Uzaktan eğitim için yapılacak hazırlıklar nelerdir?

Kodla Büyü

SİRE

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar uzaktan eğitim için yaptığınız çalışmalar nelerdir, etkileşimli tahtalar mı kullanılacak yoksa pc mi? Bu başlık altında hazırlıkları, deneyimlerimizi yazarsak faydalı olacaktır.

evet takip edilmesi gereken bir konu başlığı, @SİREhocama teşekkürler konuyu açtığı için.benden kamera almam istendi etkileşimli tahtalar için, alan arkadaş var mı acaba. Fikirleri bekliyorun.

Okullarda fiber internet var ise bence her sınıfa tahtanın karşısına bir bilgisayar kurularak tahtada ders anlatıyormuş gibi canlı ders verilmeli (tabii bu imkan varsa)• akıllı tahtalar canlı ders vermek için çok uygun araçlar değil görüşümce• bu söylediğim tahtada ders anlatmayı seven öğretmenler için geçerli• yoksa zaten öğretmen laptopunu alsın dersini versin ekstra bir hazırlığa gerek yok• bilişim teknolojileri öğretmenleri olarak diğer branşları web2 araçları konusunda bilgilendirebiliriz belki•

evet takip edilmesi gereken bir konu başlığı, @SİREhocama teşekkürler konuyu açtığı için.benden kamera almam istendi etkileşimli tahtalar için, alan arkadaş var mı acaba. Fikirleri bekliyorun.

hocam ceptelleri kolaylıkla kameraya dönüştüren uygulamalar var, hiç para harcamayın o kadar kameraya. Örneğin DroidCam uygulaması, android ve ios ta sorunsuz çalışıyor.

hocam ceptelleri kolaylıkla kameraya dönüştüren uygulamalar var, hiç para harcamayın o kadar kameraya. Örneğin DroidCam uygulaması, android ve ios ta sorunsuz çalışıyor.
Teşekürler hocam tavsiyen için,telefonları düşündük ama büyük ihtmal öğretmenler sorun çıkaracaktır.

Bizde sadece matematik öğretmenleri tahtayı kullanmak istedi. Diğerleri şahsi dizüstü bilgisayarları ile girecek. Evden veya okuldan.
Almayı düşünenler için:
-mikrofonlu web kamerası
-bluetooth alıcısı ve Bluetooth kulaklık (öğretmen görüntüsü olmayacak)
-kablolu yaka mikrofonu (daha kaliteli ses için, görüntü yok)
-router (fiber hattını kablosuz dağıtmak için)

Arkadaşlar uzaktan eğitim için yaptığınız çalışmalar nelerdir, etkileşimli tahtalar mı kullanılacak yoksa pc mi? Bu başlık altında hazırlıkları, deneyimlerimizi yazarsak faydalı olacaktır.
Evet herkes uzaktan eğitimden falan bahsediyor ama ne yapılacağını bilen yok.. Çok faydalı bir başlık olmuş..

Bizde sadece matematik öğretmenleri tahtayı kullanmak istedi. Diğerleri şahsi dizüstü bilgisayarları ile girecek. Evden veya okuldan.
Almayı düşünenler için:
-mikrofonlu web kamerası
-bluetooth alıcısı ve Bluetooth kulaklık (öğretmen görüntüsü olmayacak)
-kablolu yaka mikrofonu (daha kaliteli ses için, görüntü yok)
Görüntü olmayacak derken tam olarak ne demek istediniz anlayamadım hocam. kulaklıkları bir öğretmen kullanırsa diğer öğretmenler kullanmazlar sanırım. Kamera ve mikrofon ne aldınız yazabilirseniz sevinirim.

Görüntü olmayacak derken tam olarak ne demek istediniz anlayamadım hocam. kulaklıkları bir öğretmen kullanırsa diğer öğretmenler kullanmazlar sanırım. Kamera ve mikrofon ne aldınız yazabilirseniz sevinirim.
Kamera olmadan sadece Bluetooth alıcısı ve kulaklık kullanılınca öğrenciler öğretmeni görmüyor. Bu sadece bir seçenekti. Tercih eden olabilir diye yazdım. Belirli bir marka yok. Şimdilik öğretmenlerin atıl durumdaki webcam lerini topladık.
Alınacak donanım öğretmenin tercihine bağlı olarak değişir. Bence tahtada canlı ders yapacak öğretmenleri tespit edip onların isteğine göre donanım alınmalı. Her öğretmenin isteği farklı oluyor.

Pzt günü ilçe mebden zoom programı aracılığı ile meet, teamlink, zoom bunların tanıtımı yapılacak.Akıllı tahtalara zoom kuruldu.

Adobe Connect 'in de verimli olduğunu duydum. Kullanan var mı arkadaşlar?

...
Okulda FATİH ağı varsa router kuramassınız. Kurabilmeniz için bakanlıktaki ilgili birimden porta açtırmanız lazım. Sadece BT sınıfarındaki ağ kablolaraına swich takılabiliyor, Onuda önceden swichdeki porta taıımlıyorlar. Zaten her sınıfta kablosuz var (faz2)

Bizde ev mi okul mu hala muamma.. Bazı illerde yapın yeter diyorlar bazı illerde illaki okulda olacak. Kamera ve mirofon soran dolmadı, hiç kullanmayanlar için zoom nasıl kulanılır diye bir çalışma bile yaptım ama ..
Birde EBA haricinde ders yapanların beyanı yeterli mi? vs vs Bakanlığın en az 100 soru cevaplık SSS hazırlaması lazım.

