TÜRKİYE'DE MİLLİ EĞİTİMİN İNTİHARI VE ÖMER DİNÇER’İN YAPTIKL

Kodla Büyü
biraz uzun ama liseler arasındaki farkı kaldırmayı düşünen bakanın basiretsizliğini anlarmış
birde pisada avrupa lideri finlandiya eğitim sisteminden bahsetmiş bence okuyun...

kesinlikle okuyun arkadaşlar önder bey yine den vurmuş.
Ya ayrıca şu pisa sınavlarına hangi okullardan öğrencilerimiz katılıyor meslek mi yoksa fen lise falan mı bi öğrenemedim gitti :)

masci' Alıntı:
Allah başta Milli Eğitim Bakanı ve Müsteşarı olmak üzere hepimize, hepinize akıl, fikir, basiret, firaset nasip etsin…

Önder Aytaç döktürmüş yine..

http://www.haberx.com/turkiyede_milli_e ... ,12667,182).aspx

Linkte sorun var hocam .aspx linkten ayrı olmuş. her neyse ama yazı gayet başarılı çok güzel bir değerlendirme olmuş. bende bu konuda biraz kafa yoruyordum son bikaç gündür.

yazı çok güzel özellikle finlandiyadan bahsetmiş dünyanın en iyi eğitimi finalndiyaddır. eğitimin temelini 40 yıl önce atmışlar ve 40 yılda 20 eğitim bakanı değişmiş ama hiç biri müdahelede bulunmamış. öğretmenler ortalamanın üstünde maaş alıyor ve öğretmnlerin %96 sıda sendikalı. bu kısmınıda ben ekleyim

Herşey güllük gülistanlıkken hükümeti yıpratmak için provakatörlük yapmayı amaçlamış bir kişinin yazısı. 4+4+4 ile anadolunun şahlanışının hazmedemeyen belli çevrelerin etkisinde bir yazı. Ama millet uyandı artık yemiyor bunları. Kesin yalandır hepsi.

Empati yaparak yazayım dedim. Ayrıca bu anadolunun şahlanışı redhackin belgelerine göre rektörlerede sirayet etmiş. Rektörlerde şahlanmış.

Finlandiya da egitim madem süper neyi keşfetmişler neyi bulmuşlar hangi alanda süper bu ülke gercekten öğrenmek istiyorum cahilliğimi bağışlayın. Ömer Dinçer deyipte aksam aksam canımı sıkmayın ya

hakanotuken' Alıntı:
Finlandiya da egitim madem süper neyi keşfetmişler neyi bulmuşlar hangi alanda süper bu ülke gercekten öğrenmek istiyorum cahilliğimi bağışlayın. Ömer Dinçer deyipte aksam aksam canımı sıkmayın ya

http://www.martidergisi.com/finlandiya- ... -basarisi/

Avrupa İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), her 3 yılda bir PISA(Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) testini her öğrenciye matematik, fen bilimleri, okuma alanında yapıyor

Bu test sonuclarina göre, OECD üyesi 31 ülkenin katılımında
Finlandiya birinciliği korurken; Amerika, matematikte 24. , bilimde 17. , okumada 14. oldu. Türkiye ise bu sıralamada ne yazik ki, sondan ikinci ve Meksika’nin bir önünde yer alıyor.
Finlandiya’nın yıllık olarak ortalama öğrencilere harcadığı para, Amerika’ya göre %30 daha az.
Finlandiya’da liseyi bırakma(terk),tüm öğrenci sayısı içinde %2, Amerika’da ise bu oran %25.
Finlandiya’da öğrencilerin %93’ü liseden mezun oluyor.
Finlandiya ilkokullarında 75 dakika olan teneffüs, Amerika’da sadece 27 dakika.

kadir58' Alıntı:
hakanotuken' Alıntı:

http://www.martidergisi.com/finlandiya- ... -basarisi/

Avrupa İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), her 3 yılda bir PISA(Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) testini her öğrenciye matematik, fen bilimleri, okuma alanında yapıyor

Bu test sonuclarina göre, OECD üyesi 31 ülkenin katılımında
Finlandiya birinciliği korurken; Amerika, matematikte 24. , bilimde 17. , okumada 14. oldu. Türkiye ise bu sıralamada ne yazik ki, sondan ikinci ve Meksika’nin bir önünde yer alıyor.
Finlandiya’nın yıllık olarak ortalama öğrencilere harcadığı para, Amerika’ya göre %30 daha az.
Finlandiya’da liseyi bırakma(terk),tüm öğrenci sayısı içinde %2, Amerika’da ise bu oran %25.
Finlandiya’da öğrencilerin %93’ü liseden mezun oluyor.

