Veri Tabanı - SQL Server 2005

Kodla Büyü

egunay

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar Veri Tabanı dalında ATL 12. sınıflarda haftada 10 saat okuttuğumuz Veri Tabanı dersimiz var. 1. dönem Access anlattık. 2. dönem sql server anlatılması gerekiyor.SQL serveri ilk defa anlatacam. Ayrıca benimde fazla bir bilgim yok. Elimde eğitim setleri var. Bu dersi daha önce vermiş arkadaşlar ne tür uygulama yaptırdıklarından ve derste kullandıkları materyellerden bahsederse sevinirim. Bu derste ne tür uygulamalar yaptırıyorsunuz??

Bir BOTE mezunu olarak pek adam yerine konulmasak da//
Hocam ayrıntılı bir anlatım yapmak öğrencilerine zor gelebilir.
İlk dönem ilişkisel veritabanını yemiş içmişlerse bu dönem SQL Server 2005'in kurulumundan hemen sonra SQL anlatmaya başla. Prosedürleri arkasından yapıştır. Eğer bir programlama dili öğreniyorlar ise Mayıs ayından itibaren projeye geç.
Eğer İlişkisel veritabanı konusunda halen eksikleri varsa SQL'e geçmeden önce 1 ay ilişkisel veritabanında örnekler ve projelerle iyice pekiştir. Sonradan dönmesi zor olur.

ali_cmen' Alıntı:
Bir BOTE mezunu olarak pek adam yerine konulmasak da//
Hocam ayrıntılı bir anlatım yapmak öğrencilerine zor gelebilir.
İlk dönem ilişkisel veritabanını yemiş içmişlerse bu dönem SQL Server 2005'in kurulumundan hemen sonra SQL anlatmaya başla. Prosedürleri arkasından yapıştır. Eğer bir programlama dili öğreniyorlar ise Mayıs ayından itibaren projeye geç.
Eğer İlişkisel veritabanı konusunda halen eksikleri varsa SQL'e geçmeden önce 1 ay ilişkisel veritabanında örnekler ve projelerle iyice pekiştir. Sonradan dönmesi zor olur.
Öncelikle teşekkürler. Bilginin TEFlisi BÖTElisi yok.
Öğrencilerim 12. sınıf ATL. Yarısından çoğu dershaneye gidiyor. Üniversite sınavı, son sınıf olmaları vb. nedenlerle Şubat mart ve nisanda ne işleyebilirsem o kadar öğrenebilrler. Mayısta artık okulda 12. sınıf öğrencisi kalmıyor.

egunay' Alıntı:
Arkadaşlar Veri Tabanı dalında ATL 12. sınıflarda haftada 10 saat okuttuğumuz Veri Tabanı dersimiz var. 1. dönem Access anlattık. 2. dönem sql server anlatılması gerekiyor.SQL serveri ilk defa anlatacam. Ayrıca benimde fazla bir bilgim yok. Elimde eğitim setleri var. Bu dersi daha önce vermiş arkadaşlar ne tür uygulama yaptırdıklarından ve derste kullandıkları materyellerden bahsederse sevinirim. Bu derste ne tür uygulamalar yaptırıyorsunuz??

Arkadaşım ben de de SQL Server ile ilgili hiç metaryal yok. Paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler

ebruli3' Alıntı:
egunay' Alıntı:

Arkadaşım ben de de SQL Server ile ilgili hiç metaryal yok. Paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler
Forum kurallarına uymak için linkleri ÖM attım. İsteyenlere ÖM atabilirim.

esesim26' Alıntı:
Hocam banada link verebilirmisiniz... birde sql in hangisini kurup anlatıcaz...
Gönderdim. Ben SQL server 2005 enterprise anlatacam. Modüldede sanırım bu anlatılmış. Gönderdiğim eğitimlerde SQL server 2005 anlatımı.

bende bu başlığa neden bu kadar mesaj yazılmış şaşırmıştım bir an. neyse.

bilginin tef lisi böte lisi var ayrıca. böteli arkadaşlarla ilgili değil tabi bu. ama böte de bırakın sql i veritabanı dersi bile olduğunu sanmıyorum. yani aldığımız ders içerikleri farklı sonuçta. ama adam yerine koymamak gibi bir şey yok hiç bir zaman. ha adam yerine konulmayan birilerini istiyorsanız tabi ki ücretli öğretmenler ve özellikle bu forumda atanmamış öğretmenler. atanamama sebebim ile ilgili yazdığım ve eğitim sistemine sitem de bulunduğum hiç bir yazıma hiç kimse bir şey yazmıyor. ama şuraya bende şu var, bu var dediniz mi herkes istiyor. tabi istesin ama her zaman sadece kendini düşünmesin.

sql anlatacaksanız acces ile sorgu cümlelerinin aynı olduğundan başlayabilirsiniz ön bilgi olarak. sonuçta select * from gibi cümlecikler standattır. sql server sonuçta çok daha karışık bir yapıya sahip program olarak. hocamın dediği gibi programlama dili ile ilişkilendirmişseniz de zaten bağlantı cümleceği ile aynı acces gibi bağlanabileceklerini de gösterirseniz biraz daha iyi anlarlar. menüleri de gösterseniz, programlama dili ile de ilişkilendirseniz o kadar zor değil kısaca. zor olan kısmı dil olarak içiçe sql cümlecikleri veya bir sorgu cümleceğine göre filtreleme tarzı şeyler. yada bir tablodaki id ile diğer tablodan bilgileri sql cümleciği ile çekmektir.

kolay gelsin.

imsiyat hocam veritabanı konusunda şaka yapıyor olmalısın :D
access'i ilk sınıfta görmüştük. delphi, asp ve asp.net gibi dilleri gördük. sence sql'den habersiz olma ihtimalimiz var mı?
ayrıca sql standart bir sorgulama dili, access ya da mysql kullan, sql bilmek gerekiyor. üniversiteden mezun olurken sadece html öğrenerek mezun olduğumuzu düşünmüyorsun herhalde? :D
web programlama dersine girip de dreamweaver'ı doğru kullanamayan çokça tef mezunu öğretmen de görüyorum. dreamweaver dediğin ne ki? sadece bir editor. kur kullan, office word gibi.... php'nin IDE'si bile değil. IDE olarak görüyorlar hala :D
ayrıca 5-10 sql komutu bilen kendini sql biliyor zannediyor, o da ayrı bir muamma :mrgreen:
dediğin gibi bilginin teflisi bötelisi yok ama bir yargıda bulunurken bilmeden yorum yapma bence...

egunay hocam,
size papatya yayıncılıktan çıkarmış olduğum kitabımı öneririm. (SQL Server uygulamalarıyla Veritabanı I ve Veritabanı II)

egunay hocam linkleri bana da atabilirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

Geri