UEFI ne işe yarar ?

Kodla Büyü

albatros44

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Tam olarak ne işe yarıyor anakartım uefi desktekliyormuş sanırım.
İşletim sistemin uefi olark nasıl kuruluyor yakınlarda kurmuştum böyle olup oldmadığını nasıl anlarım

hocam internetten araştır uefi win7 veya uefi win10 usb hazırlama diye üzel anlatımlar var basit yani

albatros44' Alıntı:
İşletim sistemin uefi olark nasıl kuruluyor yakınlarda kurmuştum böyle olup oldmadığını nasıl anlarım
hocam uefi nin teknik farkları faydaları uzun hikaye ama pratikte ; windowsun daha hızlı açılıp kapanması diyebiliriz. maksimum verim almak için uefi kurulum tavsiye ediyoruz. yeni aldığımız tüm bilgisayarların GPT disk ile birlikte uefi olarak gelmesi hiçde tesadüf değil.

uefi kurulumda disk gpt olarak biçimlendirilir
eski tip bios da ise disk mbr olarak biçimlendirilir.

şimdilerde bazı küçük esnafın yeni bilgisayarlara format atarken tüm diski silmesi bundandır, (bazıları diski bile silemiyor) gpt diskli bilgisayara normal kurulum yapmaya çalışanlar disk GPT uyarısını alırlar ve bunu "düzeltmek" adına tüm diski c d silip baştan mbr olarak dönüştürürler. hem verilerinizden olursunuz hemde performans kaybı yaşarsınız.

ademola' Alıntı:
albatros44' Alıntı:
hocam uefi nin teknik farkları faydaları uzun hikaye ama pratikte ; windowsun daha hızlı açılıp kapanması diyebiliriz. maksimum verim almak için uefi kurulum tavsiye ediyoruz. yeni aldığımız tüm bilgisayarların GPT disk ile birlikte uefi olarak gelmesi hiçde tesadüf değil.

uefi kurulumda disk gpt olarak biçimlendirilir
eski tip bios da ise disk mbr olarak biçimlendirilir.

şimdilerde bazı küçük esnafın yeni bilgisayarlara format atarken tüm diski silmesi bundandır, (bazıları diski bile silemiyor) gpt diskli bilgisayara normal kurulum yapmaya çalışanlar disk GPT uyarısını alırlar ve bunu "düzeltmek" adına tüm diski c d silip baştan mbr olarak dönüştürürler. hem verilerinizden olursunuz hemde performans kaybı yaşarsınız.
Tesekkurler guzel aciklama olmus.sunuda belirteyim windows surumunu usbye rufus programi ile olustur.orada ikinci secenek gpt idi sanirim onu sececeksin.

iso dosyası rufus programıyla "uefi için gpt" seçeneğiyle flash a yazdırılırsa format esnasında disk silmeye gerek kalmaz.

Ekli dosyalar

• PrtScr capture.jpg
    PrtScr capture.jpg
    51.8 KB · Görüntüleme: 961
peki kurulumdan sonra diskimizin uefi yada mbr olarak oluşturulduğunu nasıl anlıyoruz? disk yönetimindeki 100 mb lık bölüm mü mbr yi ifade ediyor?

uefi kurulacağı zaman efi adında 100mb dosyalar gibi bölümler oluşturur :+1:

Geri