Belirsizlik içinde birşeyler yapmaya çalışıyoruz, en sinir bozucu durum.

Şu noktayı anlamakta zorlanıyorum arkadaşlar. Öğretmen akıllı tahtada ders Anlatacak ya da beyaz tahtada karşıda bir Webcam ile çekim olacak. Bu kameranın epey bir zoomlama özelliği olması gerekmez mi tahtadaki detayı göstereceksek.ayrıca öğretmeni ders anlatırken zoomlamayı veya kamera açısını çevirmeyi kim yapacak .çok mantıksız geldi bana bu iş .

Şu noktayı anlamakta zorlanıyorum arkadaşlar. Öğretmen akıllı tahtada ders Anlatacak ya da beyaz tahtada karşıda bir Webcam ile çekim olacak. Bu kameranın epey bir zoomlama özelliği olması gerekmez mi tahtadaki detayı göstereceksek.ayrıca öğretmeni ders anlatırken zoomlamayı veya kamera açısını çevirmeyi kim yapacak .çok mantıksız geldi bana bu iş .
Kendi dizüstü bilgisayarını ekrana çevirerek anlatsa görüntü kalitesi yetersiz kalır gibi..
Harici kamera olsa onda da görüş açısı sıkıntı ve dedidğiniz gibi yardımcı birisi olmalı..
Zaten bu durum en çok matematikçilerde ortaya çıkıyor hocam. Onun haricindeki branşlar akıllı tahtayı kullanmayı istemiyorlar..
Bakalım nasıl olacak ben de merak ediyorum..

Okulda FATİH ağı varsa router kuramassınız. Kurabilmeniz için bakanlıktaki ilgili birimden porta açtırmanız lazım. Sadece BT sınıfarındaki ağ kablolaraına swich takılabiliyor, Onuda önceden swichdeki porta taıımlıyorlar. Zaten her sınıfta kablosuz var (faz2)

Bizde ev mi okul mu hala muamma.. Bazı illerde yapın yeter diyorlar bazı illerde illaki okulda olacak. Kamera ve mirofon soran dolmadı, hiç kullanmayanlar için zoom nasıl kulanılır diye bir çalışma bile yaptım ama ..
Birde EBA haricinde ders yapanların beyanı yeterli mi? vs vs Bakanlığın en az 100 soru cevaplık SSS hazırlaması lazım.

Belirsizlik içinde birşeyler yapmaya çalışıyoruz, en sinir bozucu durum.
Dizüstü bilgisayar ve cep telefonları kablosuz olarak bağlanması için ne yapacağız peki. Bizde faz2 tahtalar ama kablosuz internet yok.

@bilgisayarmax @ÇetinÖğretmen Kamera niye tahtayı çeksin ki? Tahtada yazılanları öğrenciler zaten ( ekran paylaşımı ile) görüyor. Kamera sadece öğretmenin yüzünü gösermek için değil mi?
Hocam öğretmenler beyaz tahtayı kullanmakta ısrar edecekler sanırım yoksa evde anlatmakla okulda anlatmanın farkı kalmayacak. Kamerayı usb kablo işe uzatıp beyaz tahtanın karşısına koymayı düşünüyorum 1080 p kamera ile tahtada yazılanlar görünecektir ama ses konusunda emin değilim.

Dizüstü bilgisayar ve cep telefonları kablosuz olarak bağlanması için ne yapacağız peki. Bizde faz2 tahtalar ama kablosuz internet yok.
Fatih ağ yapısı yok o zaman. Eğer yoksa kurabilirsiniz.
Fatih ağı kurulan okullarda her sınıfta kablosuz verici var. İnternette dolanan herkesin bildiği şifreyle girilen ağ...

Hocam öğretmenler beyaz tahtayı kullanmakta ısrar edecekler sanırım yoksa evde anlatmakla okulda anlatmanın farkı kalmayacak. Kamerayı usb kablo işe uzatıp beyaz tahtanın karşısına koymayı düşünüyorum 1080 p kamera ile tahtada yazılanlar görünecektir ama ses konusunda emin değilim.
Bizde öğretmenler normal zamanda da beyaz tahtayı kullanmıyorlar pek. Et üzerinde PDF den soruları açıp onun üstünde çözüyorlar. Beyaz arkaplan lazım olunca da boş not defterini açıp onun üzerine yazıyorlar. Sizde de böyle yaparlarsa zahmetsiz halledersiniz.

@bilgisayarmax @ÇetinÖğretmen Kamera niye tahtayı çeksin ki? Tahtada yazılanları öğrenciler zaten ( ekran paylaşımı ile) görüyor. Kamera sadece öğretmenin yüzünü gösermek için değil mi?
Çünkü beyaz tahtayı kullanıp ders anlatmak istiyorlar . Kendi ekranını paylaşmak istemiyor. TRT eba daki ders anlatımı gibi olsun istiyorlarmış ☺️

Çünkü beyaz tahtayı kullanıp ders anlatmak istiyorlar . Kendi ekranını paylaşmak istemiyor. TRT eba daki ders anlatımı gibi olsun istiyorlarmış ☺️
droidcam kurup cepten yayını başlatsın.bir dizüstü de tarayıcıdan girsin telefona bağlansın sonra eba canlı derse girip ekran paylaşımı yapıp öğretmeni göstersin. ama ses kalitesine birşey diyemem. droid camin portu fatih ağında açık mı bilemedim. ben evde denedim. güzel çalışıyor. okulda bakmak lazım.

Geri