visual basic adodc veritabanı hakkında yardım..

Kodla Büyü

lastmohikan

Aktif Üye
visual basici accesse baglarken microsoft jet 4.0 OLE DB provider ımı kullanıyorsunuz..Yoksa ODBC Driversimi..bu ikisi arasındaki fark nedir..iki saglayıcıyıda denedim aynı sonuçları alıyorum..aralarındaki basit farklar dışında buyuk farkı göremedim...Bu baglantı sonucunda yapılan programı başka bilgisayardada çalışabilmesi için gerekli olan eklentiyi de paylaşırsanız sevinirim..birde yapılan prıgramın setup unu oluştururken vb nin çagırdıgı dll dosyasını setup ın içine atsam olmazmı...aynı yolu göstersem..bu konuda bilgisi olan arkadaslar yardımlarınızı bekliyorum..

Hocam daha çok Delphi'de çalıştım ama.Şunu belirteyim. Alias tanımlarsanız veri tabanı yollarında sorun yaşamazsınız.Çünkü programın kurulduğu pc de ayarlar düzgün olmayabilir. VBRUNTIME dosyalarınında kurulması gerek hedef bilgisayara, vb kurulu olmayan pcde program test edilmeli

tsk ederim..runtime dosyalarını yukledim..fakat programın exe si diger bilgisayarlarda veritaabanı ile randımanlı çalışmıyor..setup ını yaparken program kurulumndan önce veritabanı vb baglantısını yapan saglayıcının kurulması gerekli sanırım..diger bilgisayarlara..çalıştıgım pcde zaten sorun olmuyor...dephinin gözünü seveyim..nerden bulaştım bu vb ye..

valla hocam ben de aynı sorunları yaşadım. Bir türlü çözemedim VB nin bu problemini. Çok garip ama. VB kurunca problem kalmıyor.

vb60

OLE-DB, ODBC’nin üzerine inşa edilen yeni bir teknoloji.
ODBC, ilişkilendirilmiş veritabanlarına erişmek üzere tasarlanmıştır.
OLE-DB her türlü veritabanına erişebilir.
yani kullanacaksan oldedb kullan odbc kullanırsan her bilgisayarda denetim masaasında odbc ayararında dsn ayarlarını yapman gerekecek. yani her bilgisayarda acces vertabanı veya artık ne kullanıcaksan onu tanımlaman gerekecek

ayrıca hazırladığın programın kullandığı dll ve vb nini kullandığı bazı dll dosyalarını atarsan exe dosyaysının yanına çalışır. deneyere bulabilirsin vb kurulmamış bir makinada çalıştır yaptığın exe dosyasını istediği dll leri kopyala yeterli iyi çalışmalar

aşağıdai şekilde bir kod kullanabilirsin bağlantı için

ConnectionString = "Driver={Microsoft Access Driver (*.mdb)};Dbq=mdbAccess.mdb;DefaultDir=" & App.Path & ";UID=;PWD="

db.ConnectionString = ConnectionString
db.ConnectionTimeout = 10
db.Open

SQL kuullanıyorsan
strServer = "localhost"
ConnectionString = "driver={SQL Server};" & _
"server=" & strServer & ";" & _
"uid=sa;pwd=;" & _
"database=databaseadı;"
db.ConnectionString = ConnectionString
db.ConnectionTimeout = 10
db.Open