Toplama Bilgisayar. Bilgisayar Nasıl Toplanır ? Öneriler.

Kodla Büyü

NDorte

Üye
Farklı bilgisayar donanım bileşenlerinin farklı seçimlerle bir araya getirilmiş haline toplama bilgisayar denir. Hem ucuz hem de seçim özgürlüğü olması nedeniyle bilgisayar kullanıcıları tarafından tercih edilir.

Dipnot: Bu yazıyı deneyimlerime dayanarak yazıyorum. Hiç AMD işlemci kullanmadığım için yazıma Intel işlemci tavsiye ederek devam edeceğim.

Fakat bilgisayar toplatırken dikkat edilecek bir kaç husus vardır. Bunlardan ilki fiyat/performans özelliğini incelemektir. En iyi performanslı en ucuz bilgisayar toplamak için piyasa araştırması yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü önde gelen bilişim firmaları donanım ürünlerinde sık sık indirim ve kampanyalar yapmaktadırlar. Almak istediğiniz parçayı Google da aratarak forum ve tartışma sitelerindeki incelemelerine de gözatabilirsiniz.

Bilgisayar toplamak için ihtiyacımız olan parçalar: Anakart, İşlemci, Ram, Hard Disk, Ekran Kartı, Kasa, Power Supply, Arka Fan (ihtiyaca göre öne de alınabilir).

İkinci husus ise parçaların birbirleri ile uyumudur. İhtiyacınıza göre toplayacağınız bilgisayarın temelinde öncelik anakart olmalıdır. Ofiste veya evde internet kullanımı için toplayacağınız bilgisayara DDR2 775 Pin anakart yeterli olacaktır. Oyun bilgisayarı toplatmak istiyorsanız günümüz oyunları için DDR2 anakartlarda pek tatmin edici sonuç alamazsınız ve almak isterseniz en az Core 2 Extreme gibi bir işlemciye ve 1066 Mhz Ram'e ihtiyacınız olacaktır. Bu da maliyeti maksimum seviyeye çıkarır. Bunun yerine ucuz ve overclok destekli bir DDR3 anakart üzerine Intel Core i serisi ( i3 / i5 / i7 ) bir işlemci almak hem maliyeti düşürür hem de daha fazla performans almanıza yardımcı olur. "Neden DDR3 anakart DDR2 anakarttan daha ucuz ?" dediğinizi tahmin eder gibiyim. Demediyseniz ben yine de cevabını veriyorum: DDR3 anakartların DDR2'lerden daha ucuz olmasının sebebi yavaş yavaş üretiminlerinin durdurulması ve yedek parça statüsünde satılmasıdır. İşlemci üreticileri de yeni nesil ürünlerini satmak için anakart fiyatlarında indirime giderler. Çünkü ne kadar çok yeni anakart satarlarsa o kadar çok yeni nesil işlemcilerini satmış olurlar.

Oyun Bilgisayarı Toplamak: Maliyeti yüksektir. Bütçenizin en az 1500 TL olması gerekir. Tabiki bunu oyunun grafik ayarlarını maksimum'a çıkartma işleminden on dakika sonra ortaya çıkan hazin tablo ile yüz yüze gelip ayarları tekrar kısmamanız için söylüyorum.
Toplamaya Intel Core i serisi uyumlu bir Anakart almakla başlayabiliriz. Google'ın ve tüm forum sitelerinin altını üstüne getirdik ve ihtiyacımıza en uygun anakartı bulduk.İşlemci olarak i Serisi demiştik. Güzel performans almanız için en az maliyeti uygun olarak Intel i5 2500k işlemci öneririm. 1600 Mhz 4 gb Ram yeterlidir. Ekran Kartı için düşük bütçeli: Ati Radeon HD7770; Orta bütçe için Sapphire HD7870xt sizi kısa vadede taşıyacaktır. Power Supply seçiminiz en az 500W olmalıdır. Çünkü ekran kartı oyunlarda enerji canavarına dönüşür. Ne kadar çok Watt çekerse o kadar iyi performans alırsınız. Bu tarz kasalarda soğutmaya çok önem vermelisiniz. Özellikle düşük bütçeli kasalarda overclock (hız aşırma) yapımı parçalarınızın ciddi ısınmasına yol açar. İşlemcilerin yanında gelen Stok Fan'lar hız aşırımında sizi belli bir yere kadar idare eder. Daha ileri gitmeniz için işlemcinize uygun profesyonel bir fan, termal macunun kalitesi ve doğru kullanımı soğutma konusunda size yardımcı olur. Bu sistem sizi üç yıl idare eder. "Ben bilgisayarımı uzun vade de kullanmak istiyorum" diyorsanız çok ciddi bir bütçe ayırmalısınız.

İnternet Bilgisayarı Toplamak: Maliyeti düşüktür. 775 Pin Anakart üzerine Intel Dual Core serisi ya da Pentium 4 HT işlemci yeterlidir. (Tercihinizi ikinci el bilgisayardan yana da kullanabilirsiniz). Windows Xp için 1 Gb; Windows 7 için 2 gb Ram takmanız işinizi görür. (Not: Ram'lerinizin frekansının birbiri ile uyumuna çok dikkat etmelisiniz. Anakart üzerine ayrı ayrı 800 Mhz ve 533 Mhz ram takmanız sistemde nadir de olsa kararsızlıklara neden olur ve donmalara yol açar. Ayrıca 800 Mhz Ram'iniz 533 Mhz olarak çalışır.). İnternette sörf yapacaksanız 'On Board' yani 'Anakarta Entegre' ekran kartı işinizi görür. "Ben çok film izliyorum, görüntüye çok önem veriyorum ve azıcıkta olsa ekran dalgalanması hoşuma gitimiyor." derseniz 512 Mb 64 veya 128 Bit bir ekran kartı güzel bir video deneyimi için yeterli olur. Son olarak bu anakarta uygun, soğutma performansı güzel bir Kasa, CD/DVD ROM/RW, ve yeterli güçte Power Supply (300W) aldığınızda bilgisayar toplama işleminiz bitmiştir. Hard disk, monitör klavye, mouse seçimini size bırakıyorum. İnternet Bilgisayarınız hazır.

Geri