"USB Aygıtı Tanınmadı" Sorunu

Kodla Büyü

omd

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Arkadaşlar BT rehber öğretmeni olarak çalıştığım okulda öğretmenler odasında bir bilgisayarda düne kadar her flash bellek ve taşınabilir hdd sorunsuzca kullanılabiliyordu. Bu sabah Fatih projesi kapsamında verilen konika minolta bizhub 363 marka model yazıcıyı usb kablosu üzerinden bilgisayara kurdurmuşlar. Şu anda usb fare ve klavye sıkıntısız çalışıyor fakat usb bellek ve taşınabilir harddisk takıldığında ise USB Aygıtı Tanınmadı şeklinde bir uyarı veriyor. Kasanın arkasında 4, önünde 2, önünde kart okuyucuda 1 adet olmak üzere toplam 7 usb girişi mevcut. Hepsinde durum aynı.

Sistem geri yükleme yapmayı denedim ama o da işe yaramadı. İşletim sistemi Win 7 Starter.

Neler önerirsiniz??

Tüm USB aygıtlarının kablolarını sökün. Aygıt Yöneticisine girin. Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri altında bulunan tüm USB Kök Hub ve diğerlerine sağ tıklayıp Kaldır diyin. Hepsi bittikten sonra listenin en başında bilgisayarınızın adını seçerek üstteki düğmelerden "Tara" ya tıklayın. USB driverlarınız yeniden yüklenecektir, belki de sorun budur...

volkankey' Alıntı:
usb kablosunda uyumsuzluk olabilir

yazıcı çalışıyor hocam, sıkıntı yok onda. USB ile çalışmayanlar usb bellekler ve usb diskler. Aygıtları kaldırmayı yarın deneyeyim bir.

aynı donanımla aynı sorun bizde de var. ben anakartın usblere gönderdiği elektriksel gücün yetmediğini düşünüyorum. bu sebeple en kısa zamanda pci usb kart alıp deneme yapacağım. eğer eilinizde varsa deneyebilirsiniz.

aynı sorun bizim öğretmenler odasındaki bilgisayarda da var. sorun konica yı bağlayınca oluyor. yazıcıyı ağa bağlayıp o şekilde kullanıyoruz.

Bizde de aynı yazıcı var ağ üzerinden kuruldu. siz de ağ üzerinden kurmayı deneyebilirsiniz.

ziyaunal' Alıntı:
aynı donanımla aynı sorun bizde de var. ben anakartın usblere gönderdiği elektriksel gücün yetmediğini düşünüyorum. bu sebeple en kısa zamanda pci usb kart alıp deneme yapacağım. eğer eilinizde varsa deneyebilirsiniz.

all in one card reader takılı hocam disket sürücü tarzı olan. Onun usb portu da aynı hatayı veriyor. Ağ üzerinden bağlamayı ben de teklif ettim, yalnız yakın yerde dağıtıcımız yok. Bilmem kaç metre kablo çekilmesi lazım :)

sorun yazıcıdan arkadaşlar. Yazıcı kablosunu çıkardığımda başka hiçbir işlem yapmadan flash bellekleri çalıştırabiliyorum. YAzıcıyı ethernet üzerinden kullanacağız artık.

Usb Aygıtı Tanınamadı Sorununun Çözümü
Usb aygıtı tanınmadı hatası
ÇÖZÜM:
Denetim masasından Donanım ekleye gir,bağladım de, evet’i işaretle.
Daha sonra ekrana yüklü donanımların listesi gelecek.
Sen en alttaki yeni donanım ekleyi işaretleyeceksin.
İşaretledikten sonra “yeni donanımı ben seçeceğim” kutucuğunu işaretle.
Sonra karşına bir liste çıkacak. 0 listeden “PMCIA flash bellek aygıtları” seçeneğini işaretle ve ileri tıkla.
Sonrasında sürücü yüklenecektir. Bilgisayarı kapatıp açın ve tanınmayan aygıtınızı yeniden deneyiniz.
Denemelerinizi farklı USB girişlerinde de yapınız.
ÇÖZÜM2:
Bir başka çözüm de şu:
Bilgisayarınızı kapatın ve bilgisayarın fişini prizden çekin.
Prizden çektikten sonra 1-2 dakika bekleyin ve fişi tekrar takarak bilgisayarınızı açın.
USB aygıtınızı tekrar takın ve sorunsuzca kullanın..

yazıcı demek ki baya güç çekiyor kasadan diğer usblere gerekli elektriksel güç kalmıyor sanırım
A++ bir yazıcı kullan hocam :)

volkankey' Alıntı:
yazıcı demek ki baya güç çekiyor kasadan diğer usblere gerekli elektriksel güç kalmıyor sanırım
A++ bir yazıcı kullan hocam :)

Bilmiyorum gördünüz mü hocam ama bu sıradan bir yazıcı değil :D kocaman dolap gibi birşey. Fatih projesi ile gelmiş okula. Dev gibi birşey. Ayaksız fotokopi merkezi gibi :D

hocam bilg usb dısk securty programı kurulu ise devre dışı bırakılmış olabilir bootdan usb disable olmuş olabilir bi anakart pilini çıkarıp çalıştır aklıma ilk gelenler bunlar..

