Uygulama Sınav Hakkında Birkaç Görüş

Kodla Büyü

suvari58

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar,
Lisedeyken bilgisayar derslerinin neden kağıt üzerinde yapıldığını, çok saçma olduğunu, hocamız uygulamalı yaptırsa ne olur diye çok yakındığımız olurdu.
Şimdilerde bende dahil birçok okulda hepimiz öğrencilerimize kağıt üzerinde Word,Excel,vs sorular soruyoruz. Bu yaptığımız kesinlikle doğru değil.
Öğrencilerimiz Bilişim okur-yazarı olacaksa teorik bilgilerinden daha çok pratiklerini ölçmemiz gerekir. Doğru olanda budur.

Şöyle bir metot geliştirdim. Dezavantajları var elbette.
15+1 bilgisayarım var. U düzeni mevcut labaratuarımda. Sınıfların ortalama mevcutu 20-25 arası. Yani sınıfın hepsi aynı anda sınav olamıyor.
Bir kısmının sınıfta ya da labta beklemesi gerekiyor.(negatif tarafı bu)
Önceden hazırlanmış Word ve Excel materyalleri (öğrencilerden neleri yapacaklarına dair materyal bu)
Google Docs'da materyallere ait ölçütlerin bulunduğu bir excel sayfası formülleri,hesaplamaları ve grafikleri ile önceden yapılabilir.
Görevler ve materyalleri öğrencilere NSS ile dağıtıldıktan sonra uygulamalı sınav başlatılıp süre bitiminde elimizde bulunan tablet yada akıllı telefonla(negatif bir tarafta bu,acaba herkeste var mı,vardır diye düşünüyorum:) )
Drive uygulaması ile ölçütlerin olduğu sayfaya bağlanıp(mobil aygıtınızın nete bağlı olması gerek) öğrenci bilgisayarı başında yaptığı uygulamanın ölçütlerine mobil aygıttan puanlar verilir.
Bu şekilde bütün sınıfların dersi 2 saat olan günlerde 1 haftada sınavları yapılabilir.
Avantajları şöyle; kağıttır,fotokopidir,A'dır B'dir diye birşeylerle uğraşmıyorsunuz, kendi mekanınızda çalışıyorsunuz, başkaları ile muhatap olmuyorsunuz.Sınav sonuçlarını çabukça değerlendirebiliyorsunuz. En önemlisi zayıf konuları bariz birşekilde görebiliyorsunuz.

Elde ettiğimiz Excel dosyası ile sınıflarımızın öğrenciler bazıda hangi konu ve işlemlerde sıkıntılar yaşadıklarını grafikler eşliğinde görüp o konuların tekrar işlenmesi sağlanabilir.
Kağıt üzerinde yapılan sınavda bunu ölçebilmek değişik nedenlerden ötürü çoğunlukla yapılamamaktadır. İşte bizim işin koptuğu nokta burası oluyor. Yanlış bilgiyle veya bilmeyerek sınıf atlıyor oluyorlar.

Sınavlarını uygulamalı yapan arkadaşlarımız muhakkak vardır.
Karşılaştıkları zorlukları ve kolaylıkları, nasıl ve ne şekilde yaptıklarını,bilgisayar sayılarını, oturma düzenlerini, bu işi nasıl icra ettiklerini bizimle paylaşırlarsa bulduğumuz sağlıklı bir metotu artık öğrencilerimize uygularız.

Kesinlikle katılıyorum. Ben de uygulamalı sınavdan yanayım. Scratchdan uygulamalı sınav yaptım mesela. Bunu yazılı başka nasıl ölçebiliriz ki? Sınav dosyalarımı da paylaştım. 5. 6. sınıf Scratch uygulama sınavı başlığında bulabilirsiniz.
Yalnız çocuklar tahmin ettiğim gibi başarılı olamadı. Özellikle 5'lere kolay sormuştum daha iyi olmalarını beklerdim. Sınıfı ikiye bölerek yaptım ilk ders bir grup sınıfta bekledi ikinci ders yer değiştirdiler. KAyıt esnasında sıkıntı yaşadık. Dosyaları netsupport sistemi üzerinden aldım. Fakat bana haber vermeden bilgisayarını kapatanlar oldu. Masaüstüne kaydettirdiğim için C sürücüsünde koruma olduğundan dolayı dosya silinmiş. Falan filan böyle şeyler oldu.

BTY dersinde uygulamalı sınav yapsak iki sınavı da müdür veya müfettişten sorun yaşar mıyız yasal larak?

redeemthepast' Alıntı:
BTY dersinde uygulamalı sınav yapsak iki sınavı da müdür veya müfettişten sorun yaşar mıyız yasal larak?
..
uygulamalı sınav yaptığınızda soru kağıdı değil puanlama kağıdı hazırlarsanız sınav olarak bu kağıtları verirsiniz. Bu kağıtlarda öğrencinin sınavdaki ayrıntılı puanlaması yer alırsa bir sorun olmaz.
...

Ayrıntılı puanlamayı ayrı bir değerlendirme çizelgesi olarak gösterdim. Öğrenci uygulama dosyaları soruları cdye attım

Bende haftaya ilk defa uygulama sınavı yapacam. 5.sınıflar powerrpoint hazırlayacak, 6.sınıflar word belgesi hazırlayacak. Gözümü korkutan şey 500 öğrencinin ppt ve word dosyaları nasıl okunup puan verilecek?
Ama bencede adil olan bu. Derste anlatılanları birebir sormak daha mantıklı.

ben sınıfı 2 ye böldüm 20 dakika süre verip 10 yerine 6-7 soru sordum 20 dakika sonunda ekteki kağıtları dağıttım her öğrencinin çalışmasını yanında puanladım kağıda sonra diğer grubu aldım. oldukça yorucu ama iyi oluyor kağıt okuma derdi yok, o anda çok planlı olmak gerek.

Ekli dosyalar

• 20132.zip
    142 KB · Görüntüleme: 58
Geri