Teknofest'e yalnızca bilişim öğretmenleri katılır algısı

Kodla Büyü

earl

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Kusura bakmayın ama iş bilmez idarecilerin başında tekno geçen her şeyi bilişim öğretmenleri yapar düşüncesinden ibarettir. Kardeşim teknofest sadece bilgisayar öğretmenleri için yapılan bir organizasyon degil. Bir sürü alan var. Kimya var, biyoloji var, matematikle ilgili alanlar var hatta psikoloji ile ilgili bile alan var. Bunu idarecilere anlatmamız lazım. Dyk'da görev alan bir sürü öğretmen var mesela. Benim iki katım ek ders alıyorlar. Önce onlar öne çıksın bakalım. Teknofest başında tekno geçiyor diye direkt bilişimle ilgili değil. Başta matematik öğretmeni olmak üzere fizik, kimya, biyoloji vs. öğretmenleri de proje yapabilir. Hatta idareler bize yaptığı baskı kadar onlara da baskı yapmalı ya da bize de baskı yapmayı bırakmalıdır.

ayrıca
yapmak istemeyen yapmasın, altı üstü alacağımız bir uyarı yada kınama. versinler bana sıkıntı yok. onu da mahkemeye götürürüm. artık ordan ne çıkarsa...
çok meralı ise idare yapsın. bildiğim kadarıyla onların katılmasında bir engel yok.

Kusura bakmayın ama iş bilmez idarecilerin başında tekno geçen her şeyi bilişim öğretmenleri yapar düşüncesinden ibarettir. Kardeşim teknofest sadece bilgisayar öğretmenleri için yapılan bir organizasyon degil. Bir sürü alan var. Kimya var, biyoloji var, matematikle ilgili alanlar var hatta psikoloji ile ilgili bile alan var. Bunu idarecilere anlatmamız lazım. Dyk'da görev alan bir sürü öğretmen var mesela. Benim iki katım ek ders alıyorlar. Önce onlar öne çıksın bakalım. Teknofest başında tekno geçiyor diye direkt bilişimle ilgili değil. Başta matematik öğretmeni olmak üzere fizik, kimya, biyoloji vs. öğretmenleri de proje yapabilir. Hatta idareler bize yaptığı baskı kadar onlara da baskı yapmalı ya da bize de baskı yapmayı bırakmalıdır.
bana da katil dediler ben istemiyorum dedim tamam dediler dediğiniz gibi dyk dan full ek ders alan babacanlari sahaya alalım öyle test verip cozdurmek gibi mi oluyor realite görelim

En az ücret alıpta en çok çalışan öğretmen.
Ödül zamanında unutulan öğretmen.
İş zamanında ilk akla gelen öğretmen.
İlerleyen yıllarda değişim beleyip, hüsran yaşayan öğretmen.

Sanırım Türkiye'de bazı şeyler hiç değişmiyor. :(

benimde içimden gelmiyor kurslarda biz yokuz ne ara çocukları çalıştıracağız. Diğer öğretmen arkadaşlar tıkır tıkır kurslarını açtılar. Geçen sene hem tubitak yaptım hem teknofest, bu sene kimse kusura bakmasın artık. Bir diğer mevzuda bizleri illaki sınav yapmak istiyorlar ben sınava mı çalışayım proje mi doldurayım. Proje yapsam kullanacağım malzemeleri nasıl alacağım. Geçen sene yaptığımız tubitakta verilen para harcadıklarımız yanında küsürat kaldı her şey ateş pahası.Teknofestte ise daha kötü tamamını biz karşılıyoruz.

Bir soru da benden.
Teknofeste katılmak zorunlu mu?
Bizim ilçede her okuldan 3er proje katılsın demişler.

