Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Tüm Dosya Uzantılarının Anlamları

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında cogullu tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. cogullu

  cogullu Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  719
  Beğeni:
  2
  http://www.ace.net.nz/tech/TechFileFormat.html#Top
  ingilizce ama idare edin
  1- Dosya formatı ne anlama geliyor? Her dosya, işletim sistemi, onun bileşenleri ve diğer yazılımlar tarafından belirlenmiş bir türde kaydedilir. Dosya türü, söz konusu dosyanın diğerleri içinde hangi göreve sahip olduğunu gösterir. Dosyanın hangi türde saklandığınıysa onun uzantısından anlayabilirsiniz. Bu, genelde sayı ve harflerden oluşan üç karakterlik bir kısaltmadır ve dosya isminden “.” ile ayrılır. Sözü edilen “örnek.doc” isimli bir dosyaysa burada “örnek” dosyanın gerçek adı, “.doc” ise uzantısıdır. “.doc” Word dosyalarını simgeler. Bu yüzden de Word belgeleri DOC-dosyaları olarak adlandırılırlar.

  2- En önemli dosya formatları hangileridir?
  Windows işletim sisteminin kurulu olduğu sistemlerde pek çok önemli dosya türünden bahsedilebilir. Bunlar içinde en büyük grubu belgeler oluşturur. Bahsedilen dosyalar metin, tabela, veri tabanı, çizim gibi diğer çalışma sonuçlarını işleyen programlar tarafından hazırlanır. MsOffice büro paketindeki “.doc” ve “.xsl” uzantılarıyla tanıyabilecekleriniz Word ve Excel dosyaları bunlardan sayılabilir.
  Program dosyaları metin veya grafik içermezler. İçlerinde bilgisayarın onlar açılırken teker teker uygulayacağı komutlar yer alır. Program dosyalarını “.exe” “.com” “.bat” veya “.pif” uzantılarıyla tanıyabilirsiniz. Sistem dosyaları işletim sistemini yönetmek için gereklidir. Windows’un en önemli sistem dosyaları “.sys” ve “.dll” uzantılarına sahiptir.

  3- Dosya uzantılarını nasıl Windows gezgininde görünür hale getirebilirim?
  Normalde Windows bilinen formalardaki dosya uzantılarını saklar. Aslında bu bazı dosyalar için her zaman bir türe hitap etmeyen semboller söz konusu olduğunda karışıklık yaratabilir. Ama önceden yapılan bu ayarlamayı düzenleme şansına sahipsiniz.
  Windows Gezgininde Görünüm/Klasör Seçenekleri menüsünden Görünüm kartını aktif hale getirin. “Bilinen Dosya Türleri için dosya uzantılarını gizle” seçeneğinin onay kutusunu boş bırakın. Tamam’ı tıkladıktan sonra artık Windows tüm dosya uzantılarını gösterecektir.

  4- Bilinmeyen bir dosya türünü nasıl çalıştırırım?
  Aslında bir belgeyi sadece belirli bir programla çalıştırabilirsiniz. Ama bazı türler için bu o gerekli yazılım olmadan da gerçekleştirilebilir. Örneğin Word belgelerinin (DOC-Dosyaları) içerikleri Windows donatılarına dahil olan Wordpad’le açılabilir. “.xls” dosyalarına göz atmak için http://officeupdatemicrosoft.com sitesinde ücretsiz bir yazılım bulabilirsiniz.
  Metinler, grafik dosyaları ve diğer dosya türlerini bilgisayarda görüntülemek için Windows Önizleme seçeneği kullanılabilir. Bunun için sağ fare tuşuyla istenilen dosyaya tıklayın ve Önizleme seçeneğini kullanın.
  Şayet Windows/Donatılar PC’nizde kurulu değilse, Bilgisayarım/Denetim Masası/Program Ekle/Kaldır/Windows Kur’dan Donatılar’ı yüklemelisiniz.

  5- Niçin bir belgeyi RTF-Dosyası olarak aktarmalıyım?
  Bir Word belgesinin başka bir PC kullanıcısına verilmesi teknik olarak hiçbir sorun oluşturmaz. Çünkü neredeyse Windows kurulu her bilgisayarda yaygın kullanılan bu türü en azından okumanızı sağlayacak bir program yer alır.
  Yine de bu dosyaları Doc dosyası olarak vermemeniz için bir sebep var: Bilgisayar virüsleri korkusu. Doc dosyaları makro virüslerinin en sık karşılaşılan taşıyıcılarından biri. Bu yüzden pek çok kullanıcı daha bu dosyaları okumadan Geri Dönüşüm Kutusuna göndermeyi tercih ediyor. Kendi Doc dosyalarınızın aynı işleme maruz kalmasını istemiyorsanız onları “Rich Text Format” yani “.rtf” olarak saklamalısınız. Bunun için Dosya/Farklı Kaydet’i seçin ve dosya türünü “.rtf” olarak ayarlayın. Kaydedilen RTF-Belgesi dönüştürülürken tüm biçimlendirmeleri korur ve neredeyse tüm metin programları tarafından okunabilir.

