Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Kodla Büyü

evrim0626

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
İyi geceler arkadaşlar. geçen yıl temmuz ayında kardeşim otoparkta duran bir arabaya vurmuş sahibi gelene adar bekleyip gerekli işlemleri yapıp ayrılmışlar. daha sonra bu aracın sahibi arayıp bizden arabasının değerinin düştüğünü söyleyerek para istedi bizde kabul etmedik zararı sigorta karşılıyor diye. şimdi birinci mahkememiz oldu. bilirkişiye sevk etti mahkeme. tanıdık 1-2 avukata sorduk keşke anlaşsaydınız dediler karşı taraf haklı alırlar parayı dediler. biz mantık açısından böle bir şey olursa her kazadan sonra tazminat davası olur diye düşünüp hiç bu mahkemeyi kaybedeceğimiz aklımıza gelmedi. o zaman bence trafik sigortasının bir anlamı kalmıyor. şimdi etrafında bu tarz bir olayla daha önce karşılaşan var mı? yada sizce bu dava ne olur?

evrim0626' Alıntı:
İyi geceler arkadaşlar. geçen yıl temmuz ayında kardeşim otoparkta duran bir arabaya vurmuş sahibi gelene adar bekleyip gerekli işlemleri yapıp ayrılmışlar. daha sonra bu aracın sahibi arayıp bizden arabasının değerinin düştüğünü söyleyerek para istedi bizde kabul etmedik zararı sigorta karşılıyor diye. şimdi birinci mahkememiz oldu. bilirkişiye sevk etti mahkeme. tanıdık 1-2 avukata sorduk keşke anlaşsaydınız dediler karşı taraf haklı alırlar parayı dediler. biz mantık açısından böle bir şey olursa her kazadan sonra tazminat davası olur diye düşünüp hiç bu mahkemeyi kaybedeceğimiz aklımıza gelmedi. o zaman bence trafik sigortasının bir anlamı kalmıyor. şimdi etrafında bu tarz bir olayla daha önce karşılaşan var mı? yada sizce bu dava ne olur?
evet hocam ben bu konuyu forum.donanimhaber de baya araştırdım aracım değer kaybına uğradı diyen mahkemeyi kazanıyor. En iyisi anlaşma yolu.

konuyu karşı taraftan bakıldığında.Benim arabama böyle bişey olsa bende isterim yani.. Araba alırken ilk kazası belası varmı diye bakılıyor. varsa insanlar haffiften uzaklaşmaya çalışıyorlar.. Olayın kimin tarafından hangi nedenle olduğunun bi önemi olmuyor... Bu yüzden bence olmalı..

Sayın hocam trafik sigortası ve kaskolar araçları onarırlar. Değer kaybına karışmazlar başınıza geldiği gibi. Şimdi kendi açınızdan düşünün sıfır veya 2. elde kazasız boyasız bir arabanız var birisi gelip vuruyor parça değişmesini bırakın boya işlemi oluyor satmaya kalktığınızda boya var parça değişmiş gibi değer kayıpları yaşıyorsunuz. Sizi bu duruma düşüren kişinin de kaybınızı telefi etmesi gerekir değilmi. Ben de bu kuralı 2007 yılında bir araça çarptığımda bir galerici söyemişti değer kaybı için mahkemeye vermesin seni kaskona güvenme cebinden ödersin parayı diye. Geçmiş olsun yapacak bişey yok artık anlaşmaya bak

valla 2500-3000 gibi bir para çıkacak gibi cebimizden anladığım kadarıyla. ama arkadaşlar trafik bir risktir zaten. benim başımada gelse üzülürüm ama değer kaybını ilkkez duydum araştırdım var böyle bir durumda gerçekten. Allah korusun bundan sonra ercedes bmv gibi lüx araçların yanından bile geçmemek lazım. birde onların değer kaybını düşünsenize:S

Hocam bence sız anlaştığınız trafik kaydı ve onun sızı arayıp anlaştıktan sonra telefonla aradığı saat ve tarıhı dılekcenıze ekleyen bır savunma yapın.Karşı taraf anlaştıktan sonra bunu sızden talep etmiş eğer başta sızınle anlaşsaydı demezmi mahkeme fakat mahkemeler madurun maduriyetı acısından bakar yanı haklı haksıza bakmaz fakat sız anlaşmıştık sonradan bu durum ortaya cıktı der ve saglam savunursanızla belkı tazmınat cıkmaz.Tazmınat cıkması ıcın sızın suclu olmanız gerek ve bu durum aleyhınıze gozukuyor.Tek tutar dalınız anlaştıktan sonra sızden bunu talep etmesıdır.Gecmıs olsun.

hocam öncelikle geçmiş olsun. ilk defa duyuyorum dediğinizi ama arkadaşların dediğine görede gerçekten de varmış. Kaskokalardaki hukuksal korumalar bu noktada devreye girmiyor mu? bu konuyu merak ettim şimdi.

