TEOG ile ilgili sorular

Kodla Büyü

uzman35

Aktif Üye
Hocalarim teogda bir öğrenci aldığı puan fen lisesi puan sınırında 1.tercihler de yuksek yerler yazsak gelmezse 2.tercihler de onun puanına yakın fen liselerine puanı yeter mi böyle bir risk alınır mi hic tercih yapmak dik 1.tercih ile 2.tercih arasında nasıl farklar oluşuyor. Bilgilerinizi bekliyorum

Hocam program tercih sırasını önemsemez. Yani sizin puanınız yüksek iken sizden daha düşük puanlı birinin sırf tercih sırası yüzünden o okula yerleşmesi mümkün değil.

fanfatih' Alıntı:
Hocam program tercih sırasını önemsemez. Yani sizin puanınız yüksek iken sizden daha düşük puanlı birinin sırf tercih sırası yüzünden o okula yerleşmesi mümkün değil.
Aynen hocamın dediği gibi. Öğrencilerimiz bu yanılgıya çok düşüyor. Tercih sırası önemli değil yüzdelik dilim ve puana göre yerleştirmeler yapılır. Yani şöyle örnekleyelim A öğrencisinin puanı 500, B öğrencisinin puanı 490. A öğrencisi X okulunu 10. sırada yazdı B öğrencisi X okulunu 1. Sırada yazdı. Eğer A öğrencisi X okulundan önceki 9 okula yerleşemezse 10.sırada ki A okuluna yerleşme hakkı B okuluna göre öncelikli olarak A öğrencisindedir. Tabi ki puanı yeterse :) Bilmem anlatabildim mi? :)

Hocalarim yanlış anlattım sanırım kast ettiğim nokta su: tercihlerdeki sıralamalar değil teogta farklı dönemlerde iki tercih hakki var ya onu kast ettim yani birinci tercih döneminde puan yuksek diye gelmeyen okullar ağustosta yapilacak ikinci tercihlerde gelebilir mi yer kalır mi acaba

Hocam onun için kesin bir şey söylemek mümkün değil. Okulduki ilgili okuldan bir öğrenci özel okula kayıt yaptırdı yada oda nakille başka okula geçti açık oluşacaktır. Açık oluşan okullar için 3 defa tercih dönemi vardır. Bu tercihlerde de puan üstünlüğü geçerlidir.

uzman35' Alıntı:
Hocalarim teogda bir öğrenci aldığı puan fen lisesi puan sınırında 1.tercihler de yuksek yerler yazsak gelmezse 2.tercihler de onun puanına yakın fen liselerine puanı yeter mi böyle bir risk alınır mi hic tercih yapmak dik 1.tercih ile 2.tercih arasında nasıl farklar oluşuyor. Bilgilerinizi bekliyorum
Hocam yerleştikten sonra da nakil başvurusuna bulunabilir. Yani risk almadan bir yere yerleştirin daha sonraki nakillerde diğer okulları denersiniz.

http://odsgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyala ... lavuzu.pdf

sayfa 9
1.5. YERLEŞTİRME ESASLARI
...
b)Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanların eşit olması hâlinde, AOSP, eşitliğin devam etmesi hâlinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki YBP üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi hâlinde tercih önceliği, yine eşitliğin devam etmesi hâlinde okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, bunların da eşit olması hâlinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük o
lanların önceliği dikkate alınarak yerleştirme yapılacaktır
.

Genelde biraz yukarıdan, birazda aşağıdan okullar yazmak mantıklı. 25 tercih var..

Yukarıdaki ifadeden tercih sırasının etkisinin milyonda bir bile olmadığını görüyoruz.... iki öğrencinin YEP eşit olacak, üstüne AOSP eşit olacak, üstüne sırayla 876 puanları da eşit olacak, bunlar yetmezmiş gibi aynı okulu yazıp, okulun son kontenjanı için kıyaslanacaklar....

Arkadaslar gecen sene eokul sinavlar modulu raporlar kisminda tercih yapmayan ogrencilerin isimleri cikiyordu. Bu sene de ayni modul var ama yanlis bilgi veriyor. Seneye 8. Sinifa gececek ogrenciler gozukuyor. Sizde de oyle mi?

Geri