  6- Bir dosya türünü nasıl belirli bir yazılımla ilişkilendirebilirim?
  Windows’un kayıt düzenleyicisi hangi yazılımın hangi dosya türleri için kurulu olduğunun bilgisini içerir. Eğer bir dosya türünü başka bir yazılımla açmak istiyorsanız bu eşleştirmeyi değiştirebilirsiniz.

  Bunun için Windows Gezgini’ni çalıştırın ve sağ fare tuşuyla istenilen dosyayı seçerken [Shift]’e de basılı tutun. Birlikte Aç komutunu seçin. Kurulu yazılımların yer aldığı bir liste açılacak. Aradığınız program bu listede mevcutsa onu işaretleyin ve Tamam’a tıklayın. Eğer program sisteminizde kurulu olduğu halde burada yer almıyorsa Diğer’i seçin ve kurulu olduğu dizini bularak programı iletişim kutusuna kaydedin.

  7- Post-Script dosyaları niçin gereklidir?
  Post-Script “.ps” özel formatında belgelerin biçimlendirmesi kağıda basıma uygun olarak belirlenir. Post-Script türünün avantajı kurulu donanımdan bağımsız oluşu. Kayıt ve basma işlemleri için kullanılan bilgisayarlar birbirinden farklıysa bile her yazıcı bir Post-Script dosyasında mevcut grafik ve yazıları kaydettiğiniz haline uygun olarak aynı şekilde kağıda geçirir.

  Bu nedenle Postscript her şeyden önce profesyonel baskı firmaları tarafından kullanılır. Bir post-Script dosyasının ayarlanması genelde sadece özel bir DTP veya grafik programıyla mümkündür.

  8- PDF dosyaları ne işe yarar?
  PDF dosyaları her bilgisayarda aynı gözüken belgelerin sistemden bağımsız tanımlanmalarını içerirler. Post-Script dosyalarından farklı olarak burada yazdırma işlemi ön planda değildir. Onlar daha ziyade, metinlerin bilgisayar ekranında da el kitapları, gazete yazıları gibi görüntülenebilmesi içindir.

  Windows PDF dosyalarını işleyemediğinden, Acrobat Reader isimli ücretsiz programa ihtiyacınız var. Bu programı www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html adresinden indirebilirsiniz.

  9- Dosyaları internette daha hızlı transfer edebilmek için nasıl sıkıştırabilirim?
  Bazı dosyalar fazla yere gereksinim duyarlar ve internet üzerinden değiş tokuş edilmeleri istendiğinde transfer işlemi uzun sürer. Büyük bir dosya transfer zamanını arttırdığı gibi maliyeti de yükseltecektir. Şayet resim gönderiyorsanız BMP veya TİF dosyaları gibi büyük dosyalar yerine JPG gibi nispeten daha az yer kaplayan dosyalar göndermeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca dosyaları sıkıştırarak da boyutun küçülmesini sağlayabilirsiniz. Bu esnada dosyada mevcut bilgiler, yerden tasarruf edilerek kaydedilir ve dosyanın boyutu önemli miktarda kısalır.

  Dosyalarınızı sıkıştırmak için Winzip gibi bir sıkıştırma veya arşiv programına ihtiyacınız olacaktır. Programın fiyatı yaklaşık 30 dolardır. Bu sayede birkaç tıklamayla bir veya daha fazla dosyayı bir ZIP dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

  10- Internet sayfamı nasıl kaydedebilirim?
  Kişisel internet sayfanızı kurmak için normalde Hotmetal veya Frontpage gibi her biri 150 dolar civarındaki web editörüne ihtiyaç duyacaksınız. Bir web editörü size önceden hazırlanan faklı şablonları bir araya getirme ve sonucu HTML dosyası olarak kaydetme imkanı sağlar. Microsoft Office 2000 sahibiyseniz, web editörü için para ödemekten kurtulabilirsiniz. Bu programla Word dosyalarını, Excel tabelalarını ve Powerpoint sunumlarını “.doc” “.xls” ve “.ppt” çok kullanılır dosya türlerinde kaydetmenin ötesinde internet sayfası olarak da kaydedebilirsiniz. Dosya/Web Sayfası Olarak Kaydet komutlarıyla bu iş çocuk oyuncağı.