Merhaba, TÜBİTAK için de öyle bir algı oluşmuş galiba bizim ilçede. İlçe milli eğitim müdürü beni çağırdı ve tüm TÜBİTAK' tan sorumlu olmamı istedi. 10 tane proje olacakmış ve tek ben sorumlu olacakmışım. Bu durumda benim ne yapmam lazım, daha önce okul olarak katıldık ama bu sene böyle bir durum yaşadım. Gerçekten Bilişim Teknolojileri öğretmenleri olarak ne iş yapacağımızı şaşırmış durumdayız.

Merhaba, TÜBİTAK için de öyle bir algı oluşmuş galiba bizim ilçede. İlçe milli eğitim müdürü beni çağırdı ve tüm TÜBİTAK' tan sorumlu olmamı istedi. 10 tane proje olacakmış ve tek ben sorumlu olacakmışım. Bu durumda benim ne yapmam lazım, daha önce okul olarak katıldık ama bu sene böyle bir durum yaşadım. Gerçekten Bilişim Teknolojileri öğretmenleri olarak ne iş yapacağımızı şaşırmış durumdayız.
ilçe milli eğitimde projelerle ilgili birim oluyor. oranın sorumluları oluyor zaten. işgüzarlıktan başka bişey değil. ben olsam bu kadar iş ve sorumluluğa karşı nasıl bir ücret alacağımı sorardım. ücret yok dediğinde de o zaman angarya olur o da anayasaya aykırı derdim

ayrıca
yapmak istemeyen yapmasın, altı üstü alacağımız bir uyarı yada kınama. versinler bana sıkıntı yok. onu da mahkemeye götürürüm. artık ordan ne çıkarsa...
çok meralı ise idare yapsın. bildiğim kadarıyla onların katılmasında bir engel yok.
Neden uyarı veriliyor hocam. Gönüllülük esas değil mi? Ben katılmadım. Uyarı mı gelecek yani. Tek branş sorumlu değil sonuçta. Dyk yok, egzersiz açılmıyor, zep yapayım dedim olmaz dendi. Ee nerde çalıştıracağım ben öğrenciyi. Katılmadım ben de.

Neden uyarı veriliyor hocam. Gönüllülük esas değil mi? Ben katılmadım. Uyarı mı gelecek yani. Tek branş sorumlu değil sonuçta. Dyk yok, egzersiz açılmıyor, zep yapayım dedim olmaz dendi. Ee nerde çalıştıracağım ben öğrenciyi. Katılmadım ben de.
ego yapıp emrimi yerine getirmedin diyerek verir demek istiyorum hocam. zaten devamında bunu da mahkemeye götürürüm yazdım.

ilçe milli eğitimde projelerle ilgili birim oluyor. oranın sorumluları oluyor zaten. işgüzarlıktan başka bişey değil. ben olsam bu kadar iş ve sorumluluğa karşı nasıl bir ücret alacağımı sorardım. ücret yok dediğinde de o zaman angarya olur o da anayasaya aykırı derdim
Hocam küçük bir ilçedeyim kadro sıkıntısı olan bir ilçe, gelen gidiyor, kalan iş bilmiyor, projeyle ilgili bir birim görmedim bizim ilçede. Ama gerçekten bu süreç beni çok fazla yoruyor. Sanki hiç ders yüküm yok boş boş duruyorum da, teknoloji bilim fen deyince Bilişim Teknolojileri öğretmeni her şeyi yapar anlayışı nedir? Daha öncesinde branş olarak sınav branşı olmadığımız için küçümsüyorlardı. Hatta bilgisayar öğrenmek için Bilişim Teknolojileri öğretmenine gerek yokmuş hocalarım, bunu bile diyen çıktı ilçeden. O an sizin dediğiniz gibi angarya olayı aklıma gelmedi ama şu an ne yapabilirim TÜBİTAK konusunda,önerileriniz nedir ?

ben olsam bulaşmam hocam. buna ayıracak zamanım yok. maddi bir karşılığı da yok der geçerim. ilçedeki norm eksikliği umrumda olmaz. o bizim sorunumuz değil. ilçe mem müdürü yapsın o zaman. bu yüzden öneride bulunamayacağım maalesef.
burada "ne olacak elimizde mi kalacak" diyen arkadaşlar oluyor. onlar belki sizin yerinize üstlenir bu işi 😉

Son düzenleme:
ben olsam bulaşmam hocam. buna ayıracak zamanım yok. maddi bir karşılığı da yok der geçerim. ilçedeki norm eksikliği umrumda olmaz. o bizim sorunumuz değil. ilçe mem müdürü yapsın o zaman. bu yüzden öneride bulunamayacağım maalesef.
burada ne olacak elimizde mi kalacak diyen arkadaşlar oluyor. onlar belki sizin yerinize üstlenir bu işi 😉
Proje bulma konusunda daha önce yapılmış bir projeyle başvursam başlamadan biter mi hocam bizim TÜBİTAK hikayesi, çünkü ben de yapmak istemiyorum. Başvurduk mu başvurduk olsun sadece. Yoksa amacım yarışmalara katılmak filan değil. Çünkü bizim ilçe milli eğitim müdürü sergi açacaz şu bu olacak filan bir şeyler dedi. Bulaşmak istemiyorum ama başvurduk bakın olmadı demek lazım bizim burdakilere. Hem okulumda bilgisayar laboratuvarı yok, destek istesem destek verecek ne idaremiz var ne de yöneticiler var. İmkansızlıklar içinde proje yapmamı isteyen bir ilçem var benim.

Bizden nitelikli bir teknofest projesi istediler. Yapabilecek kapasitede öğrenci bulmak nerdeyse imkansız. Kaç haftadır programlama anlatıyorum. Öğrenci hala "ayyy hocam bu programı nerden açıyorduk" diyor. Allah yardımcımız olsun. Nasıl olacak bilmiyorum.

aynen buradan yürüyün

Daha bu tartışmalar çoooooook uzar arkadaşlar. Bunun sonu gelmez. Emin olun gelmeyecek de. Çünkü yıllardır gelmedi. Geldi de benim mi haberim yok acaba?

Ve inanın çoğu zaman bu da bizim kendimizden kaynaklanıyor. Kendimizi biz ezdiriyoruz. Kendi ayağımıza sıkıyoruz.

Şimdi şunları şunları yapmayalım diye yazsam, çoğunuz itiraz edersiniz. Ama dikkat çekmenin başka bir yolu olmadığını düşünüyorum. Bakın sağlıkçılara. (Gerçi TTB başkanı hain çıktı. O ayrı konu. Vatan hainleri için yaşasın cehennem!)

(Örneğin kimse BTR almasın, e-sınav görevi almasın, hafta sonu sınavlarında görev istemesin, sendikasından istifa etsin, vs. Neden bunları yazıyorum onu da açıklayayım. Bunlar yapılması zorunlu olan şeyler değil. Hepsi isteğe bağlı. Değilse asli görevlerimizi elbette yerine getirmeliyiz. Elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. Sonuçta kursağımızdan geçen her lokmayı, her yudum suyu helal ettirmeliyiz ve derdimiz kursaktan haram geçmemesi olmalı.)

BTR kadrosu olsun diyoruz diğer taraftan da bilişim öğretmenleri teknisyen değildir diyoruz. Kendi kendimizi bitiriyoruz. Yaklaşık 6 yıldır BTR görevi yapmış biri olarak iki yıldır BTR görevi istemiyorum. Kaldı ki paraya da o kadar ihtiyacım var. Kredi ödüyorum. Çocuğum okuyor. Eşim çalışmıyor. Enflasyon vs. Gurur meselesi yaptım ve BTR almıyorum. Kıt kanaat geçinmeye çalışıyorum.

Ayrıca kimse bana "İyi de hocam BTR görevi resmi olarak şöyle, mevzuatta böyle herkes hakkını bilsin." falan demesin. Maalesef sahada kimse resmi yazıya bakmıyor. Açık seçik BTR=teknisyen algısı hakim idari kafalarda. Bununla mücadele etmek boşuna. Değilse yıllardır bunu hâlâ tartışıyor olmazdık.