Hocam şaka mı bu? :?

Diyelim ki sen geldin benim aracıma yandan çarptın. aracım pert oldu. Kasko bana aracın değerini ödemiyor mu? Ödüyor. Trafikte ödüyor. Birde sen git adamdan aracım yok oldu diye para alcaksan ne güzel ya.

Yada kaskoda olmasa bana çarpan kimse ben kasko yaptırmak yerine dava açayım daha iyi. Hep zararımı alırım demek oluyor.

Çarptığın kişi Kayserili mi hocam. Bu kadar uyanıklık fazla ama.

silver_eagle' Alıntı:
konuyu karşı taraftan bakıldığında.Benim arabama böyle bişey olsa bende isterim yani.. Araba alırken ilk kazası belası varmı diye bakılıyor. varsa insanlar haffiften uzaklaşmaya çalışıyorlar.. Olayın kimin tarafından hangi nedenle olduğunun bi önemi olmuyor... Bu yüzden bence olmalı..
böyle bişey yok kardeşim ozaman araba almayacak ve de trafiğe çıkmayacaksın kaza bela insan için normal bişey ...tavsiyem böyle bir durumda tutanak tutturup siğortayı devreye sokun hiç muhattap bile olmayın.. ben adi bi torosa vurdum sahibi yoktu bekledim kart bıraktım daha sonra adaqm o pis arabanın hertarafını yaptırmak için benden para istedi üsteli 3-4 kat fazla... o yüzden kanuni yollardan işini yapacan maalesef insanımıza iilik yaramaz ..bırak siğortadan alsın

valla hocalarım zaten sigorta adamın masrafını ödedi aracı yaptırdık. adam sonra benim arabamda kusur yoktu şimdi kapı değişti satarken fiyatım düştü diye tazminat davası açıyor. internette araştırdım böyle bir konu var siz siz olun dikkat edin yada kaza anında adamın daha sonra tazminat davası açmıyacağına dair bir kağıt imzalatın. kaskoların hukuk bölümü size avukat sağlar ama avukatta sağlasa bu davayı kazanan karşı taraf oluyor emsalleri hep açan kişi tarafına sonuçlanmış kazanmayan yok bu tarz davaları. benden size tavsiye yani sigortam ve kaskom var diye sevinmeyin. şimdi bilirkişi raporu çıkacak aracın değeri atıyorum 1000 tl düştü diye. sonra ozamandan bugüne yasal faizi binecek mahkeme ve avukat masrafları derken bize extra masraf.

turhank' Alıntı:
Hocam şaka mı bu? :?

Diyelim ki sen geldin benim aracıma yandan çarptın. aracım pert oldu. Kasko bana aracın değerini ödemiyor mu? Ödüyor. Trafikte ödüyor. Birde sen git adamdan aracım yok oldu diye para alcaksan ne güzel ya.

Yada kaskoda olmasa bana çarpan kimse ben kasko yaptırmak yerine dava açayım daha iyi. Hep zararımı alırım demek oluyor.

Çarptığın kişi Kayserili mi hocam. Bu kadar uyanıklık fazla ama.

düşünün hocam sıfır araba aldınız, arabanızı güzel bir yere park ettiniz. gezdiniz dolaştınız geldiniz, baktınız ki arabanın yanında biri sizi bekliyor (şanslı iseniz), arabanızı yan kapısına girmiş. zabıt tuttunuz falan sizin arabanızın tamirat masrafını kasko ya da trafik sigortası ödedi. bakın tamirat masrafı diyorum. sonra 3-4 yıl sonra satmak istiyorsunuz ve aracınızın kazalı olduğundan (artık kazalı bir araç oldu) dolayı alacak kişi sizden belli bir ücret daha düşmenizi isteyecek ya da kazalı olduğu için almayacak, siz de otomatikman zarara uğramış olacaksınız. Sizin maduriyetniz ne olacak şimdi?

yanlış hatırlamıyorsam olay gerçekleştiği zamanlarda telefon edip bizden 1500 tl istedi. bizde tabii böle bir olayı daha önceden hiç duymadığımız için mantıksız geldi ve kabul etmedik. ilk mahkemeye çıktık şimdi bilirkişide iş onun raporuna bağlı. ama en az 2 bin masraf çıkacak bize. valla kardeşim başında adamın gelmesini beklemiş yarım saat konuşa konuşa gidip herşeyi halletmişler sonra abisi işi karıştırdı. ben kardeşime iyiki beklemişsin sakın öle durumda kaçıp gitme falan demiştim ama şimdi pişman oldum açıkcası art niyet yok kasıtlı bir durum yok ve trafik her zaman risktir. ozaman araba almıyacaksın. toplu taşımaya yada taksiye bin hiç riskin olmasın. değerde kaybetmezsin.