  Herşeyden önce dikkat etmeniz gereken belgenizle bağlantılı olan grafiklerin “.jpg” ve “.gif” dosya uzantılarını taşımaları. Çünkü bu dosya biçimleri geniş boyutlu resim bilgilerini kendiliğinden sıkıştırılmış biçimde kaydeder. Bu web sayfasını browser’ınıza daha çabuk çağırabilmenizi sağlar.
   
 2. polwert

  polwert Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  368
  Beğeni:
  5
  Bazıları yanlış bunların... 8) ...Şaka bir yana da amma çok uzantı varmış...
   
 3. aakcakaza

  aakcakaza Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.422
  Beğeni:
  27
  bunlarda benden gelsin arkadaslar...

  TMP:
  geçici dosya
  herhangi bir program tarafından oluşturulmuş geçici dosyalardır

  Al :
  Adobe Illustrator Dosyası
  Adobe Illustrator

  AIF,AIFF,AIFC: ses dosyası
  media player

  ANI:
  hareketli kursör dosyası
  Denetim masası-fare kısmından mouse göstergesi olarak kullanılabilir

  ARJ,A01,A02,A.. Sıkıştırılmıs dosya
  Arj,WinARj

  ASF:film dosyası
  MEdia Player

  AU: ses dosyası
  media player,Real player

  AVI:Film Dosyası
  Media player,Real player,Divx,Quicktime gibi Programlarla Açılabilir

  Bak:yedek Dosya
  Not defteri gibi Programlarla Açılabilir iç.ine bakılabilir 

  Bas :
  programlama Dili Dosyası
  Basic,Visual Basic

  BAt:
  Çalıştırılabilir Dosya
  Çift Tıklanarak Çalıştırılabilir.

  Bmp:
  Resim Dosyası
  Paint Gibi Resim İşemem Programlarıyla Açılıp Değiştirilebilir.

  C,Cpp,H,Hpp:
  Programlama Dili DOsyası
  C,C++ Builder,Visual C

  Cab
  sıkıştırılmış Dosya
  Çift Tıklanarak İçeriği Görüntülenebilir.

  CBl.
  programlama Dili Dosyası
  Cobol

  Cda:
  Müzik Cd Sinden Alınmış Ses Dosyası
  Media Player

  Cdr:
  Corel Draw Grafik Dosyası
  Corel Draw

  Cfg:
  ayar Dosyası
  Not Defteri Gibi Editörlerle Açılabilir.

  Chk:
  scandisk ve chkdsk tarafından oluşturulmuş dosya
  Diskte Oluşan hatalı bilgilerin kaydedildiği Dosya işinize yaramayacağından silebilirsiniz

  Cmh
  DErlenmiş Html Dosyası
  Çift Tıklanarak İçeriği Görüntülenebilir.

  Cls:
  Programlama Dili Dosyası
  Visual Basic

  Cnt:
  help Dosyası İçeriği
  Winhelp

  Com:
  çalışıtırılabilir Dosya
  Program Dosyasıdır Çift Tıklanara Çalıştırılabilir.

  Cpl:
  denetim masası Uygulaması
  Windows/System Klasörüne Kopyalandığında Denetim masası tarafından Açılır.

  Cur:
  mouse Kursuru
  Bazı Resim İşleme Programlarıyla Açılabilir.

  Dat:
  veri dosyası
  bazı programlar verilerini bu uzatıyla saklarlar.

  DB,DBF,DB2:
  veritabanı DOsyası
  Access,Fox Pro,Dbase,Paradox Gibi Veri Tabanı Programlarıyla Açılır.

  Dll,386,VXD,SYS,DRV
  sistem Dosyaları
  Windows'a Veya Başka Programlara Ait Sistem Dosyalarıdır.Bilinçsizce Silinmemelidir

  Doc:
  Word Dosyası
  Microsoft Word,Word Pad

  Dot:
  Word Şablon DOsyası
  Microsoft Word

  Dwg,Dxf:
  Autocad Çizim Dosyası
  Autocad

  ERr:
  hata kayıt dosyası
  Not Defteri Gibi Editorlerle Açılabilir

  Fon:
  Yazı Tipi DOsyası
  WINDOWSFonts Klasörüne Kopyalandığında Yazı Tiplerine Eklenir

  Gif:
  Hareketli veya Sabit Resim Dosyası
  Paint Acdsee Gibi Resim işleme Programlarıyla Veya İnternet Explorer Gibi Browserlerle Açılabilir

  Grf:
  grafik Dosyası
  Micrograftx

  GZ:
  sıkıştırılmış Dosya
  Gzip

  Hlp:
  yardım Dosyası
  Winhelp

  Htm,Html:
  WEb SAyfası
  Internet Explorer,Netscape Navigator Gibi Browserlerle İçeriği Görülebilir, Dreamweaver, Front PAge,Word Gibi Programlarla İçeriği Değiştirilebilir

  ICl:
  çok sayıda Simge Barındıran Dosya
  İÇinde Bulunan Simgeler windows Kısayollarında Kullanılabilir

  Ico
  imge DOsyası
  Bazı Resim işleme Programlarıyla Açılabilir

  IDx,NDx:
  veri tabanı index dosyası
  Veri tabanları Tarafından Yardımcı Dosya Olarak Oluşturulur

  INf:
  Windows Donanm Bilgisi Dosyası

  INı:
  ayar Dosyası
  Not Defteri Gibi Editorlerle Açılabilir

  Iso
  sıkıştırılmış Cd Dosyası
  Win İmage Gibi Programlarla İçeriği Görülebilir Yada Cd ye Yazılabilir.

