Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Uyku problemime çözüm var mı?

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında accompany tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. accompany

accompany Üye

Merhaba arkadaşlar, bir uyku sorunum var ve umarım çözüm önerileriniz vardır.
    Uykuya dalmak konusunda bir sıkıntım yok ama uyku sırasında sürekli dönüyorum. 7-8 saatlik uyku sırasında belki 20 kez dönüyorumdur. Horlamam olmadığından uyku apnesi olmadığımı düşündüm yine de KBB doktoruna gözüktüm bir sıkıntı olmadığını ama yine de bu tarz uyku sorunu için araştırma hastanesinde uyku testine tabi tutulmam gerektiğini burada ki imkanlarla teşhis koyamayacağını söyledi. Stressli bir hayatım yok. 33 yaşındayım. Gece yemelerim yoktur.sigaram ve çok fazla kafeinli içecek tüketmem. Genel kan tahlilim normal.Kilom normal. Hafta da iki spora giderim, diğer günler fırsat buldukça yürüyüş yaparım. Hiç ilaç kullanmadım. Yaklaşık 3 senedir bu sorunu yaşıyorum. Magnezyum takviyesinden, ılık duşundan, mistik müziklerden denemediğim çare kalmadı :) dün maç sonrası duş alıp papatya çayı içtim 12 gibi uyudum 2 gibi kalktım. 2 saat uyudum uyumadım gözler cin gibi açıldı. sanki uykumu almış gibi. bir saat debelenme sonrası uyusam da kalitesiz uykuma bir yenisi daha eklendi. Bu dönüşleri azaltabileceğim önerileniz varsa çok sevinirim

2. Misugi

Misugi Aktif Üye

Vallahi hocam sen kendini zaten kusursuz olarak anlatmışsın ve hemen hemen bütün taktikleri denemişsin. :)
    Benim sana bir önerim yok ama eğer iki saat uyku ile uyanıp sonra cin gibi kalkabiliyorsan bu çok güzel bir şey.:)
    İlla 8-10 saat uyumak zorunda değiliz. Sen günden daha fazla faydalanabilirsin. Ömür uyumakla geçiyor zaten. Bu da bardağın dolu tarafı. :++:

3. ceky1

ceky1 Üye

ben de 28 yaşındayım, gezmeyi ve sporu severim İstanbul sorun olmayacaksa sizinle beraber çay içmek isterim.

4. COBOL

COBOL Hiperaktif Üye Hiperaktif

Re: Ynt: Uyku problemime çözüm var mı?

Ne güzel.
    Günde 2 saat uyku ihtiyacı.
    Günlük zihin faaliyetlerinde unutkanlık yanlış karar verme gibi sorun çıkmıyorsa, benim için ideal.
    Bana gelince;
    Akşama kadar sigara ve saatte bir bardak çay.Evde ödev fotokopisi ve sınav hazırlama okuma 1 -2 saat sürer. Saat 17 -18 gibi 1 saat uyku.Kalkınca kahve.
    Elektronik devre araştırma pcb montaj hobisi ve....
    23-24 gibi uyurum ve sabah 07 gibi ayaktayım.Doğru okula
    Sevmiyorum uykuyu ama böyle.
    Bu da şimdiki kahve bonus :mrgreen:

Ekli Dosyalar:

5. ysahin

ysahin Seçkin Üye Seçkin Üye

uyumadan önce yatakta uzanarak kitap okuyabilirsin hocam genlerimizde okuma alışkanlığı olmadığı için hemen uyku getiriyor :)

Padişah III. Murad da sizinkinin aksine uykudan şikayetçi olmuş :)
    uyan ey gözlerim gafletten uyan
    uyan uykusu çok gözlerim uyan
    azrail’in kastı canadır inan
    uyan ey gözlerim gafletten uyan
    uyan uykusu çok gözlerim uyan

6. accompany

accompany Üye

kusursuz değil hocam (Misugi) :) uyku sorunu yüzünden sağlıklı yaşamaya çalışıyorum. 2 saat sonra gözlerim cin gibi açılıyor derken dinç uyanmaktan bahsetmiyorum . vücut uyku istiyor. Öğleden sonraları göz kapaklarımda yorgunluk, gün içi unutkanlıklar, hafif yorgun hissiyle günü geçiriyorum. (COBOL)
    ysahin hocam kitap okumayı seviyorum. Her gün okuyorum. Uykuya dalmak kısmında sıkıntı yok zaten. Uyuduktan sonra sürekli dönmeler sorun. bir kaç dönme olsa neyse çok dönüyorum.

