Termal Macun Şartmı?

Kodla Büyü

wertyu6

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar işlemcinin üzerine fanı macun sürmeden taksam herhangi bişey olurmu? macun bi miktar var ama kurumuş durumda.

hocam ısınma problemi olur sorun çıkar. resetleme, kitlenme gibi durumlar olur. mutlaka sürmen lazım

Bios aracılığı ile işlemci sıcaklığına baktığında 70C den başlıyo makina kendini otamatik resetliyo
termal macun şart yoksa işlemci yanar.

ben genelde surmuyorum su ana kadar hicbir makina da problem çıkarmadı.

ama dogrusu surulmesi aslında.

Ben benim Pentium4 3.0 HT işlemcide termal macunlu ve macunsuz ısı farkının 6-7 derece gibi bir fark oluşturduğunu gördüm..

bence şart.

Termal macun gereklidir , bu sıcak yaz günlerinde ısınma problemiyle karşılaşmamınızı sağlar

Fanı yeni alacaksanız bazıları üzerinde macun sürülmüş olarak geliyor.

Elinizde eski fan var ve üzerindeki macun da kurumuş gibi ise, fanın metal kısımlarını biraz ısıtın macun yumuşayacaktır .

Termal macun işlemci ve alüminyum soğutucu arasında gözle görülemeyen tüm gözenekleri doldurarak işlemcinin her yüzeyini eşit şekilde soğutmaya yarar. Bu macunu kullanmak şarttır. bazı arkadaşların dediği gibi sadece amd ler için değil intel olsabile şarttır (bizzat denedim) bu macun olmadan bilgisayar büyük ihtimalle açılmaz yani açılsa bile sürekli kendisini resetler. sanırım bu macun bilgisayarcı larda 5 TL civarında muhakkak alıp kullanın.

Termal macun şart değil ama işlemciyi zorlayacak işlemlerde bilgisayar olur olmaz kafasına göre kapanır seni sinir eder... Yaşadığım için biliyorum...

ısı iletici pasta silicon grease -40: +250 c'
üzerinde bu yazıyor 15 yıl önce almıştım fiyatınında şimdilerde 10 Tl civarını geçtiğini sanmıyorum.en ufak boy kavanozunu (avuç içi kadar)100 lerce kere kullanırsınız.
her elektronik malzme satıcısında bulunur en ufak boy bir kavanoz ve sadece büyük bir noktacık sürün
İşlemciniz rahat eder

Hocam gereklidir..
nedenine gelince
eğer termal macun sürmeden fanın altındaki plaketi işlemcinin üzerinde oturtsanız ki macunsuz birbirine temas etmesi zordur fan boşa çalışmış gibi olur.
işlemci ile fanın(soğuttuğu metal parçanın)birbiri ile mükemmel teması için(ısı alışverişi) termal macun gereklidir..
yeni nesil amd ler hakkında bilgim yok ama işlemciniz amd ise sakın termal macunsuz koymayın derim.
aksi durumda makinenizden dumanlar çıkabilir. :D
intel ise ya donar yada makine kendini kapatır-resetler.

Geri