Web Sitesi Yayınlama Alan Adı ...vs Süreci

Kodla Büyü

kalelibilişim

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar diyelim ki bir web sitesi kurmak istiyorum.
Web sitesi tasarım kısmını tamamladıktan sonra bunu yayınlamak için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.
Host Domain Alan adı Server ...vs kafa karıştırıcı kavramlar.

Kısaca www.benimwebsitem.gov.tr gibi bir siteyi yayınlamak için sitemizin ismini nerden nasıl belirliyoruz.
Sürekli yayında olması için kimden hizmet almamız gerekiyor.
Daha sonra küçük çaplı güncellemeleri nasıl yapıyoruz
Yardımlarınızı bekliyorum.

tr uzantılar için hocam nic.tr 'yi kullanıyoruz. üye olup yetki belgesini kurumunuza onaylatıp faxlıyorsunuz alan adını alıyorsunuz.

host işi içinde siteyi yaptığınız dili destekleyen bir alan almalısınız. asp, php neyse artık, sadece html ise istediğinz yerden alın, site uygun bir boyutlu paket seçin ücretler uçuk değil zaten.

kebirhost.net var
okulumuzun önceki sitesi burada idi.
alan adını ve host buradan alabilrisiniz.
php desteklidir..

@the_korsan
Hocam teşekkürler alan adını belirledik diyelim.
Beni mazur görün bu hususta cahil sayılırım dolayısıyla gereksiz sorular soruyor olabilirim.
Host nedir Domain nedir html ile htm arasında ne fark vardır.
Yoksa php falan kullanmam gerekir mi
Bu hizmetleri veren güvenilir yerler nerelerdir.
Güncelleme kısmını nasıl yapıyoruz.

domain = alan adı - http://www.cizgi-tagem.org/
hosting = web barındırma - http://www.cizgi-tagem.org/ sitesindeki bütün dosyaların bulunduğu ana bilgisayar, siteyi yayınlayan şirketin ana bilgisayarı
php = dinamik web dillerinden biri - html ve htm aynı şey ve basit web sayfalarını yani etkileşimsiz sayfalar, php, asp ise etkileşimli web sayfaları...

kalelibilişim' Alıntı:
@the_korsan
Hocam teşekkürler alan adını belirledik diyelim.
Beni mazur görün bu hususta cahil sayılırım dolayısıyla gereksiz sorular soruyor olabilirim.
Host nedir Domain nedir html ile htm arasında ne fark vardır.
Yoksa php falan kullanmam gerekir mi
Bu hizmetleri veren güvenilir yerler nerelerdir.
Güncelleme kısmını nasıl yapıyoruz.

Domain sitenizin adıdır, adresidir tr uzantılı bir site ise bu adresi nic.tr adresinden odtüden alıyorsunuz adrese girerseniz gerekli bilgiler orada mevcut.
Host ise sizin hazırladığınız dosyaları atacağınız server
bu iş o kadar pahalı değil 50 tl bile yetebilir.

@ yildizli_85 Hocam Teşekkürler. Fakat ben bu forumdaki arkadaşların görüşlerine GOOGLE amcadan daha fazla değer veriyorum. ve daha samimi buluyorum ve hala arkadaşlarıma sormak istiyorum.

Arkadaşlar, hangi durumlar için dinamik web sitesi kullanmak gerekir.

Eğer iletişim formları kullanacaksan, sürekli güncelleme ihtiyacı duyacaksan, anket vs gibi etkileşimli içerikler için dinamik web sayfası uygundur..

HTML bir siteniz varsa yeni bir haber eklemek için haberlerin olduğu sayfayı güncellemek, haberle ilgili resmi/leri ftpye göndermek ve yeni haber için ayrı bir sayfa yapmak zorundasınız, oysa dinamik sitede bunu daha kolay ve zahmetsiz yapabilirsiniz...

HTML sitede iletişim formları, anketler kullanamazsınız, dinamik siteler bu iş için biçilmiş kaftandır...

Bu arada o bahsedilen 50 TL sitenin durumuna göre yıllık ücret olabilir... Eğer alanınızda fazla resim, video vs tutulmayacaksa yıllık 50 tl gibi bir ücret işinizi görür... Bant genişliği, alanın boyutu gibi etmenler fiyatı belirler...

Kolay gelsin...

Geri