  Jpg,Jpeg:
  Resim DOsyası
  Paint,Acdsee Gibi Resim İşleme Programlarıyla Açılabilir

  Lnk:
  Kısayol Dosyası
  Çift Tıklanarak Çalıştırılır

  Lzh:
  sıkıştırılmış Dosya
  Lha

  Mdb,Mde:
  veritabanı dosyası
  Microsoft Access

  mid:
  nota içeren Müzik Dosyası
  Media PLayer,real Player,Winamp gibi Programlarla Çalınabilir

  Mov:
  film Dosyası
  Media Player,Real Player İzlenebilir

  Mp3:
  Müzik Dosyası
  Winamp,Media Player Gibi Programlarla Çalınabilir

  MPG,MPeg:
  film Dosyası
  Media Player,Real Player,Quick Time Gibi Programlar İzlenebilir

  Ocx,Vbx:
  activex Kontrolleri
  Visual Basic,Delphi gibi Dillerde Kullanılır

  Pas
  programlama Dili Dosyası
  Pascal,Delphi

  Pcx
  resim Dosyası
  Paint Shop Pro Ve Photoshop Gibi PRogramla Açılabilir

  Pdf:
  Pdf Dökümanı
  Adobe Acrobat REader

  Pıf
  Dos Programları İçin Ayar Dosyası
  Çift Tıklanarak Çalıştırılabilir . Virusler bu uzantıyı sık kullanır dikkat edin

  PPT,Pps:
  Powerpoint Animasyon Dosyası
  PowerPoint

  Psd:
  adobe photo shop dosyası
  Adobe Photo Shop

  Psp
  Resim Dosyası
  Paint Photo sHop PRo

  PWa,Pwl,Pwd:
  Şifrelerin Kaydeildiği Dosya
  Özel PRogramlarla İçerdiği şifreler Görülebilir

  Ra,Ram:
  ses Dosyası
  Real Player

  Rar
  sıkıştırılmış Döküman
  Winrar

  Rtf
  Döküman
  Word Pad,Word Gibi Kelime İşlemciler Açılabilir

  Scr:
  Ekran Koruyucu
  Windows Klasörüne Kopyalanarak Ekran koruyucu Olarak Kullanılabilir

  Swf:
  animasyon Dosyası
  macromedia Flash

  Swp:
  takas Dosyası
  Bellek Yetmediğinde Windows Tarafından Kullanılır.

  Tıf,Tıff:
  Resim DOsyası
  Paint Pro,Photo Shop Gibi Resim İşleme Programlarıyla Açılabilir

  TTf:
  Yazı Tipi
  Çift Tıklanarak İçeriği Görüntülenebilir.

  Txt:
  Formatsız Metin DOsyası
  Not Defteri,Word Pad VE Word Gibi Programlarla Açılabilir

  Vbs:
  visual Basic Script Dosyası dır.Çift Tıklanarak Çalıştırılabilir.
  NOt DEfteri,Visual Basic Gibi Programlarla İçeriği Değiştirilebilir

  Waw
  sEs Dosyası
  Winamp,Media Player Gibi Programlarla Dinlenilebilir

  Wks:
  microsoft Works Hesap Tablosu
  Microsoft Works

  Wma
  ses Dosyası
  Media Player

  Wmf,Emf:
  Grafik Dosyası
  Paint Shop Pro,Photo Shop Gibi Resim Editorleri ile Açılabilir

  Wps:
  Microsoft Works Dökümanı
  Microsoft Works

  WRi
  Döküman
  Word PAd,Word Gibi Kelime İşlemcilerle Açılabilir

  Xlm:
  Excel Macro Tablosu
  Microsoft Excel

  Xls:
  Excel HEsap Tablosu
  Microsoft Excel

  Xlt:
  Excel Şablon Dosyası
  Microsoft Excel

  Zip:
  sıkıştırılmış Dosya
  Winzip,Winrar ile açılır

  İyi çalışmalar.
   
 4. ozgur24

  ozgur24 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  7 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.283
  Beğeni:
  19
  süpersiniz :alkis:
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal