USB Disk Kullanımını Engellemek

Kodla Büyü

ba2khan

Aktif Üye
Veri hırsızlığı hepimizin başına bela. Birçok emek sarfederek oluşturduğumuz projeler uyanık birileri tarafından çok rahat çalınabilir. Buna karşı bizim size bir tavsiyemiz var. Bilgisayarlarınızın usb belleklerini taşınabilir hard disk ve flash disklere karşı kapatın. Bunun yanında usb den çalışan aygıtların çalışmasına engel olmayın. Yazımızda bunu öğreneceksiniz.
Çünkü Flash disklere yani usb belleklere engel olamanın yolu usb aygıtlarını iptal etmekten geçiyor ama bu usb den çalışan diğer aygıtlarınızı da engel olacaktır. Örneğin yazıcınızı yada farenizi kullanamayabilirsiniz.

Disketlerin ömrünü doldurmasının ardından yeni teknoloji olan taşınabilir hard diskler hızlı yazabilme ve okuyabilme yeteneğinden dolayı cd lerden daha çok tercih diliyor. Özellikle birilerinin bilgisayarından veri çalmanız gerekliyse ve zaman önemliyse!

Bizim size bir tavsiyemiz var. Usb girişlerinizi sadece flash disklere ve taşınabilir hard disklere kapatın. USB den çalışan fareniz, yazıcılarınız, tarayacılarınız, web kamerelarınız vs. çalışmaya devam etsin.

İlk önce Başlat Çalıştıra Regedit yazılır.

Registryden HKEY_LOCAL_MACHINE/ System/ CurrentControlSet/ Services/ USBSTOR altındaki "START" ı bulup çift tıklayın.
Bu değer normalde "3" olarak gelir. Eğer biz bunu "4" yaparsak bundan böyle bu bilgisayarda USB taşıma aygıtları çalışmaz.

Teşekkür ederiz hocam...
O zaman şöyle bir sonuca varabiliriz değil mi...
Tekrar USB bellek girişine izin vermek için :
Registryden HKEY_LOCAL_MACHINE/ System/ CurrentControlSet/ Services/ USBSTOR altındaki "START" ı bulup çift tıkladıktan sonra
"4" yaptığımız değeri "3" olarak değiştirmemiz yeterli değil mi?
Malum USB başkaları için engellenebilir de eee bize de lazım :)

Hocam beim istediğim ben bir aygıt takınca çalıştıryam. Başkası takınca çalıştırma sın ?
Teşekkür ederim.

Arkadaşlar internet gezinirken kon ile ilgili bir bşey buldum. Registry kayıtları ile bu mümkün diyır ama emin olmadığım için denemedim.
1)Flash Disk kullanımını engellemek için reg üzerinde şyle bir girdi yapılıyor.
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies]
"WriteProtect"=dword:00000001

2)Yasağı kaldırmak içinse şöyle bir kayıt
DEL [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies]
"WriteProtect"=dword:0000000

BEN DENEMEDİM!!!

Az önce VMware üzerinde ki XP denedim bir faydsı olmadı. Yani kopyalamayı engellemedi.

Başka fikri olan ? :shock:

net support protect programını kullanarak flash ve cd kullanımını engelleyebilirsiniz, istediğinizde şifreyi girip bu engeli kaldırabilirsiniz tavsiye ederim

cogullu' Alıntı:
net support protect programını kullanarak flash ve cd kullanımını engelleyebilirsiniz, istediğinizde şifreyi girip bu engeli kaldırabilirsiniz tavsiye ederim

hocam bu program net supportun içinde mi

Geri