Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Ücretsiz Akıllı Tahta Kilit Programı

Konu, 'Genel Programlar ve Yazılımlar' kısmında murat02 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. murat02

murat02 Aktif Üye

Son düzenleme: 26 Ekim 2018
    alidogramaci bunu beğendi.
  2. murat02

murat02 Aktif Üye

Problem yok hocam. Yeni sürümde dosya gönderme özelliği ekledim. Bir de kullanıcı profili var.

stan007 bunu beğendi.
  3. serdaray22

serdaray22 Üye

murat hocam ;
    duyuru bölümü çok kasıyor gibi yada donuyor sanki buna bir çözüm varmı
    bide duyuru aralığı yani ÖRNEK: 1.duyuru ile 2.duyuru'da zaman ayarlama yapabilirmisiniz?

4. murat02

murat02 Aktif Üye

Faz1 faz2 mi? Bir duyuru bölümünü video alarak gönderebilir misiniz? Burada payalaşmak istemezseniz, özelden gönderebilir misiniz?

5. mdemirel

mdemirel Site Gezgini

Hocam videodakinin aynısı yaptım ben şöyle ifade edeyim 1-odamdaki laptoptan Fen sınıfındaki veya 5A sınıfındaki öğretmen nöbet çizelgesini veya öğrenci ders programını-slayttaki resimleri değiştirebiliyor muyum? Yoksa 2- sadece tahtaya kurulum yaptıktan sonra tahtada mı xml oluştur vb. İşlemleri yapınca mı aktarıyor?
    Ben ilk sorduğum gibi anladım yapamadım 2.sorum gibiyse sıkıntı yok tahtada işlev tamam. Ama şöyle ki laptoptan tahtadaya erişimimde sıkıntı yok duyuru gönderebiliyorum. Kilitleme açma işlemlerini yapabiliyorum. İlk sorum gibiyse size ulaşmak isterim beceremedim:((

6. murat02

murat02 Aktif Üye

Hocam şöyle söyleyeyim. Her sınıfa ayrı bilgi gönderilmiyor. Hepsine client uygulamasındaki resimler klasörü gönderiliyor. Resimler klasördeki resimler ve excel ile oluşturduğunuz tüm sınıfların ders programı, tüm haftanın nöbet bilgileri ve tüm duyurular xml dosyası olarak gönderiliyor. Tahta xml den kendine uygun verileri çekiyor. Ders programında değişiklik yaptığınızda xml dosyası oluştur düğmesine tıklarsanız veya resim klasörüne resim ekleyip çıkarırsanız, client resimler klasörü değiştirilme tarihi değişecek ve dolayısı ile tüm tahtalara güncelle gidecek. Sonuç ititibariyle client resim klasörü ile tahtadaki eta klasörü client açık olması durumunda eşitlenir. Clientten veri almasını sağlayan kilit ekranı. Kilit ekranı ayarlarda belirtiğiniz ip aralığına ms gecikme süresinde cliente veri almak için mesaj gönderir.
    Eğer her sınıfa ayrı bilgi göndermek için tahtada ayarlar uygulamasında ip yok seçeneğini seçip. Client te arama yapıp. O bilgisayara dosya gönder seçeneği ile göndermelisiniz. Bu ayar ile eşitleme olayı iptal olur. Hemde gönderdiğiniz dosyalar eta klasöründe kalıcı olarak kalır.

7. serdaray22

serdaray22 Üye

tmm hocam sıkınt kalmadı teşekkürler.
    ..

8. recepata

recepata Seçkin Üye Seçkin Üye

murat hocam kolay gelsin,
    clientte resimler klasöründeki dosyaları tek tek göndermek mi lazım,
    veri.xml, 1.jpg gibi

bide tahtayı açıp kapatıyorum, veri güncelleniyor diyor, tahtadaki ders programı ve resimler siliniyor, yeniden yüklemem gerekiyot

9. mdemirel

mdemirel Site Gezgini

Arkadaşlar programı en sonunda murat02 hocam sayesinde kullanabildim. Kullanmayan veya kullanmakta kararsız kalan arkadaşlar için bilgi vereyim. Öncelikle tahtada günlük ders akışı, nöbetçi öğretmenler, aşağıda duyuruların yer alması ve okul logolarını vb. görselleri kullanabildiğim slayt geçişleri mükemmel. Benim en çok beğendiğim durum tahtaya duyuru gönderebilmemiz. Yani yapılacak genel duyurular veya özel durum gerektiren öğrencilerin çağırılması vb gerektiğinde kullanışlı Nöbetçi öğrenciyi tek tek göndermeye veya sınıfları tek tek dolaşmaya gerek yok. Programda emek sarfeden Murat hocamızın emeğine sağlık çok teşekkür ederim.

murat02 bunu beğendi.
  10. murat02

murat02 Aktif Üye

Hocam tahtanın kilit ekranında yaklaşık 10 sn beklerseniz resimler client ten alınacak. Eğer client te resimler klasörüne resim ekleyip çıkarmazsanız veya xml dosyası oluştur düğmesine tıklamazsanız. Veriler güncellenmeyecek. Yani clientten aldığınız en son dosyalar kalıcı olarak kalacak. Clientten güncel verileri almasını istemiyorsanız tahtada-ayarlar.exe-ip yok seçeneğini işaretleyip kaydedin. Böyle bir ayar ile clientten resimler klasörünü almayacak. Ama dosya gönder seçeneği ile resim ve bilgi gönderebilirsin.

