Terminalden Otobüs Bileti Kesimi Projeme Yardım.

Kodla Büyü

pcprog46

Site Gezgini
Hocalarım, arkadaşlar. Mezuniyet için almış olduğum projede sizlerden de yardım bekliyorum. Yanlış anlamayın,yan gelip yatmıyorum ama işin içinde de bi türlü çıkamadım işte :( Özellikle veritabanında, yapmış olduğum vt yide atıyorum. Proje adı; terminalden bilet kesimi. Veritabanı üzerinde değişiklik için sizdende yardım bekliyorum. 2 haftam kaldı ve 3 projem daha var ama önceliği buna verdim. Umarım en kısa sürede biter. Özellikle siz sevgili hocalarımdan :) yardım bekliyorum. Son dönem, el atında bitirsin şu kardeşiniz :) :)

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    61 KB · Görüntüleme: 2,215
Re: Mezuniyet Projem İçin Yardım Lütfen :)

Bu arada projenin Visual Basic 6.0 ile yapılması gerekiyor ancak malum vb 6.0 kurtuluş savaşını görmüş bi prog :mrgreen: kodlara hakimim aslında tek sorunum veritabanı :(

Sevgili kardeşim,

Öncelikle VB6'da proje isteyen hocana selamlarımızı ilet. QBasic'te yapın dememiş Allahtan...

Veritabanı hakkında bilgi istiyorsun ama şu şartlarda bizim müdahale etme şansımız zor. Senin kafanda geçirdiğin tasarımı görmemiz, onun üzerinde kafa yormamız gerek. Hatta şu andaki veritabanından çok şey anlayamayız., çünkü kafandan geçirdiğin kağıda döktüğün tasarımı bilemeyiz, ayrıntıları düşünemeyiz.

Misal, Sefer bilgileri'nde nereden ve nereye alanları var. Örnek İstanbul-Erzurum... İstanbulla Erzurum arasındaki onlarca şehir nasıl olacak, onu nasıl yapmayı düşünüyorsun? Oraya İstanbul Erzurum yazınca çıkacak ama, adam Ankara'ya almak istediğinde Ankaraya'da bilet satman gerekecek. Çünkü otobüs Ankaradan geçecek.

Diğer aklıma gelen, Sefer saati yazmışsın ama otobüs ve şöför konusunda başka sıkıntı var. 1.otobüs Erzuruma gittiğinde oradan geri dönecektir. Oradan hangi otobüs dönecek , kaçta orada olacak kaçta dönecek, hangi şöfor boşta, şöför gidip dönecek mi, 1 gün sonra mı dönecek....gibi şöför ve otobüs dönüş bilgilerini tutman gerek diye düşünüyorum.

Bak düşündükçe devam ediyor, otobüs firmaları yakın yerlere bilet kesmeyi sevmezler. İstanbul Erzurum arası kesmeyi sever firma sadece., çünkü İstanbul-Ankara kestiği zaman otobüs dolarsa Erzurum yolcusu gelirse açıkta kalır ve para kazancı azalır. Bu yüzden firmalar otobüsün belli koltuklarını(yani kontenjan) belirliyorlar ara duraklar için. İstanbul-Erzurum sefer için Ankara aradurağı için 6 koltuk belirliyor en fazla.Ankara'dan Erzuruma gitmek isteyip bu otobüse bilet almak isteyen kişide aynı şekilde farklı veya aynı kontenjana tabi tutuluyor. Yoksa 54 koltuktan 53ü Ankarada inerse, 1 ki,şi için otobüs Erzurum'a gitmek zorunda kalır.

Bu söylediklerim ilk aklıma gelenler. Bunların sonu gelmez, çünkü projenin tasarımını biz yapmadık sen yaptın. Bu söylediklerimin hepsine belki çözümün de vardır, anlayamayız bunu.Konuya daha hakim hocalarımız sana yardımcı olacaktır, arada sırada konuyu yukarılara taşı.

Dipnot: " Mezuniyet Projem İçin Yardım Lütfen :)" başlığını değiştir, Otobüs Firması Bilet Programı İçin Yardım vb.bişeyler yaz...

Bu arada konuyu üstlere taşıma ve başlık değiştirme olaylarını nereden yapıyoruz? Pek forum kullanan birisi değilim de :)

İlk mesajının sağ alt köşesindeki Düzenle butonuna bas... Orada en üstte konunun başlığı var onu düzelt, güncelle..

Konuyu üste taşıma ise gelecek cevaplar seni tatmin etmez veya aradığın şeyleri bulamazsan bu konuyu bulup, Güncel, yardımlarınızı bekliyorum...gibi şeyler yazarsan direkt kendisi üste çıkar merak etme. :mrgreen: (Son 20 güncel konu anasayfada yer alır)

Nasıl yani vb 6.0 da ödevler mi veriliyor hala :S :eek:

Ben lisedeyken onu anlatıyolardı bize üzerinden 10 yıla yakın geçti yaw ne dilmiş modası geçmemiş.
Biz liseyi bitirdik üniversiteyi bitirdik 2 yıl oldu göreve başladık vs. hala anlatılıyomuş, c++ ın yolundan ilerliyor sanırım :++:

Hocam bu dönem son zaten, halada anlatılıyor evet. Rica etsem veritabanı hakkında bana yardımcı olabilir misiniz? Benim yaptığım gibi ayrıntıya da gerek yok. Kod yazımına hakimim ancak veritabanım biraz yetersiz işte.

Bizde memnun değiliz tabi bu programdan. Ben geçen yaz 1 ay staj yaptım en kral programları gösterdiler ama yapacak birşey yok. Zaten son dönem,bitsinde bidaha basic mi? Asla! Ama elinizden gelen birşey olursa lütfen yardımlarınızı beklerim.

Geri