Uzmanlık ve Baş Öğretmenlikle ilgili gelen yazı

Kodla Büyü

tayinci42

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Seçkin Üye
Elime yeni geçen resmi bir yazıyı..

tezsiz yüksek yanlar zaten formasyon almış sayılır uzmanlık için zaten şansları yok..
tezli yapanlar, tezli yüksek yapmış olması yetmez başka puanlama ve kriterlerimizde var. her tezli lisansüstünü bitirene uzmanlık veremeyiz. (bu durumda olup dava açıp kazananlar var ama)

Ekli dosyalar

• 29.03.2012-06107.rar
    541.5 KB · Görüntüleme: 450
anlamadım ben yaa :D e o zaman tamamen kaldırılıyor bu uzamn baş normal öğretmen olayları.. :puhaha:

benim alanımda tezli yüksek lisansım büyük ihtimalle bu dönem bitecek bundan önce benim durumumda olanlara uzman öğretmenlik verilecek de (sonradan dava açıp kazananlar var) bundan sonra mı verilmeyecek yani adaleti gösterir misiniz bana?

ben şimdi anlamadım..
tezli yüksek lisans yapanların sınava girmelerine gerek olmadığı ama başka değerlendirme olacağı mı denilmek isteniyor?
mahkeme yoluyla bu ünvanı kazananlar ne olacak?
sınava hizmet süresi yetmeyen bizler ne olacağız?
hayır kaldırıyorlarsa herkesten geri alsınlar ünvanı, vereceklerse de adam gibi bir düzenleme yapsınlar!
anlayan varsa beri gelsin..

olayın özü şu tezssiz yüksek lisans yapanların uzman öğretmen olma şansı yok. diğerleri için bir sıkıntı yok

ozgulhoca' Alıntı:
ben şimdi anlamadım..
tezli yüksek lisans yapanların sınava girmelerine gerek olmadığı ama başka değerlendirme olacağı mı denilmek isteniyor?
mahkeme yoluyla bu ünvanı kazananlar ne olacak?
sınava hizmet süresi yetmeyen bizler ne olacağız?
hayır kaldırıyorlarsa herkesten geri alsınlar ünvanı, vereceklerse de adam gibi bir düzenleme yapsınlar!
anlayan varsa beri gelsin..

hocam anlamadım demişsin ama olayı çok net özetlemişsin.. aynen öyle hocam..

cesur yürek' Alıntı:
olayın özü şu tezssiz yüksek lisans yapanların uzman öğretmen olma şansı yok. diğerleri için bir sıkıntı yok

yanlış anlamışsın hocam.. diğerleri için sadece tezli lisansüstünün yeterli olmadığını farklı kriterlerde arandığını söylemiş.

tayinci42' Alıntı:
cesur yürek' Alıntı:

yanlış anlamışsın hocam.. diğerleri için sadece tezli lisansüstünün yeterli olmadığını farklı kriterlerde arandığını söylemiş.

bu yazıyı geçen hafta ben detaylı bir şekilde okudum. bu yazıda tezssiz yüksek lisans yapanların aslında yüksek lisans değil formasyon olduğunu belirtiyor. diğer kısınmları zaten gelinen süreci açıklıyor

yani şurda kaç kişiyiz arkadaş 1 sayfa yazının ne demek istediğini tam anlayan yok?

Bizde mi sorun var bu yazıyı hazırlayanlarda mı? kendimden şüphe etmeye başladım.

yazıyı okudum ama her resmi yazı gibi lafı gevelemişler, ne dediklerini bilmezcesine ama çok iyi biliyorlar :verymad:
tezsiz y.lisans yapanların uzmanlık istemesine nazaran hazırlanmış bir yazı gibime geldi. tezli yapanlar için farklı kriterler olacak demişte ne olacağını belirtmemiş.

Ama böyle bir haksızlık yapamazlar, dava ile uzmanlık alınabilir. Yıllık kontenjan gibi bir şey koyacaklar gibime geldi. Maliye geçiyor yazıda. Bütçeye göre onay çıkacak...

aakcakaza' Alıntı:
yani şurda kaç kişiyiz arkadaş 1 sayfa yazının ne demek istediğini tam anlayan yok?

Bizde mi sorun var bu yazıyı hazırlayanlarda mı? kendimden şüphe etmeye başladım.

hocam süpersin :alkis:

ARKADAŞIM SORUN SENDE DEĞİL. YAZIYI HAZIRLAYANDA. MEB HEP BÖYLE YAPAR. YAZIYI GÖNDERİR . KİMSE ANLAMAZ . BİRDE AÇIKLAMAK İÇİN BİR YAZI YAZAR. KLASİK MEB YAZISI İŞTE...

aakcakaza' Alıntı:

:puhaha:

...Bu nedenle sadece sınava dayalı olarak yada alanıda, eğitim bilimlerinde veya alanı dışında tezli yüksek lisans öğrenimine dayalı olarak idarece uzman öğretmenlik veya baş öğretmenlik sertifikası düzenlemek mümkün değildir...
Baş öğretmenlik ve uzman öğretmenlik sınavından bağımsız olarak, uzman olmak için yüksek lisans, baş öğretmenlik için doktora yapmak yeterliydi ya yada biz öyle biliyorduk. Yanlış biliyormuşuz.. Sonuçda bu sıfatları elde etmek için MEB'in sınav açması lazımmış... ,Yüksek lisans da sınav puanına eklenecekmiş....

