Üniversitelerden alınan Sertifikalarla egzersiz açmak

Kodla Büyü

realforever

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar günaydın.
Bı üniversitenin uzak eğitim programı ile zeka oyunları ve satranç eğitmenliği sertifikası almaya dusunuyorum.Daha ince bu sertifika programlarına katılan arkadaşlar var mı acaba.
Bu sertifika ile egzersiz açabilir miyiz acaba..

Şu anda MEB ve TSF ile bir ortak karar verildi. Önümüzdeki yıldan itibaten 3 yıl boyunca (sonra devam eder mi bilmiyorum) sadece Türkiye Satranç Federasyonu'ndan alınan belgeler ile Satranç Egzersizi açılabilecek. Ama zeka oyunları kısmını bilmiyorum.

Şu anda MEB ve TSF ile bir ortak karar verildi. Önümüzdeki yıldan itibaten 3 yıl boyunca (sonra devam eder mi bilmiyorum) sadece Türkiye Satranç Federasyonu'ndan alınan belgeler ile Satranç Egzersizi açılabilecek. Ama zeka oyunları kısmını bilmiyorum.

Benim amacım aslında Go strateji oyununu çocuklara ogretmek.

Go oyununu kapsayan bir amatör spor federasyonu vardır mutlaka. Oradan almalısınız.

Tsf ile anlaşmalı olduğu için satranç antrenör belgesi gerekli. Tabii sadece bu da değil yıllık vizesinin de yapılması gerekiyor. İlçeye gönderilen antrenörlük belgelerinin vizeleri kontrol ediliyor mu bilmiyorum. Her sene bu sene sanırım ücreti 75 tl idi, verilmesi gerekiyor ki o sene içinde egzersiz açabilesiniz.

Gelelim Akıl ve Zeka oyunları sertifikasına. Zamanında özel bir üniversiteden sertifikayı aldım ama kullanmak durumunda kalamadım. Meb eğer bir üniversiteyle yine satranç dalında olduğu gibi bir anlaşma yaparsa belli bir üniversite belirtirse sadece oradan alınan belge ile açılabilir. Böyle birşeye rastlamadım. Sertifika ile internet sitelerinde bilgi mevcut. Burada önemli olan benim kendi fikrim satrançta da bu bu şekilde ve tsf ile daha da belirginleşti. Sertifikaya sahip misiniz. ? Böyle bir eğitim aldınız mı. ? Bu beceriye sahip misiniz. ? Sonuçta sertifikanız ilçeye gidiyor ve orada kontrol ediliyor diye düşünüyorum. Aşağıda yazılanlar her sertifika için geçerli midir. ? Ben meb onaylı diye bakmadım. Sertifikaya sahip olma odaklı davrandım. lması gereken de bu diye düşünüyorum. Sayglar.

Akıl Zeka Oyunları Sertifika Programı ile;

• Akıl Zeka Oyunları Kurs Merkezlerinde Eğitici Olabilirsiniz.
  • Halk Eğitim ‘de gerekli şartları karşılamanız halinde Kurs Verebilirsiniz.
  • Halk Eğitimde yer alan Okullar Hayat Modülü üzerinden Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında “ Kişisel Gelişim “ başlığı altında yer alan Zeka Oyunları başlığından Yaz dönemi ya da Öğrenim Döneminde kurs açabilirsiniz. Maksimum 120 Saat olmak üzere kurs açılabilmektedir.
  • Kreş, anaokulu vb. okul öncesi eğitim kurumlarında “ Akıl Zeka Oyunları Eğiticisi “ olarak görev alabilirsiniz. İş bulabilirsiniz.
  • Belediyelerin açmış olduğu etkinlik merkezlerinde görev alabilirsiniz.
  • Kendi yerinizi açabilirsiniz.
  • Etkinlik merkezlerinde çalışabilirsiniz.

Mesela aldığım sertifika ile aşağıdaki bilgilere eriştim. Faydalı olması dileğiyle.

Eğitim sonrasında eğitimi alan kişiler;
Zekâ ve bileşenleri hakkında fikir beyan edebilir,
Zekâ Oyunları'nı öğretebilir,
Zekâ Oyunları hakkında, genel kavramlar üzerinde açıklamalar yapabilir,
Zekâ Oyunları'nın geliştirdiği alanlar hakkında bilgi verir ve bu alanların önemini bilir,
Çözüm yöntemlerini uygulayabilir ve anlatabilir,
Belirli bir müfredat aralığı (kurs, atölye, kulüp, okul dönemi) boyunca 30 civarında zekâ oyunuyla eğitimini planlayabilir ve uygulayabilir,
Zeka oyunları turnuvalarını organize edebilir,
Bireysel ve grupla oynanan oyunları organize edebilir,
Verilen kaynakları kullanabilir,
Çalışmalar sonrasında raporlama yapabilir ve velilere dönüt verebilir,
Çocuklara yönelik sıradışı düşünme becerisi etkinlikleri yapabilir,durumda olmaları hedeflenmektedir.

Uğur hocam eklediginiz bilgiler için teşekkürler.(Ama kurduğunuz Cümleleri inanın iki defa okumam gerekti:))

Zeka Oyunlarından egzersiz açılamıyor bilginiz olsun. Ama halk eğitim kursu açılabilir.

Geri