önce özel sektörde bir iki yıl tecrübe kazanmanız faydanıza olur. Bu arada bulunduğunuz yerde önemli, İstanbulda iseniz bir sıfır önde olacaksınız.

1. Başkasının yanında tecrübe falan edinmen gerekmez. Sen bu işin ilmini okumuşsun. Kendini hiç sömürttürme derim.

2. PC parça satışı vs. işi olsun, bir yandan da kontör satayım. Her açıdan bir şeyler kapayım dersen bence yanlış yaparsın. Bir arkadaşım bilgisayar dükkanı açtı ve herkese her işi yapıyordu. Format, parça satışı, web tasarım, tamirat, güvenlik kamerası döşeme vs. Sonuç tam bir verimsizlik, curcuna, kafa karışıklığı ve iflas. Sonra tekrar işe girişti bu sefer akıllanmış olarak. Sadece dizüstü bilgisayar tamiri ile ilgileniyor. Masaüstü bilgisayar için parça satışı ve format işleri falan da geliyor ama hepsini geri çeviriyor. Şu anda ihtisaslaşmış halde çok düzgün devam ediyor ve Türkiyenin bir çok şehrinden bayilerinden kargolar geliyor ve onları gönderiyor. Bunlarla ilgili online bir otomasyonda oluşturmuş. Her şey otomatik. tıkır tıkır işliyor. Yanında 15'ten fazla kişi çalışıyor. Her işi yaparsan her işten anlayan çalıştıracak kişi ya da ortak bulamazsın. Ama tek bir şeye yönelirsen ona göre eleman alırsın ya da yetiştirirsin icabında. Önceki sisteminin ise tam bir kafa karışıklığı olduğunu söylüyordu. Her işi yaparımcılık biraz cesaretsizlikten kaynaklanıyor aslında.

Yalnız web tasarım işine girdiğinde sadece bu işi yap demiyorum. Hafiften tasarım, afiş, davetiye, broşür vs. de yakın yan alanlar olarak.

Dükkanın "tasarım ajansı" ismi ile açman daha da bir hava katar.

Bir kurumun hali hazırda web sitesinin olması demek web sitesi ihtiyaçları olmadığı anlamına gelmez. Sitedeki içerik ve tasarım eksiklikleri gösterildiğinde yeniden site yaptırmak ya da eksikleri gidermek isteyebilirler.

Ayrıca web tasarım dersi almak isteyenler oldukça fazla. Saatini en az 30 liradan versen zaten günde bir kaç saat bile yeter.

Bence en yakın anadolu meslek lisesinden bir kaç öğretmen ile de tanış ve son sınıftan akıllı-uslu bir kaç öğrenciyi staj için her sene ayarla. O öğrencilere simsarlık görevi ver ve gidip araştırsınlar firmalara, kurumlara web sitesi yapılacak kurum bulsunlar. Üstelik firmalardan ıvır zıvır bilgi-belge vs. getirilip götürülmesine de yardım eder, elin ayağın olurlar.

Son olarak: Bir ayakkabı firması araştırma yapmaları için 2 elemanını Afrikanın farklı yerlerine gönderiyor. 2 haftalık süreç sonunda fikirlerini soruyor. Bir tanesi diyorki burada kimse ayakkabı giymiyor. Kimse almaz. Göndermeyin. Diğeri diyorki burada kimsenin ayakkabısı yok. Herkese satarız. Ne kadar varsa gönderin.

repocket' Alıntı:
web tasarım ofisi açacaksanız siteyi yapmak kadar yapacak işi bulmanın problem olacağını düşünün hocam. Pazarlama ciddi sıkıntı çıkaracaktır. Düşük düzeyde siteler yapacaksanız çok sayıda iş bulmanız lazım olacak. Piyasada aynı işe çok farklı fiyatlar verilebiliyor, duruş önemli birazda. Bende bu işi düşünmeden önce özel sektörde bir iki yıl tecrübe kazanmanız faydanıza olur. Bu arada bulunduğunuz yerde önemli, İstanbulda iseniz bir sıfır önde olacaksınız.

arkadaş doğru söylüyor, sektör tecrübesi çok önemli. en azından bir yıl bir firmada çalışırsan hem sektörü tanımış olursun hem bu süreçte kendini geliştirmiş olursun.

Bu kendini sömürttürme olmayacaktır çünkü bir ofis açmak bedavaya olacak iş değil. Çalıştığın yerde sonuç olarak parayla alamayacağın bilgi, beceri ve tecrübeyi edinme şansın olacak. İşlerin işleyişini daha iyi göreceksin.

Önemli olan iyi bir firmada çalışabilmen.

Dün akşam facebooktan üniversitede bizim bir üst sınıftaki bir arkadaş ile konuştum ve Türkiyede bir müddet sektörde çalıştığını ve emeğinin karşılığını alamadığını söyledi. Daha sonra Almanyaya öğrenci olarak gitmiş ve orada iş bulup üniversiteyi bırakmış. Çok rahat olduğundan bahsediyordu. Şimdiki aklım olsa öğretmenlik yolunu seçmesem heralde birinin yanında çalışmak cazip gelmezdi emeğinin karşılığını alamayacaksan. Ben de yurt dışı özellikle Almanya ya da Amerika düşünürdüm.

İşini profesyonelce yaparsan dürüst çalışırsan memurluktan 10 kat daha fazla kazanırsın. Sabit bir gelirim olsun istiyorsan da otur kpss çalış.

Geri