11. recepata

hocam bekliyorum malesef gönderdiklerim sadece görünüyor. var olan resimler (1.jpg,2.jpg ) görünmüyor.

12. recepata

xml dosyasını gönderirsem ders program bilgileri çıkıyor, yoksa veri güncelleniyor dan başka bir şey görünmüyor

13. murat02

murat02 Aktif Üye

Gönderdiğiniz tahtadaya gidip, ayarlar.exe yi çalıştırın. İp yok seçeneğini seçip kaydet butonuna basın. Sonra client uygulamasının olduğu bilgisayara geçip dosya gönderin.

14. recepata

dosya gönderme yapıyor fakat ders porgramını çekmiyor

etkileşim halinde ders programını tahtaya çekiyor demi hocam yanlış anlamadım

15. recepata

ders programını yani xml i gönderirsem çalıştırıyor.

16. murat02

murat02 Aktif Üye

Arkadaşlar bir uyarıda bulunayım. Client uygulamasını kablosuz ağda çalıştırmayalım. Çünkü kablosuz ağda veriler gönderilemiyor.
    -Bazı arkadaşlar faz2 de kilit ekranında sağ menüyü iptal etmeyi yapabilir misiniz diye öneride bulunmuştu. Aşağıdaki güncellemeyi yaparak sağ menüye ulaşmayı engelleyebilirsiniz. Bu güncelleme Faz2 USBVID_2621&PID_4501 driver a sahip dokunmatik ekranlar için geçerli. Bu güncellemenin çalışma mantığı şöyle: dokunmatiği kilit ekranında pasif duruma getiriyor. Kilit açıldığında ise aktif hale getiriyor. Kilit ekranı açıldığında yaklaşık 3 sn sonra dokunmatik açılıyor. Sağ tuş menüye öğrencilerin ulaşmasını istemiyorsanız güncelleme yapabilirsiniz. Yapılması gerekenler dosyanın içerisinde var. Devcon.exe Microsoft un uygulamasıdır. Onun kodları yok, ama service.exe nin güncel kodları ekledim.
    -Yoklama özelliğini zaman bulamadığım için bakamadım. İnşallah yeni bir sürümde zaman bulursam yapmaya başlayacağım.

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 1 Kasım 2018
    zodiac ve alidogramaci bunu beğendi.
  17. epsilon06

epsilon06 Site Gezgini

Murat Hocam Ellerine Sağlık. 1.8.3 versiyonunu test ettim. Okullarda bizlerin birçok işini kolaylaştıracak ve faydalı bir program oldu. Uzun zamandır takip ettiğim tek konu bu. Müsadenizle sormak istediğim birkaç konu var. Tekrardan emekleriniz için teşekkür ederim.
    • Client programı her çalıştırdığımızda şifre girip kaydetmemiz gerekiyor mu?
    • Gecikme süresi clientta ve tahtada ortalama ne süre olması gerekir?
    • Clientı her çalıştığında IP taraması yaptırmak gerekiyor mu? Yoksa sadece çalışır durumda olması yeterlimi tahtaların veri çekmesi için.
    • Slayt alanının ortalama çözünürlüğü ne olmalı. Oluşturduğum resimler ve duyuruları net göremiyorum. 800*530 gibi bir ölçek kullandım.

18. murat02

murat02 Aktif Üye

1- Her açıldığında şifre girip kaydetmeye gerek yok. Kaydet butonu sadece yaptığınız ayarları kaydediyor. Şifreyi sadece tarama yaptığınızda, listedeki bilgisayarları kontrol edeceğiniz zaman girin. Şifre olayı yetkisiz kişilerin erişimini engellemek için (İzinsiz kilitleme, duyuru göndermeyi vb. işlemlerin kullanımını engellemk için)
    2-Lcd sekmesindeki 500 ms, client sekmesinin ideal süre 10 ms, tahtadaki ayar bölümünde 10 ms)
    3-Taramaya gerek yok. Clientin veri gönderebilmesi için Veri gönderimi seçeneği açık konumda olması ve clientin açık olması yeterli.
    4-Resmi çerçeveye sığdır ve orantılı genişlet seçenekleri pasifken 1980 x 1080 çözünürlükteki ekran için 950 x 618 , 1980 x 1080 altındaki çözünürlükteki ekran için 675 x 440 olaması gerekiyor.

Son düzenleme: 2 Kasım 2018
    epsilon06 bunu beğendi.
  19. tanercotuk

tanercotuk Üye

Ellerine sağlık hocam. Program çok güzel olmuş. Cep telefonu için olan programın İOS versiyonu varmıdır? Apple kullanan arkadaşlarda sorun yaşamaya başladık.

20. memedim27

memedim27 Üye

Hocam bu Android uygulamasını wifi ye bağlanmadan tahtayı açtırabilir miyiz. Malum Fatih projesinde kablosuz ağ ile normal ağın ip leri farklı. Öğretmen telefonunu doğal olarak aynı ağa bağlayamıyoruz.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal