Teknoloji Tasarım dersi not olayı?

Kodla Büyü

nurhayat

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar bu derste not olayı nasıl oluyor? internetten araştırdığım kadarıyla, 2 tane not giriyormuşuz..1 tane de ders içi performans giriyormuşuz..ama sınav tarihini ne zaman gireceğimi bilemedim? bu derse gireb arkadaşlardan yardım bekliyorum

Re: Teknoloji Tasarım dersinde ne yapıyorsunuz?

nurhayat' Alıntı:
arkadaşlar teknoloji tasarım dersi verdiler 1 hafta oldu..hiçbir şey anlamıyorum...ders kitabımda yok hala idare kitap vermedi..internetten buldum kitabın pdf sini ama o da işime yaramadı.bu dersin işleyişi nasıl.daha önce bu derse girenler ne gibi tavsiyelerde bulunabilirler? çocukları sınıfa alıp bilgisayar işlesen sorun yalar mıyım?
Valla hocam bu derste öğrenci malzeme getirmiyorsa iptal oluyosun. Bi ara ben de girmiştim bu derse ama hakkatten çekilmiyo. Bu çocuk kanallarının birinde Bay Brecerikli diye bi adam var onu izle ordan bişeler yaptır:) Bizim çocuk izlerken arada bakıyorumda güzel şeyler çıkarıyo :)

hocam çok sıkıcı bir ders:( yani bana göre değil en azından .öyle el becerisi falan hiç yoktur bende :( deneyimlerini paylaşabilecek başka arkadaşlar yok mu?

teşekkür ederim hocam..demek teknoloji tasarım dersine giren bu kadr öğretmen varmışş :!:

film izleyin, sinema kültürleri gelişsin:)

www.gelisenbeyin.net

hocam 6. sınıflarda düzen kuşağı işliyoruz. Amaç hiçbişeye benzemeden düzen oluşturmak. Mesela bizim çocuklar en çok kulak çöpü, kürdan, külah, tel toka gibi hazır birimlerden yapıyorlar. Siz kaçıncı sınıflara giriyorsunuz? İsterseniz bir kaç resim göndereyim geçen seneki sergiden...

ozlemsu' Alıntı:
http://www.gelisenbeyin.net

hocam 6. sınıflarda düzen kuşağı işliyoruz. Amaç hiçbişeye benzemeden düzen oluşturmak. Mesela bizim çocuklar en çok kulak çöpü, kürdan, külah, tel toka gibi hazır birimlerden yapıyorlar. Siz kaçıncı sınıflara giriyorsunuz? İsterseniz bir kaç resim göndereyim geçen seneki sergiden...
hocam ben 8.sınıflara giriyorum..yardımcı olursanız çok sevinirim

Teknoloji ve Tasarım Not Verme
E Okulda Not Verme İşlemi

Tüm öğretmenler internette e okula sitesine girerek ders notlarını girerler. https://eokul.meb.gov.tr/logineokul.aspx internet adresinde kullanıcı adı ve şifresi girerek sisteme giriş yaparlar.
Not giriş ekranı e okul kapsamında bütün dersler için ortak hazırlanmaya çalışılmıştır. Ancak not girişinde o dersin ölçme ve değerlendirme kurallarına uygun olarak not girişleri değişmektedir. Örneğin Teknoloji ve Tasarım dersi için II. Dönem not girişi ekranında 1.sınav, 2. sınav gibi 4 tane sınav girişi gözükmektedir. Ama sizler 2. dönem öğrencinin notu girmek istediğiniz zaman yalnızca 1. sınav notu girmenize izin vermektedir. Dolayısıyla 2. bir sınav notu girişi mümkün değildir. Bu ekranda her ne kadar sınav yazıyorsa da öğretmenlerimiz bu derste sınav yapılmayacağını, sınav notu yerine “yapım” kuşağında ürün dosyasına verilen notun yazılacağını biliyorlar.
Dolayısıyla e okul kapsamında not girişinde hiçbir sıkıntı yoktur. Ayrıca idarenin sizden talep ettiği sınav tarihleri için o kuşağın değerlendirilme tarihini girmiş olmanız yeterli olacaktır. Önce sınav tarihleri girilir ve sınav tarihinden 15 gün içinde not girilmek zorundadır.
Benzer bir örneği e okul ekranında öğrenciye proje notu vermeye çalıştığınızda görebilirsiniz. Teknoloji ve tasarım dersinde bir proje notu olmayacağı için bu not ekranı da size kapalı olacaktır.
Sonuç olarak ekranda yazan sınav kelimesine takılıp kalmamanız ve sınav yerine çocuğun kuşaklardan aldığı ürün dosyası notu girmeniz gerektiğini bilmeniz ve uygulamalarınızı bu eksende yapmanız gerekmektedir. Çünkü sınav kelimesi bütün dersler için ortak bir ekran hazırlanmasından kaynaklanan bir durumdur.