7. yakuphan

yakuphan Hiperaktif Üye Hiperaktif

Sayın hocam, doktorunuzun önerdiği gibi uyku merkezi olan bir yerde muayene olup (bir gece yatmanız gerekecektir) problemin kaynağını büyük ihtimalle bulabilirsiniz.
    Onun dışında zaten uyku için çoğu kişinin yaptıklarını yapmışsınız. Probleminizi tespit edebilirseniz çözmek daha kolay olabilir. Probleminizin fiziksel mi yoksa psikolojik mi olduğunu keşfettikten sonra doktorlar zaten gerekli önerileri yapacaklardır.
    Geçmiş olsun, uykusuzluk gerçekten sıkıntı.

8. Bimihman

Bimihman Aktif Üye

kan gurubu B olanlar devamlı zihin çalıştığından dolayı beyin olarak devamlı yorgun olur. Hatta B kan grubunda olan insanlar uyurken bile beyin çalışır.
    Ben kendimde çözümünü bulamadım yani genetiğimiz bu. Devamlı baş ağrısı, yorgunluk, bitkinlik, 10 saat de uyusan hala uykunu alamama sorunu.

Uyku sırasında çok dönme bende de oluyor. Aslında bu iyi bir şey. vücut devamlı hareket halinde olduğu için kalp krizi geçirme olasılığımız düşüktür.

9. e-ceylan

e-ceylan Aktif Üye

kafanızda takılmış soru(n)lar olabilir. sorun ve isteklerinizi kağıda yazın ve cevaplayın. ne istiyorsunuz hayattan, nerdesiniz vs. birde vesveseli birimisiniz onada bakmak lazım. ayrıca çok fazla ekran başında cep, tablet ve tv kalmayın erken uyku moduna girin faydasını görüceksiniz. ( tecrübeyle sabittir)

10. Bimihman

Bimihman Aktif Üye

Uykudan önce yoğurt yemek daha sağlıklı uyumaya yardımcı oluyor, deneyebilirsiniz.

11. ahmet27

ahmet27 Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam çaresi var. Evlenmen lazım. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

12. e-ceylan

e-ceylan Aktif Üye

:+1:

13. pardus63

pardus63 Seçkin Üye Seçkin Üye

Yani bence de evlenirsen sana sarılan bir insan dönmeni engelleyebilir diye düşünüyorum bende bekarken doktora gitmek durumunda kalmıştım doktor evlen geçer dedi boşuna doktora gitme gerçekten geçti tecrübe ile sabittir :D

14. accompany

accompany Üye

Çok güldüm. Doğru olabilir tek derdim o :) şaka bir yana öyle çok vesvese yapan biri değilim. Yatarken kafam da rahattır uyurum. ama işte ne oluyorsa o süreçte başlıyor. Bakalım şu uyku testine girsem iyi olacak

15. Bimihman

Bimihman Aktif Üye

Evlenmek iyidir ama bende ki uyku problemi evlenince daha da arttı. Hele çocuklarda gece yatırmayınca uykuya doyamaz oldum.
    Bir türlü uykuyu alamama problemim var.

16. hayaletx

hayaletx Seçkin Üye Seçkin Üye

huzursuz bacak sendromu :?:

17. accompany

accompany Üye

ondan çok şüphelendim. sürekli dönme hareketi bacaklardan olabilir diye. Belki periyodik bacak hareketleri olabilir bilemiyorum.Ama bacaklarda uyuşma ya da hiç uyutmama gibi durumlar yok. son anlattığım gece uyanmam çok nadir bir durum. Genelde sürekli dönüyorum. anlık uyanışlar ve tekrar uykuya dalıyorum. Ama bu bazen 10 bazen 20 dönüş. Medical park ı aradım uyku testi 450 tl. daha uygununu bulamazsan gidicem artık

18. şeyma

şeyma Seçkin Üye Seçkin Üye

okuldan geldikten sonra filan gün içinde uyuyo musunuz. öyle bişey de varsa o da olumsuz etkileyebilir. uyuyamamak çok kötü bişey. Allah kolaylık versin.

19. COBOL

COBOL Hiperaktif Üye Hiperaktif

Re: Ynt: Uyku problemime çözüm var mı?

Tasarruflu ve floresan lambaların hepsini at
    Tüm evde Sarı güneş ışığı rengi ağırlıklı yada beyaz led ampuller kullan. 11-12 watt ampul.
    Güçlü ışık versinler
    LED ler genelde kör ışık verir.Gör dene öyle al.

Tasarruflu lambaların ve floresan lambaların elektromanyetik radyasyonu ve puls ışıktan dolayı sinirler üzerinde kötü etkileri var.Lambayı söndürünce sinirsel etki devam eder.

Gece koridor lambasını açık bırakıp bırakmamak sana kalmış

20. accompany

accompany Üye

gün icinde uyumuyorum hocam.

Bir ogretmen arkadas bacaginin arasina yastik koy dedi :) bugun onu denicem. isiklari da tv de acmicam. uygun bir uyku lab i bulursam giricem. 3 sene once neden yoktu da simdi var cozemiyorum.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal