Web tasarım öğrenmek için...

Kodla Büyü

botett

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Evet arkadaşlar. Web tasarım konusunda kendimi geliştirmek istiyorum. Nereden nasıl başlamalıyım.

Aynı soruyu grafik tasarım için de sorsam... İkisini bir arada götürmem lazım. Kendime nasıl bir yol cizeyim...

sayın hocam udemy ilk adresiniz olabilir. btk akademi de iyi bu konuda. biraz temeliniz varsa proje yaparak sorunlarla uğraşarak en kalıcı öğrenmeyi sağlayabilirsiniz bence :)

Son düzenleme:
Teşekkür ederim, mesela öncelikle html mi öğrenmeliyim yoksa joomla tarzı sistemler kafi mi

Teşekkür ederim, mesela öncelikle html mi öğrenmeliyim yoksa joomla tarzı sistemler kafi mi
Web Tasarımın temeli HTML ve CSS o yüzden öncelikle HTML5 ve CSS3 ile temel düzeyde web site tasarımını öğrenin. Ardından Javascript ile tasarladığınız sitelere hareket vermeyi öğrenirsiniz.
Sonrasında HTML ile statik web siteleri yapmak yetmeyecek, dinamik web siteleri yapmak isteyeceksiniz. Bu durumda da PHP ya da Asp.net dillerinden biri ile devam edeceksiniz.
Sonra artık pek kimsenin web sitesi tasarlamakla ilgilenmediğini, hazır CMS (içerik yönetim sistemleri), örneğin WordPress, Joomla vb., ile sitelerini hazırladıklarını göreceksiniz. Örneğin Wordpress öğrenmeye karar vereceksiniz. WP'de iki temel konu var tema tasarımı ve eklenti kodlama. HTML, CSS ve PHP biliyorsanız bu ikisini kotarabileceksiniz. Bu arada bunlarla uğraşırken Bootstrap gibi hazır framework'lerle de tasarımların daha kolay yapılabildiğini de farkedeceksiniz.
Bu iş böyle dipsiz kuyu gibi gidecek.

İşin aslı HTML5 ve CSS3 bilmeden bu yola çıkılmaz. Önce bu konularda kendinizi geliştirin. Sonrası Allah kerim.

hocam soruyu pek anlamadım açıkcası diğer hocalarıma katılmakla beraber;
1- tasarım (görsel tasarım (UI) ya da davranışsal tasarım (UX))
2- kodlama (web sitesini kodlama front-end, back-end, fullstack)
bu iki alandan birini mi yoksa;
3- ben web sitesi yapabilmek istiyorum (hazır CMS ya da sıfırdan kendim kodlayacağım (fullstack))
hangisini kastettiniz?

Web tasarim ve kodlamayi oğrenmenizi öneririm ardından aplikasyon yapmaya gecersiniz.Yerelde web tabanli aplikasyon projeleri gelistirebilirseniz guzel gelir elde edebilirisiniz.

Ooo, dipsiz kuyuya bir taş atmışsınız hocam. Bu konuda teknik bilginiz sıfır ise html5 ve css3 ile başlamalı php ile devam etmeli bu arada veri tabanı öğrenmeli... Wordpress gibi hazır sistemleri kişiselleştirmeye kafa yormalı, mobil cihazlarda uyum sorunlarını gidermek için kafa patlatmalı... Gerekli hallerde site ile paralel çalışacak mobil uygulama konusu var...
Bunlar hep kod kısmı, daha bir de tasarım kısmı var. Var oğlu var, sıfırdan başlayan birinin yerine olmaktan korktum şu an :)

Geri