Neymiş efendim eğitim aksamasınmış. Elimize mi yapışacakmış. Eğitimin aksayıp aksamaması bizim sorumluluğumuzda mı ki böyle düşünelim. Maalesef ağırlığımızı koyamadığımız sürece hafife alıyorlar bizi. DYK, egzersiz, BT sınıfı, kitap, müfredat, techizat, tesisat, malzeme, donanım, vs hiç bir şey yok. Ama herşeyi bizden bekliyorlar. Pandemide herkes uzaktan eğitim yaptı, idarecileri bile evden yürütsün işlerini dediler ama BTR için kimse bir şey demedi. Uzman öğretmenlik kriterlerinde BTR'nin adı bile geçmedi. Ama projeler dendi mi herkes hemen Bilişim teknolojileri branşı der. İyi de bize beyin takımı olan öğrenciler lazım. Onlar da hafta içi sürekli olarak diğer derslerin DYK'sına katılıyorlar. Hafta sonu bile katılanları var. Bir kaç öğrencimin velisine yarışmaya katılsın çocuğunuz dedim. Aman hocam gerek yok, derslerinden geri kalmasın, sınavları düşmesin dedi. Açıkçası bu sistemde ben olsam ben de öyle yaparım.

Bir de bunları yazınca konu siyaset yapıyor diyorlar. E bunları nerede tartışacağız. Nerede içimizi dökeceğiz. Ya daha biz kendimize destek olamıyoruz, bilâkis köstek oluyoruz. Kendi kendimize dertleşebildiğimiz, içimizi dökebildiğimiz başka bir yer var mı? Uzman öğretmenlik konulu forumlara bakıyorum hep kilitlenmiş.

Yahu yıllardır dönüp dönüp aynı şeyleri yazıyor, aynı şeyleri tartışıyoruz. Branşımızla ilgili maalesef iyi bir yere gitmiyoruz işte. Varsa buyurun yazın. Pilot uygulama da rafa kalktı.

Yani dostlar bunlar bize müstehak. Ve bu günler daha iyi günlerimiz bence.

Ben %100 haklıyım da demiyorum ha. Belki benim de yanlış düşündüğüm yerler vardır. İşte alın size tartışma ortamı. Buyurun tartışalım. Tabi konu kilitlenmezse. Yanıldığım yerler varsa da bunu kabul edecek kadar da erdemli olduğumu düşünüyorum.

Ve maalesef bunları yazınca da ya troll ya da hain yaftası yiyoruz.

Not: Allah şahidimdir ki, tamamen yaşadıklarımdan ve edindiğim tecrübelerime dayanarak yazıyorum. Zıtlaşma ya da karşıtlık ile ilgisi yoktur paylaşımlarımın. İşim siyaset yapmak olsaydı her konuda yazardım. Ama biz bilişimciyiz, öğretmeniz ve sadece alanımızla ve branşımızla ilgili konularda yazıyorum. Maalesef polyanacılık yapamıyorum. Sağlık, adalet, çevre, orman, askeriye, emniyet vs konularda tartışmıyorum ki. (Yönetime selam olsun.)

Allah devletimize zeval vermesin.
Devletimiz var olsun. Varlığı daim olsun.

Derdim branşıma ve mesleğime katkıda bulunmak, değer katmak. Branşım ile ilgili her şey benim için bir dava haline geldi artık. Büyük bir heyecanla başladığım, aşk ile yaptığım işim ve branşım sanki elden gidiyormuş gibi hissediyorum. Tek meselem bu. Yoksa çok mu abartıyorum, vehim mi yapıyorum bilmiyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Daha iyi açıklanamazdı. Projelerle tek bağım, AB projeleri. Fazlasıyla da memnunum. Branşını adam yerine koymayan(lar)i, biz "kral" yerine koyuyoruz.

