Web serverin bir sayfa açması

Kodla Büyü

umitco

Üye
Arkadaşlar merhaba. Bir wifi modülle server makineye (leptopda IIS kurulu) bağlantı kuruyorum ve GET metoduyla veri gönderiyorum servere ve server cliente geri bildirimde bulunuyor.Buraya kadar sorun yok.
Clientten aldığım bu veriyi server pc de Web sayfasında göstermek istiyorum. Yani serverdeki kodlar bir wep sayfası açacak ve aldığım veri bu sayfaya gönderilecek.

Serverde bu kod ile gelen veriyi alıyorum:

<%yaz = Request.QueryString("name")
if yaz="ABC" then

Burada serverde bir wep sayfası açılması ve yaz değiken değerinin açılan sayfaya gönderilmesini istiyorum

end if

Kodlar asp kodları bense yoğun biçimde asp.net çalışıyorum yükseltmek için,web bilgim yeterli değil , vb.net bilgim pro değil. Yukardaki kodlarıda asp.net e göre ayarlayacağım derslerden sonra.Yardımcı olabilirmisiniz ?

Acilan sayfanin page load ina
Yaz=request.querystring ile ayni sekilde degisken e atarsiniz sonra acilan sayfada herhangi bir label de o bilgiyi gosterirsiniz. Yanlis anlamadiysam boyledir.
C#
yaz= Request.QueryString["name"];
if (yaz=="abc")
{
label1.Text=yaz.ToString ();
}

v.ofkeli' Alıntı:
Acilan sayfanin page load ina
Yaz=request.querystring ile ayni sekilde degisken e atarsiniz sonra acilan sayfada herhangi bir label de o bilgiyi gosterirsiniz. Yanlis anlamadiysam boyledir.
C#
yaz= Request.QueryString["name"];
if (yaz=="abc")
{
label1.Text=yaz.ToString ();
}

Cevap için teşekkürler , ben bunu yapıyorum zaten yani clientten gelen bilgiyi QueryString ile alıyor ve değişkene atıyorum ve cliente geri dönüşde yapıyorum.Bu işlem bittikten sonra (clientle bağlantı kapandı) bilginin durumuna göre serverde bir web sayfası açmak ve bilginin durumuna göre bu sayfayı doldurmak istiyorum.
Serverde local IP ile bir wep sayfası açayım, bu sayfa devamlı açık kalsın , bir client bağlantısı olduğunda clientten aldığım veriyi açık olan bu sayfaya nasıl göndereceğimi bilemiyorum. ASP.NET her bağlantı için bir ID ataması yapıyorsa ve bu ID seçilerek sayfa yönlendirmesi yapılabiliniyorsa olabilir gibi.
Sizlerden kod yazmanızı beklemiyorum yalnızca yöngösterin yada ipucu verin ben araştırayım.Yada kod illaki yazılacaksa kısa kodlar verebilrsiniz yani vaktinizi harcamayın.

Veritabanina ekleyin bilgiyi mesela. Clientten alinan bilgiyi veritabanina eklersiniz ( global.asax dosyasi startup metodu icinde o bilgiyi veritabanina eklersiniz). Serverdeki sayfaniz da verileri ayni veritabanindan alirsa olur gibi. Servverdeki sayfa dakikada bir refresh yapar vt deki veriler gorunur.
Merak ettim amac ne burada.

v.ofkeli' Alıntı:
Veritabanina ekleyin bilgiyi mesela. Clientten alinan bilgiyi veritabanina eklersiniz ( global.asax dosyasi startup metodu icinde o bilgiyi veritabanina eklersiniz). Serverdeki sayfaniz da verileri ayni veritabanindan alirsa olur gibi. Servverdeki sayfa dakikada bir refresh yapar vt deki veriler gorunur.
Merak ettim amac ne burada.

Amaç birden fazla sensör veya birim bilgilerini wifi modüllerle merkeze html olarak göndererek bilgileri bir sayfada göstermek. Örn bir yapıda bulunan dış veya bahçe kapılarının açık yada kapalı durumlarını sayfada kapı ikonlarıyla göstermek
Bahsettiğiniz yöntemi dll kullanarak yapmaya çalıştım daha önce ama dll içerisinde oluşturduğum değişkene değer atayabiliyorken bu değişken değerini okumaya çalıştığımda boş değer veriyordu.Dll ile ilgili birçok bilgi var ama dll de değişken kullanarak bu değişken değerini alabilmeyi bulamadım , aslında bununla ilgilide bir konu açmayı zaten düşünüyordum. Dll içerisinde public fonksiyon kullanmıştım.

Namespace AnaGiris1
Public Class Class1
Public Metin As String

Public Function KayittanOKU()
KayittanOKU = Metin
Return KayittanOKU 'Burada boş değer dönüyor neden ?
End Function

Public Sub Kaydet(ByVal Gelen As String)
Metin = Gelen
End Function
End Class
End Namespace

Önce Kaydet sub ile Metin değişkenine değer veriyorum , değişken değer alıyor srun yok KayittanOKU fonksiyonuyla okumaya çalıştığımda boş değer dönüyor. Dll hızlı olacağından bunu kullanmayı düşünmüştüm.Bu yöntem başka bir amaç içinde gerekli bana bulabilirsem sonucu.

Benim biraz kafam karışmış , "dakikada bir refresh" yazınızdan sonra jeton düştü. Serverde açılacak bir wep sayfası devamlı (1Dk) serverden istekte bulunursa olur tabi dediğiniz gibi.Peki asp.net ile bu dakikada bir refresh nasıl yapılacak ? Değişken tanımlamalarıyla veritabanına gerekde kalmayabilir , hafızada silinmeyen devamlı kullanılabilecek bir değişken asp.net ile nasıl tanımlanıyor ?

Geri