Kısaca; düzen kuşağı, kurgu ve yapım kuşakları için 1 tane sınav tarihi giriyorsun. Sınav tarihi yazıldıktan sonra e okulda kuşak adları yazılı bölüm açılıyor oraya ürün dosyası notları veriyorsun. Bir de her kuşağa ait sınıf içi etkinlik puanı veriyorsun...

Not: Performans notu bölümüne hiçbir zaman not yazılmıyor...

Ürün dosyasını değerlendirmek için:

Sınıf içi etkinlik değerlendirme (Sözlü Notu) formu için:

Tüm Etkinlikler için Genel Gözlem Formu Word formatında

Teknoloji ve tasarım dersinde öğretmen öğrencilerin; Soru ve önerilere verdikleri cevapları, Grup çalışmalarına ve tartışmalarına katılımlarını, Öğretim sürecinde yapılan görevlere gösterdikleri tepkiyi gözlemler.
Öğrenci gözlem formları, öğrencilerin sınıf içi etkinliklerde ve üretime yönelik yapılan çalışmalarda sergiledikleri becerileri tutarlı, güvenilir, geçerli biçimde gözlemlemek amacıyla verilmiştir. Ayrıca öğrencilerin sınıf içi etkinliklerdeki performansının değerlendirilmesinde de kullanılabilir.
Sponsor Bağlantılar

1-)Düzen kuşağı ürün dosyası (Sınav Notu); Ürün dosyasını değerlendirmek için yapım kuşağı dereceli puanlama anahtarı doldurman gerekiyor.

2-)Sınıf içi etkinlik değerlendirme (Sözlü Notu): Bu notu verebilmen için gözlem formu doldurman gerekiyor...
http://gelisenbeyin.net/indir/Duzen-Kus ... ahtari.rar
Kurgu kuşağında toplam 2 not veriliyor. Bunlar:

1-)Kurgu kuşağı ürün dosyası (Sınav Notu); Ürün dosyasını değerlendirmek için yapım kuşağı dereceli puanlama anahtarı doldurman gerekiyor.

2-)Sınıf içi etkinlik değerlendirme (Sözlü Notu): Bu notu verebilmen için gözlem formu doldurman gerekiyor...
http://gelisenbeyin.net/upload/kurgu_formlar.rar

Yapım kuşağında toplam 3 not veriliyor. Bunlar:

1-)Yapım kuşağı ürün dosyası (Sınav Notu); Ürün dosyasını değerlendirmek için yapım kuşağı dereceli puanlama anahtarı doldurman gerekiyor.

3-)Sınıf içi etkinlik değerlendirme (Sözlü Notu): Bu notu verebilmen için gözlem formu doldurman gerekiyor...
Yapım kuşağı değerlendirme formları: Yapım kuşağında sınıf içi etkinlik puanı vermek için genel gözlem formu ve ürün dosyasını değerlendirmek için dereceli puanlama anahtarı kullanılır.

http://www.gelisenbeyin.net/indir/yapim ... rmlari.rar

Yukarıda iki formda mevcuttur. İsterseniz kendinizde farklı bir değerlendirme yöntemi kullanabilirsiniz... Seçenek size bağlıdır... Bilinen bir gerçek var o da e-okula 3 adet puan girmen gerektiğidir...
Başarı dolu dersler diliyorum. Yahya KARAKURT
Kaynak: http://www.gelisenbeyin.net/teknoloji-tasarim-not-verme.html

hocam2.dönem 3 tane not veriyoz(2 si etkinlik 1 si ders içi performans yapım kuşağı)sınav tarihi bir gün seçmeniz yeterli,seçerken sınav seçiyoruz,sonra zaten açılıyor dönem sonunda bir tarih vermeniz ve notları da o zaman vermeniz yeterli kolay gelsin

arkdaşlar tek. tas. için 1. dönem ders içi etkinlikten kaç not vereceğz... düzen ve kurgu kuşağı var onlar tamam 2 tane...ders içi etkinlik 1 tane yeterli mi?internette araştırdım ders içi etkinlik notu için 2 diyende var 1 diyende...

Geri