özeti bu..

hasan' Alıntı:
...Bu nedenle sadece sınava dayalı olarak yada alanıda, eğitim bilimlerinde veya alanı dışında tezli yüksek lisans öğrenimine dayalı olarak idarece uzman öğretmenlik veya baş öğretmenlik sertifikası düzenlemek mümkün değildir...
Baş öğretmenlik ve uzman öğretmenlik sınavından bağımsız olarak, uzman olmak için yüksek lisans, baş öğretmenlik için doktora yapmak yeterliydi ya yada biz öyle biliyorduk. Yanlış biliyormuşuz.. Sonuçda bu sıfatları elde etmek için MEB'in sınav açması lazımmış... ,Yüksek lisans da sınav puanına eklenecekmiş....

özeti bu..

peki iki ay önce açtığı davayı kazanan tezli yüksek lisans yapan kişi uzman oldu(bildiğim) bundan sonrakiler olamayacak mı ??? çok saçma bir şeyler olacak ya hayırlısı..

horozerk' Alıntı:
hasan' Alıntı:

özeti bu..

peki iki ay önce açtığı davayı kazanan tezli yüksek lisans yapan kişi uzman oldu(bildiğim) bundan sonrakiler olamayacak mı ??? çok saçma bir şeyler olacak ya hayırlısı..

hocam heralde onlar eskiden yapılan sınava girmişler ama yıl şartımı tutmamışmış yada sonradanmı yüksek yapmışlar sanırım öyle bişey.. sonuçta haksızlık.. belli bir düzen yok..

geçen yaz yüksek lisansı bitirdi dilekçe ile ilçeden uzmanlık istedi meb vermedi, dava açtı 75 tl dosya masrafı ile davayı kazandı (zaten örnekler mevcut) bitirdiği andan itibaren maaş farkı hesaplanıp bir seferde hesabına yattı şimdi de uzman öğrt. farkını alıyor hocam, bakalım önümüzdeki günler neler gösterecek...

bu yazının son kısmı önemli son kısmında tezsiz yüksek lisantan bahsediyor. tezsiz yüksek lisansı olanlarda uzmanlık talebinde bulunurak dava açtılar MEB de bunun için şimdiden önlem alıyor. olay bundan ibaret. alanında yüksek lisans yapnalar dava açarak uzman öğretmenlik hakkı labilir. bunda bir sorun yok.

Ben şimdi alanımla ilgili tezsiz yüksek lisans yapıyorum. Uzmanlık sınavına girmem gerekecek mi anlamadım. :verymad: Bu Sonradan formasyon alanlar ile aynı kefede miyiz?

tezli yüksek yapmak zor.. kabul eden olsa bitirilirde.. tanıdık yok ki..

2010 Mayıs'ta bir af geldi; (yüksek KPSS puanıyla veya düşük puanla ayırtetmeden söylüyorum) 2. 3. bölgelere atananlar güzel yerlere yerleşenlerin yerini sabitlemesi dolayısıyla haksızlığa uğradılar. Bir kaç ay sonra atanan yararlanamadı. Yani bu haksızlıklar artık insanı çıldırtma seviyesine getiriyo konuş konuş kendini yıprattığınla kal. ben 7 yıl dolsun diye beklerken şimdi kıdem mıdem hizmet içi yok sicil puanı engelleri çıkarıyo ki sen alama o üç kuruş ek parayı e geçen yıl benle aynı durumda olan adam uzman olduya?! nasıl bi vebaldir bu..? adaletsiz dünya sözü bence fiyasko hiç başka ülkelerde yok böle zırt pırt değişiklikler yüzünden hak yeme ya, adaletsiz olan bu ülke.

asiboteli35' Alıntı:
2010 Mayıs'ta bir af geldi; (yüksek KPSS puanıyla veya düşük puanla ayırtetmeden söylüyorum) 2. 3. bölgelere atananlar güzel yerlere yerleşenlerin yerini sabitlemesi dolayısıyla haksızlığa uğradılar. Bir kaç ay sonra atanan yararlanamadı. Yani bu haksızlıklar artık insanı çıldırtma seviyesine getiriyo konuş konuş kendini yıprattığınla kal. ben 7 yıl dolsun diye beklerken şimdi kıdem mıdem hizmet içi yok sicil puanı engelleri çıkarıyo ki sen alama o üç kuruş ek parayı e geçen yıl benle aynı durumda olan adam uzman olduya?! nasıl bi vebaldir bu..? adaletsiz dünya sözü bence fiyasko hiç başka ülkelerde yok böle zırt pırt değişiklikler yüzünden hak yeme ya, adaletsiz olan bu ülke.

haklısın..

şimdi uzman olan kişiler hem maaş farkı alacak hem ek ders farkı.. hemde emeklilikte ikramiyeyi bile fazla alacaklar.. bende o sınava girseydim yıl şartı vardı bende kazanabilirdim. ee. şimdi milleti yıl şartı aramadan yüksek lisansı var diye alıyorsun. sınav yapsana devlet.. ne adaletsiz bir ülke.

şu da adaletsiz..

1 sınavda 3-5 nef yaptı diye ömür boyu uzman kalınmazki. her 3-5 seneye yenile sınavı. bilgisini becerisini yüksek tutana ver.

hizmet içi eğitime puan veriliyor. %90 millet gezmeye gidiyor hizmeti içi eğitim diye.

yada müdürün adamı maaşla ödüllendirme almış..

böyle saçma puanlamamı olur.

Geri