Bir soru da benden.
Teknofeste katılmak zorunlu mu?
Bizim ilçede her okuldan 3er proje katılsın demişler.
Sizin yine iyiymiş. Bizde her okuldan 5 proje istiyorlar. Birde mesaj göndermişler bir öğrenci bir öğretmenden takım oluşturun, proje sayısını en az 5 e tamamlayın diye. Müdür de bize yazıyı gösterip "yapmıyorsanız milli eğitim müdürünü arayıp siz söyleyin" diyor. Daha yeni yarışmadan derece aldık ne bir tebrik eden oldu, ne bir törende adımız geçti. Kalkmışlar şimdi zorla Proje yaptırmaya çalışıyorlar.

Sizin yine iyiymiş. Bizde her okuldan 5 proje istiyorlar. Birde mesaj göndermişler bir öğrenci bir öğretmenden takım oluşturun, proje sayısını en az 5 e tamamlayın diye. Müdür de bize yazıyı gösterip "yapmıyorsanız milli eğitim müdürünü arayıp siz söyleyin" diyor. Daha yeni yarışmadan derece aldık ne bir tebrik eden oldu, ne bir törende adımız geçti. Kalkmışlar şimdi zorla Proje yaptırmaya çalışıyorlar.
neyini arayacakmışınız yahu. yaptığınız suç ise gereğini yapsınlar o zaman.

Ne yazık ki ilçe mem'ler arasındaki kim daha çok başvurdu yarışı teknofestin amacından çıkardı. Birçok ilde öğretmenler zorlanıyor çok başvuru yapın diye. Hatta projenin niteliği önemsiz, yapılamayacak boyutta abartılı, yapılabilirliği olmayan, hiçbir amaça hizmet etmeyen proje başvuruları yapılıyor. Tek amaçları " en çok biz başvurduk" başlıklı bir haber yapabilmek.
Yine nicellik , niteliği yendi ne yazık ki.
Herşey bir fotoğraf karesi veya bir sayı için yapılıyor.
Şunu söylediler bu sene bana, başvursun öğrenciler rapor yüklemezsiniz ya da basit birşey yazıp yükleyin yeter. Sayı çok olsun.
Bu resmen öğrenciyi kandırmak. İnanın ses bile çıkarmadım , o seviyeye inemem. Sadece inandığım gercekten isteyen öğrencilerimin 4 projesini girdim o kadar. İsterse finalist olmayalım, öğrencilerim herşey den önce emek vermeyi öğrensin yeter.

Teknofest malesef amacından çıktı farklı yarışlara döndü.
Geçen sene Samsun'da diye sanırım bizden de zorunlu başvuru istemişlerdi :) Hatta her okula kaçar proje yapması gerektiği üstten bildirilmişti. Sadece teknofest için değil diğer tüm etkinlikler için yukarıdan belirlenen hedefler vardı. Etwinning tübitak vs. Bu sene niyeyse kimsenin sesi çıkmadı :)

bu zorunlu dedikleri işler için resmi yazı gönderiyorlar mı arkadaşlar ? her pkul şu kadar proje yapacak diye ? yoksa okul müdürünüz onların ağızıyla mı söylüyor ?

Hocalarım bu yarışmanın ana fikri iyi güzel elbette öğrenciler teknolojiyle tanışsın ufukları genişlesin fakat yapılan projelere bakıyorum öğrencinin eli bile değmemiş belli seviyesinden, neyse şunu sormak istiyorum teknoloji üretmek okulların işi midir? Bu ülkede yetenekli mühendisler , yazılımcılar bunun için çalışmıyor mu zaten, eğitim fakültesi mezunları bizler ne kadar ileri düzey ve daha önce yapılmamış bir teknoloji geliştirebiliriz hele bu imkansızlıklar içinde? Bu yarışma bir dipdalga bir teknoloji seferberliği olarak lanse ediliyor bu ne kadar sağlıklı? Neden bir şeyleri fanatiktik düzeyine taşımadan gerçeklikten kopmadan yürütemiyor her şeye büyük misyonlar yüklüyoruz? Kafamda deli sorular.

Geri