Toplu Sözleşme ve Maaşlarımızın Son 2 Yılda Alım Gücünün

Kodla Büyü

pcbilisim

Site Gezgini
Malumunuz toplu sözleşme için zaman daralıyor ve alınacak kararlar sonrası sendika üyelerinin hareketleri merakla bekleniyor.
Son iki yılda ekonomistlerin yorumuna göre vatandaşın alım gücü yaklaşık %30 ve %35 arasında erimiştir.
İşin özü, benim de katıldığım nokta şu; %30 altında yapılacak zam dışında verilen hiçbir ödemenin bir anlamı olmayacaktır. %5+%5 versen ne yazar, +100 lira seyyanen versen ne olacak yüzdelik dilimle geri alımların oldukça.
İnsanları yönetmenin ( koyun gibi) en iyi yöntemi az para (maaş) vermekle olur. Siz hiç dolgun maaşlı bir eylemci grubu gördünüz mü?
Sizden ricam sendikalarınızın öncelikli çalışması, maaşlara yapılacak en az %30'luk bir zam girişimi olmalıdır.

Geçen memurlar olarak, %2.5 mu, yoksa %3 mü almıştık?
Tam hatırlamıyorum.

4+4 benim tahminim devlet 4+4 ile ağzını açar ama eğitim bir sen "3,5+3,5 verseniz de olur" deyip görüşmeyi ilk günden bitirebilir.

Re: Ynt: Toplu Sözleşme ve Maaşlarımızın Son 2 Yılda Alım Gücünü

yasarsahbaz' Alıntı:
5+5 verilmesi çok zor.
Bemcede şık olmaz.Kıtlık yok, kriz yok.İşçiye varda, bize yokmu?
İşçiye;
%8+%8 üstüne 2 bayram ikramiye......İtirazsız grevsiz eylemsiz tatlı tatlı imzaladılar.

Herkese var ama memurlara yok. Emeklileri, eşleri ve yetişkin çocukları ile parti kursa barajı aşacak rakama sahip bir kitle hükümetlerden istediğini alacağı kontrol edeceği yerde hükümetlerin elinde oyuncak oluyor.

Erken seçim ya da koalisyon muhabbeti ile bu yazki toplu sözleşme filminde memursenin tavrını çok merak ediyorum. :puhaha:

Rakamsal olarak ne verecekler tahmin edemeyiz.

Kesin olan şu ki geçtiğimiz iki yıldaki ve gelecek 2 yıldaki gerçek enflasyonun çok altında bir rakam olacak.

Herkese var bize yok. Dilimizde tüy bitti söylemekten.
Çünkü biz sadece söylüyoruz, icraat yok.
%3 ver %5 kes yetmedi birde %7 daha kes .
Nerede öteki dünya korkusu. Nerede hak adalet anlayışınız. Nerede Emeklerimin Karşılığı.
Nerede Allah Korkunuz...
Ota, tezeğe uçuk fiyatlar çek, zam üstüne zam koy...
Sonra benim gariban memuruma %3,5. Buçuk ne lan ayakkabı numarası mıyız biz...

Sen verme sonra benden iste. Eğitim iste, genç bireyler iste, ilim iste, bilim iste...

Bugün cumhurbaskani teknoloji alanında çağ atladık diyordu iftar konuşmasında. durup düsündüm de hangi çağdan atlamışız bulamadım. öyle ya o kadar çok yatırımlar yapıyoruz ki bilime teknolojiye eğitime. çalışanımıza çok zam yapamıyoruz..

ernestososa' Alıntı:
4+4 benim tahminim devlet 4+4 ile ağzını açar ama eğitim bir sen "3,5+3,5 verseniz de olur" deyip görüşmeyi ilk günden bitirebilir.

aynen katılıyorum işçilere %11 zam ve 450 TL denge tazminatı verildi. bize gelincesi yukarıdaki alıntıda ki durumun ta kendisi

Geri