Test kitaplarındaki gibi wordde çizgi çekme

Kodla Büyü

bote2002

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Tes kitaplarında iki sütun arasında çizgi ve çizginin ortasında dershanenin ismi yazıyor... Okulda deneme sınavı yapacağız bu çizgi ve yazıyı nasıl ekliyoruz... acil yardım....

yazıyı filigran ile yapabilirsiniz. Çizgiyi de sayfayı 2 sutuna boldukten sonra çizimler arac cubugundaki çizgiyi kullanabilirsiniz.

sayfayı sütunlara bölerken araya cizgi koy diye bir seçenek var onu işaretlemen gerekli yada
otomatik şekil ekleden cizgiyi seçip araya ciz
yazı için ise metin kutusu ekle onu dik konuma getirip araya taşı

dogantulukas' Alıntı:
sayfayı sütunlara bölerken araya cizgi koy diye bir seçenek var onu işaretlemen gerekli yada

evet araya çizgiyi boyle koysan daha mantıklı olur bence.

ama yazıyı office 2007 için konusuyorum sayfa duzeni filigran ile yapsan daha iyi olur bence!

filigranı denedim ama filigranda bildiği kadarıyla yukarıdan aşağıya yazmıyor... Otamatik eklemek için bi yol olmalı ... çizgi çekmek çok mantıklı olmayabilir. sayfa ayarını bozabilir ve her sayfaya ekleme sıkıntısı olu...

bote2002' Alıntı:
filigranı denedim ama filigranda bildiği kadarıyla yukarıdan aşağıya yazmıyor... Otamatik eklemek için bi yol olmalı ... çizgi çekmek çok mantıklı olmayabilir. sayfa ayarını bozabilir ve her sayfaya ekleme sıkıntısı olu...

Paintte bir sayfa acin, yanlamasına yazın istediginizi kaydedip cıkın.

wordde filigran dedikten sonra, özel filigran seçeneğini seçin ve yapmis oldugunuz resmi seçin, o zaman yatay da yazabilirsiniz.

evet bence de sutun kısmında araya çizgi koy var onu kullanın.

filigran oldu ama kendisi otomatik ekliyo ileri geri veya yüksekliğini ayarlayamıyorsunuz sayfanın direkt ortasına atıyor. olabilir çizgi koyma ... teşekkeürler hocam ilginize

dogantulukas' Alıntı:
aynı şey benim de dikkatimi çekti ve bir türlü wordde sütunlar arasında öyle hazır bi metinli çizgi çekme ayarı göremedim.
ama bi dökümanda görmüştüm, öyle metinli çizgiyi. ve bu iş hiç de metin kutusuyla yapılmışa benzemiyordu.
acaba bunu yapmak için dogantulukas hocamın dediği metin kutusu ekleyerek yapmaktan başka hazır bir çözüm var mı acaba?...
kaç gündür kafamı kurcalıyor, bi öğrenci de sormuştu, yok öyle şey-ekstra şeylerle yapılır ancak dedim ama yanılıyor muyum bilmiyorum?...nasıl yapılıyolar bu işi otomatik olarak acaba?.. :shock:

bilgisayarmax' Alıntı:
die4you' Alıntı:
hocam bu şekildemi olacak....
hmm bunu nasıl yaptınız hocam anlatırsanız sevinrz ..
hocam ilk olarak fireworks da a4 boyutunda arka plan rengi olmadan sayfa hazırladım ve daha sonra bu sayfanın tam ortasına yazıyı yazıp .png uzantılı kaydettim ve filigran olarak resimi ekledim olmazmı mantıklı deilmi :)) :p :p

die4you' Alıntı:
hayır hocam, ortadaki çizgi şöyle(dikine düşünürsek): ---------deneme--yayınları----------
gibi olacak, yani çizgi ile metin aynı fonttan gibi.

ama sizinki de güzel bi yol. sanırım yazı için resim filigran kullanmışsınız.

bogrt' Alıntı:
die4you' Alıntı:
hayır hocam, ortadaki çizgi şöyle(dikine düşünürsek): ---------deneme--yayınları----------
gibi olacak, yani çizgi ile metin aynı fonttan gibi.

ama sizinki de güzel bi yol. sanırım yazı için resim filigran kullanmışsınız.

Ekli dosyalar

• Bel1.rar
    52.8 KB · Görüntüleme: 708
hocam hiçbirine gerek yok,
bunları yapmanız durumunda her sayfada tek tek ayarlamanız gerekecek,
yapmanız gereken,
- sayfayı 2 sütuna bölme ve araya çizgi koymak
- sayfaya altbilgi veya üstbilgi ekleyip bu alana metin kutusu ile yazınızı yazınız
- metin kutusunun çizgi rengini kaldırıp dolgu rengini beyaz yapım metin yönünü de yukarı diye ayarlayın
- metin kutusunu sütun çizgizinin olduğu bölgeye doğru sürükleyin
böylece word her sayfaya otomatik olarak altbilgi/üstbilgi ekler gibi bu metninizi yazacaktır.

celikumit' Alıntı:
yapmanız gereken,
- sayfaya altbilgi veya üstbilgi ekleyip bu alana metin kutusu ile yazınızı yazınız
- metin kutusunun çizgi rengini kaldırıp dolgu rengini beyaz yapım metin yönünü de yukarı diye ayarlayın
böylece word her sayfaya otomatik olarak altbilgi/üstbilgi ekler gibi bu metninizi yazacaktır.
ben öle ayarlayamadımm hocamm sen nasıl ayarladın onu anlamadım

hocam örneği ekledim
tamamen altbilgi üstbilgiyi kullanarak yapılmıştır

Ekli dosyalar

• testkitapcigi.rar
    10.6 KB · Görüntüleme: 417
celikumit' Alıntı:
yapmanız gereken,
:alkis: :alkis: :alkis:
helal olsun size hocam.. hakkaten akıl akıldan üstünmüş.. bu konuda da sizin aklınız üstünmüş.. ;)
çok teşekkür ederim.. beni eksik hissettiğim bi konuda sıkıntıdan kutarmış oldunuz.. :++:

est. hocam, bu bir üstünlük değil, eminim benimde sizden öğreneceğim çok şey vardır,
önemli olan karşılıklı eksikliklerimizi gidererek bütüne yakşalmaktır.

elinize sağlık hocam. ben de hep bir resim programından yardım alarak yapıyordum sadece altve üst bilgiyle yapmak ne kadar pratikmiş.

Teşekkür ederim.

CELİK hocam ellerine ve emeğine sağlık...bir yaraya parmak bastın...bir soru da benden gelsin..dediklerinin aynısını yaptım fakat...metin kutusunu o şekilde döndüremiyorum...otomatik şekli döndürüyorum.bu sefer metin sabit kalıyor..2003 de metin yonlendirme yok mu yahu

hocam metin yönü diye bir özellik 2003 dede var diye hatırlıyorum metin yönünü değiştirerek halledebilirsin

2003 dede biçim/metin yönü ile halledebilirsin hocam

haftanın yorgunluğu olsa gerek hocamm...gözümün önündeki seçeneği görememişim...teşekkürler tekrar.

celikumit' Alıntı:
yapmanız gereken,

hocam dediklerinizi yaptım ama buraya eklediğiniz dosyadaki gibi olmadı. sanırsam yukarıda bi bilgi yanlışlığı var. çizgiyi kesik olarak biz şekillerden ekleyeceğiz.
ama sayenizde öğrenmiş olduk

Sayfa Düzeni > Sütunlar > Diğer Sütunlar
✓ Araya çizgi koy

Geri