Misal. 38 bine sıfır araba aldım. Adam çarptı araba pert oldu. Kasko 34 verdi. Geri kalan 4 bini kim ödeyecek ?? Dahası 38e aldığım araba zamlarla 42 oldu toplam zarar 8 bin lira :?:

html5' Alıntı:
Misal. 38 bine sıfır araba aldım. Adam çarptı araba pert oldu. Kasko 34 verdi. Geri kalan 4 bini kim ödeyecek ?? Dahası 38e aldığım araba zamlarla 42 oldu toplam zarar 8 bin lira :?:
Sıfır araç aldığınızda aradan kısa bir sürede geçsede ikinci el diye en az 3-4 bin tl zararınız olduğu gerçeği ne olcak

hocam bilirkişiye soruyor bu araba kazalı olmasa fiyatı şu atıyorum 2.el fiyatı 38 sizin arabanın ama kasko size 34 verdi aradaki4 karşı taraftan isteyebilirsiniz ve alırsınız.

silver_eagle' Alıntı:
+1

Arkadaşlar adam haklı durduk yere aracı tamir gördü ve değeri düştü bu farkı alması bence normal. Zaten mahkemelerde bu yönde karar veriyor. Eğer karşılıklı kusurlar olsaydı bu farkı istemeye hakkı olmazdı ama araç park halindeymiş.

o zaman Allah muhafaza başımıza bir iş geldiğinde şu şu tarihli şu tutanaklı kaza sonrası aramızada alacak verecek meselesi kalmamıştır diye iki tane kağıt imzalamak gerek sanırım :!:

html5' Alıntı:
hocam öyle herşeyi hesap kitap edip herşeyinde en iyisini hesaplarsanız sıkıntı.
peki insanlık nerde adam durmuş beklemiş (aynısını benimde başıma geldi gece 1 gibiydi çarptım yokuş dar bir sokakta) kaçsaydı ozaman zırnık alamamakta vardı ozaman şimdi zararı bi hesap et en kötüsünü hemde ozaman zararın 20 eder heralde...yah hocam maalesef kaza herkesin başında 1-2 yede bakmamk lazım . hele de iilik yapıp durmuşken . adam çok kötü araba için benden 750 lira kadar masraf alacaktı .olmayan şeyleride benden istedi suçum insanlık yapıp durmakmı...

artık öle olmuş hocam maalesef. işi abartıyorlar bence kasıt ehliyetsiz kullanım alkollü kullanım gibi durumlar olsa tamam. adam durmuş beklemiş sonunda ufak hesapları yapmaya kalkıyor karşı hesap bundan sonra böyle bir durumda kardeşim durmaz yani sadece o değil benim etrafımdaki herkes aynı düşüncede ozaman birdaha durup beklemem giderim ne olacaksa ozaman olsun diyor herkes.

evrim0626' Alıntı:
artık öle olmuş hocam maalesef. işi abartıyorlar bence kasıt ehliyetsiz kullanım alkollü kullanım gibi durumlar olsa tamam. adam durmuş beklemiş sonunda ufak hesapları yapmaya kalkıyor karşı hesap bundan sonra böyle bir durumda kardeşim durmaz yani sadece o değil benim etrafımdaki herkes aynı düşüncede ozaman birdaha durup beklemem giderim ne olacaksa ozaman olsun diyor herkes.
aynen kardeşim ama kul hakkından korkarım bida gene beklerim ...insalık lazım biraz da dünyaya neden geldiğimize insan olduğumuza bakmak lazım.hayatta herşey para değil ii niyetli adama sende ii olacan en azından.

Hocam benim başıma daha yeni geldi. Arabamda hiçbir değişen, kaza, boya vs yoktu ve elimden çok rahat çıkartabileceğim bir arabaydı. Park eden arabama, geri geri gelirken ön kaputu eziyor ve kaçıyor beklemiyor bile. Bu yüzden ön kaput değişecek. Tamam kasko ödeyecek benim masrafımı ama değeri ne olacak? Arabayı satarken demezler mi ,"Baksana ön kaput değişmiş bunda kesin bir iş var" diye. O yüzden şu an adamı arıyorum, alırsam değer kaybını güzellikle alacağım olmazsa mahkemeye vereceğim bende.

Geri