Aradığım cevap bu değil madem bu kadar iyi egitim var neyi bulmuş neyi keşfetmiş bu adamlar

Aradığım cevap bu değil dünyaya neyi bahşetmiş, neyi bulmuşlar bu finliler
Finlandiya ilkokullarında 75 dakika olan teneffüs, Amerika’da sadece 27 dakika.

BU İNTİHAR DEĞİL BİLDİĞİNİZ KATLİAM.. SON YILLARDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERLE, EĞİTİM SİSTEMİNİN BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE KATLEDİLMESİ SÖZ KONUSU!..

burda sadece ömer dinçer mi suçlu? burda ömer dinçerde daha suçlusu tayyip erdoğandır. eğitimden anlayaman kişileri bakan yapmak onun işleridir. ayrıca ömer diçer 4+4+4 ü isteyen kişi değildi ama bu dışardan ısmarlama yapıldı. milli eğitime meb dışından müdahele çok oluyor. zihniyet değişmediği sürece daha çok çelik çubuk oynarız biz.

sizde belli olmaz daha.Bizim ilkokulda daha alttan okumayan bir nesil yetişiyor.Benim katta ilkokul 3.sınıf öğrencisi annesiyle akşamdam kavga ediyor ne giyeceğim ben diye.Anneler cts ve pazar günleri internet kafelere ödev yaptırıyor her akşam her akşam diziler izleniyor kitaptaki ödevler derseniz en zoru 10dk alır.Vatandaş dersen çocuğunu koruyor.Çocuğa hakaret yada eleştiri direk soruşturma.Benim ilçede geçen hafta öğretmen öğrencisine salak demiş bir diğeri vatandaş ile tartışmış adamlar 3 gündür müfettiş soruşturması ile uğraşıyor.
Finlandiya elbetteki ilerleyecek.Beyaz zambaklar ülkesinde kitabını okuyun

Ya böyle saçma seymi olur. Bir izmir,istanbul, ankara fen lisesi ile düz lise(pardon onlarda anadolu lisesi olmuştu dimi) bir mi? Sen zeki öğrencileri zorla düz liseye göndereceksin sonra o çocuk orada kaybolacak. Bence bunlar bilinçli yapılıyor. Böyle öğrenciler ne olacak daha iyi eğitim veren özel kolejlerin kucağına itilecek. Sonra özel okullar diyecek bizim öğrenciler şu üniversiteyi kazandı. Mesela özel kolejler şuan fen liseleri ile yarısamıyor. Ama fen lisesi kalkınca bu iş özel okullara yarıyacak..

eğitim sistemimiz çok sıkıntılı.
eski hocalar önceden orta1 de verdikleri konuyu lisede veriyoruz diyiyorlar.
seviye çok düştü.
ama finlandiyayla kıyaslamakta bence mantıksız.
5milyon nüfusu olan bir ülke
bizde 15 milyon ilk ve orta kademe öğrencimiz var.
problemlerimiz çok farklı.

kadir58' Alıntı:
yazı çok güzel özellikle finlandiyadan bahsetmiş dünyanın en iyi eğitimi finalndiyaddır. eğitimin temelini 40 yıl önce atmışlar ve 40 yılda 20 eğitim bakanı değişmiş ama hiç biri müdahelede bulunmamış. öğretmenler ortalamanın üstünde maaş alıyor ve öğretmnlerin %96 sıda sendikalı. bu kısmınıda ben ekleyim

demekki orada adam gibi sendikalar varmış.

Geri