herohamster' Alıntı:
hocam bilg usb dısk securty programı kurulu ise devre dışı bırakılmış olabilir bootdan usb disable olmuş olabilir bi anakart pilini çıkarıp çalıştır aklıma ilk gelenler bunlar..
Yok hocam yazıcının usb kablosunu çıkarınca her şey çalışıyor. Sorun yazıcı kaynaklı. Restart bile atmadan sadece yazıcının usbsini söküp flashı takıyorum görüyor, yazıcıyı bağlıyorum aygıtı tanıyamadı çıkmaya başlıyor :D

omd' Alıntı:
herohamster' Alıntı:
Yok hocam yazıcının usb kablosunu çıkarınca her şey çalışıyor. Sorun yazıcı kaynaklı. Restart bile atmadan sadece yazıcının usbsini söküp flashı takıyorum görüyor, yazıcıyı bağlıyorum aygıtı tanıyamadı çıkmaya başlıyor :D
o zaman yazıcı ile aralarında uyuşmazlık kan çıkar bu işte. :) kolay gelsin sana hocam

Bu işin çözümü power supply değiştirilerek yüksek watt lı power supply alarak olur. Yazıcınız anakarttan istediği gücü aldıığında anakart diğer usblere gereken kadar güç iletemiyor. Dolayısı ile çalıştıramıyor

hocam bilgisayarı kapat.Güç kablosunu da kasadan çek..5 dk falan öyle kalsın..Eğer herhangi bir kablo kasadan çıkmamışsa.Daha sonra açtığında tanır...Benimde başıma gelmişti..Bu şekilde düzeldi..

saido' Alıntı:
hocam bilgisayarı kapat.Güç kablosunu da kasadan çek..5 dk falan öyle kalsın..Eğer herhangi bir kablo kasadan çıkmamışsa.Daha sonra açtığında tanır...Benimde başıma gelmişti..Bu şekilde düzeldi..

Hocam problem sürekli oluyor. Yani bir defa olan bir şey değil. Bu şekilde çok kere denedim...teşekkürler bilgi için, başka çözüm yolu dostlar?

güncelleştirmeler tam yüklü mü hocam bir keresinde güncelleştirmeler yüklenince düzelmişti...

Merhabalar,
Konica Minolta bizhub 363 model cihazlar all in one cihazlardır. Cihazların tarama, fax, fotokopi ve printer özellikleri mevcuttur. Bu cihazlar genelde network üzerinden çalışmak için tasarlanmış cihazlardır. Usb üzerinden çalıştırıldığında bir miktar güç tüketimi olmaktadır. Usb portundan haberleşen cihazlar minimum 3.5 V maksimum 15 V çekmektedir. Buda kullanılan bilgisayarların Power Supply ünitesinin düşük güçte olmasından dolayı, ekstra bir usb cihaz taktığınızda bu şekilde sorunlara neden olmaktadır. Bu sorunun çözümü için en uygun altyapı network sistemi ile çalışmaktır. Network üzerinden çalışıldığında hem daha hızlı hemde daha stabil sonuçlar alınacaktır. Eğerki network altyapısı mümkün değil ise bilgisayarınızın Power Supply ünitesini daha güçlü bir muadili ile değiştirmeniz gerekmektedir.

Bu tür tüm sorunlarınız için cihazınız kurulduğunda yanında verilmiş olan evrakta belirtilen bayii numaralarımızdan bayiilerimize, 0216 528 5656 numaralı telefondan veya info@konicaminolta.com.tr mail adresinden genel merkezimize ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla
Konica Minolta Turkey

Çeşitli sebepleri vardır.. temel sorun kısa devredir.bence kablo kopunca akım kablosu diğer kablolara değerek kısa devreye sebep olmuş olabilir. Bu da anakart üzerindeki sigortayı yakar.

1) usb cihazınız bozulmuştur. Yanmıştır. bunun çok çeşitli sebepleri vardır. Acemi bilgisayarcı kasa ön usb portlarını ters takmışsa cihazınızın çipi yanar. bu mesajla karşılaşırsınız.

2)başka usb cihaz taktınız ve sadece arka veya ön portlarda bu sorun varsa sigorta değişimi ile çözülür.Sigorta yanmıştır.

3) eğer hiçbir port çalışmıyorsa güney köprüsü çipi zarar görmüştür. geçmiş olsun. pci usb kartı almaktan başka çareniz yok. anakart arızalı artık.

Sigorta aşağıdaki gibidir.

misal

X15 1,5A dır.

f200 2 A

X16 1,6A dır. Aynı veya üst-yakın sigorta ile değişirseniz sorun çözülecektir.

Yapamayanlar bana anakartı getirsin 20 tl den yaparım.. 0505 403 35 80 mikail1313@gmail.com

PCH-Component-Fuse-SMT-Polymer-1812-b-83597.jpg

PCH-Component-Fuse-SMT-Polymer-1812-b-83598.jpg

PCH-Component-Fuse-SMT-Polymer-1210-b-83611.jpg

@omd, adaptörle beslenen usb hub'ları denediniz mi, belki sorunu çözebilir?

Geri