Tezsiz yüksek lisans bir işe yarar mı zümrelerim ?

Kodla Büyü

otherm

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar tezsiz yüksek lisansa başvurdum gazi üni de. Muhtemelen alınırım fakat bir işime yara mı yaramaz mı bilemiyorum Sizler ne dersiniz ilerleyen yıllarda işime yarar mı ? Birde toplamda 33 kredilik ders görünüyor kredi başına 100 tl yaklaşık 3300 tl ye bitecek bayağı da pahalıya geliyor sizce değer mi ? Lütfen bir fikir verin kararsız kaldım .

Şu anki uygulamada Tezli-Tezsiz farketmeksizin mezun olduğunuzda;
1 kademe alır
Fiilen girdiğiniz saatler için ek dersiniz %5 zamlı hesaplanır

Müdürlük-Müdür Başyardımcılığı başvurularında ise Tezli ya da Tezsiz olmasına göre farklı ek puanlar geliyordu. Anadolu lisesine yerleşirken de ek puan geliyordu.

Hangi şehir ve üniversiteye başvurduğunuzu bilmiyorum ama Uzaktan eğitime göre en kötü yanı Tezsiz de olsa derslere devam mecburiyetinin olması. Bu da ekstra masraf ve ders programı yüzünden idarenizle sıkıntı yaşamanız, yerine göre ek dersinizin azalması demek.

Ben Sakarya Üniversitesinde Uzaktan Eğitim Bilgisayar Mühendisliğinde yaptım. 3 dönemde ödediğim toplam harç ücreti 5000 TL yi biraz geçti . Güzel yanı Diplomada Uzaktan olduğuna dair bir ibare yok. Normal Tezsiz Yüksek Lisanslarla aynı geçerliliğe sahip. Dersler ve tüm vize sınavları internetten oluyordu. Sadece dönemde bir defa final sınavları için kampüse gidiyorduk. Finalleri de cumartesi-pazar günleri yapıyorlardı, sıkıntı yaşamamştık.

Tavsiyem şu an maddi ve zaman durumunuz müsaitse elinizde bir Yüksek Lisans diploması olmasında fayda var. İleride bu işe hem zaman hem de para ayırmanız çok daha zor olabilir.

7 yılını dolduranların mahkeme kararı ile uzman öğretmenliklerini saydırdıklarını hatırlıyorum tabi kendi alanlarında yaptırdıkları yüksek lisansı.

benim sorumsa DR başvuru yapma hakkı tanınıyormu resmi bir kaynak varmı bu konuda?

bende gazide tezsiz yüksek lisans yapıyorum 2 dönem bitirdim ama gelde bana sor nasıl bitti. Meslek lisesinde çalıştığım için boş günüm hiç yoktu artı okulda hoca ihtiyacıda olduğu için boş gün ayıramadım ayrıca okul idareside bu konuya pek sıcak bakmıyorlar. Hem maddi hemde psikolojik olarak ta yıpratıyor(özellikle ankara dışından gel git yapacaksan). Eğitim özrünüde yapmadılar bekledim olacakmı diye ama yok nafile. Ayrıca son yönetmelik değişiklikleri ile birlikte artık idari olarak master doktora için 2 yarım veya bir tam gün izin hakkın olan madde değiştirildi. Artık tamamen müdürlerin insiyatifine kaldı izin işi. Yani Meb de bu işi yokuşa sürüyor.

Yaptığında işine yarar mı tabiki yarar. Ek ders (%5) + uzman öğretmenlik veya idarecilik sınavlarında mutlaka artısı olacaktır. Ama bence yapacaksan tezli yap(bişeye değsin, hem tezlide ders az ve 2.sene sadece tezle uğraşırsın fazla gel git yapmazsın), yapamıyorsan da örgün tezsiz yapma. Uzaktan tezsiz yap yukardaki arkadaşta bahsetmiş zaten. Ben açıkçası uzaktan eğitime geçmeyi düşünüyorum

Geri