Teknofest için mobil uygulama?

Kodla Büyü

sadbt

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar geldi teknofest zamanı yine idareciler sıkıştırmaya başladı. anadolu lisesindeyim. çok az dersim var. bilişim sınıfım yok. boş zamanlarda öğrencileri toplamaya çalışoyorum ama gelen çok az malesef. en azından 1 proje yazmak istiyorum. Turizm Teknolojileri bölümünden bir mobil uygulama yapsam diyorum ama daha önce hiç yugulama geliştirmedim. App inventer teknofest için basit mi kaçar? Flutter a baktım ama okuldaki bilgisayarımda 4gm ram var desteklemedi, emülatör bile çalışmadı. ne yapsam bana bir akıl verin. flutter öğrenmeye çalışsam zorlanır mıyım? kotlin varmış bir de, meslek lisesi olsa öğrenci bulurum da her şeyi kendim yapıcam. fikir verirseniz sevinirim

Meslek lisesinde de kendin yapıyorsun hocam.
Kendi bilgisayarınız-laptopunuzda yaparsınız.
Yapacağınız uygulama amacını gerçekleştiriyorsa app inventor vs. farketmez bence.
Flutter öğrenmeye çalışırsanız illaki zorlanırsınız ama amacınız uygulama geliştirip daha sonra da devam etmek ise israf olmaz bilgi.

arkadaşlar geldi teknofest zamanı yine idareciler sıkıştırmaya başladı. anadolu lisesindeyim. çok az dersim var. bilişim sınıfım yok. boş zamanlarda öğrencileri toplamaya çalışoyorum ama gelen çok az malesef. en azından 1 proje yazmak istiyorum. Turizm Teknolojileri bölümünden bir mobil uygulama yapsam diyorum ama daha önce hiç yugulama geliştirmedim. App inventer teknofest için basit mi kaçar? Flutter a baktım ama okuldaki bilgisayarımda 4gm ram var desteklemedi, emülatör bile çalışmadı. ne yapsam bana bir akıl verin. flutter öğrenmeye çalışsam zorlanır mıyım? kotlin varmış bir de, meslek lisesi olsa öğrenci bulurum da her şeyi kendim yapıcam. fikir verirseniz sevinirim
Hocam basitliğine bakmıyorlar hatta neyle yaptınız bile demiyorlar.

Önemli olan çalışması ve işe yaraması. Bizim çocuklar unreal engine ile sanal müze yapmak istedi son aşamada az puanla elendik ama katıldığımız proje ile gittiğimizde bir gurup öğrenci kız kalesini minecraft education ile modellemişti.

Benim hoşuma gitti.
Basit ama etkiliydi. Finalde kaçıncı oldular bilmiyorum ama basit ama etkili bir yoldu ve finale taşımıştı çocukları.

Hatta bir projemizin benzeri vardı yine. Bizimkiler açı hesabı, ivme ölçümü vs kullandılar. Çadırda benze bir projeyi ortaokulu çocukları flex sensör kullanmıştı
Bizim çocuklar hocam bu kadar basitmiş biz kasmışız dediler. Bende sen fen lisesisin o çocuk ortaokul öğrencisi. Sizin gibi olunca o da o şekilde kompleks düşünecek dedim.

Arkadaşlar teknofest e hiç gitmedim. Fikir edinmek amacıyla Teknofest deki projeleri görebilecegimiz bir sayfa video falan varmı. Ortaokul kategorisinde ne tür projeler kabul ediliyor merak ediyorum.

Arkadaşlar teknofest e hiç gitmedim. Fikir edinmek amacıyla Teknofest deki projeleri görebilecegimiz bir sayfa video falan varmı. Ortaokul kategorisinde ne tür projeler kabul ediliyor merak ediyorum.
İlgili yarışmayı seçin solda eski raporlar var

Arkadaşlar bu sene son başvuru tarihi 20 şubat 2024 bu tarihe kadar projeyi bitirmek gerekiyor mu. yoksa başvuru yapıp sonrasında damı projeyi gerçekleştireceğiz.

Arkadaşlar 20 şubata kadar başvurusunu yaptığımız proje mutlaka geçer mi? Bir yerden ilk aşamada her projeye onay veriyorlar diye duydum ama mantıklı gelmedi. Projenin geçme şartları neler? Özgün ve daha önce yapılmamış mi olmalı mesela?

Arkadaşlar 20 şubata kadar başvurusunu yaptığımız proje mutlaka geçer mi? Bir yerden ilk aşamada her projeye onay veriyorlar diye duydum ama mantıklı gelmedi. Projenin geçme şartları neler?
İlk aşamada zaten projenin kısa özeti isteniyor. Abes bir şey yazmamışsanız ilk aşamayı geçersiniz. Önemli olan bu aşamadan sonrası. Sizden rapor, sunum videosu vs istenecek. Raporda ne yazılmış, proje düzgün anlatılmış mı ona bakacaklar. Tabi bu bölümde biraz şansta önemli. Projenizi anlamayacak birisine denk gelirseniz raporu harika da yazmış olsanız anlamazsa puanı düşük verebiliyor. Bu etkinliğin en büyük eksiği burası bence. Rapor değerlendirmesi yapanlar gönüllü kişiler. Akademik personel de olabilir, sıradan üniversite öğrencisi de olabilir. Akademik kişi olur ama alanı değildir anlamayabilir. O sebeple birazda şans gerekiyor.
Özgün ve daha önce yapılmamış mi olmalı mesela?

Daha önce yapılmamış bir şey istenmiyor. Öyle bir şey mümkün mü? Daha önce yapılan bir projeyi alıp eksik yönlerini de tamamlayabilirsiniz. Birbirinin benzeri o kadar çok proje oluyor ki finale giderseniz inşallah göreceksiniz. Önemli olan projeyi iyi anlatıp anlaşılması için birazcıkta şanslı olmak.

Turizm alanı için geçen seneki şartnamede Appinventor kabul edilmiyor yazıyordu. Biz de yapacaktık ki bu şartı görünce Java ya döndük. Öğrencim yaklaşık 5000 satır kod yazdı ama fikir beğenilmedi, bu nedenle geçmedi.

ilk aşamada 1 cümle bile yazsanız geçer. sıkıntı yapmayın. sadece takım kurma işlemini son zamana bırakmayın, sistemde sıkıntı olabiliyor.

ki büyük ihtimalle son gün olan 20 şubat uzatılır. uzatılmadığı sene olmadı.

bu arada 4 senedir finale danışman olarak gidiyorum. Geçen sene Çevre ve Enerjiden 97,5 puanla 1. olarak gittik ama bu sefer de oradaki juri beğenmedi projeyi :)

Bu aşamadan sonra sizden projeyi anlatacak bir rapor isteyecekler, asıl önemli kısım orası. Bu sene birçok dalda video olayı yok. Rapor kısmını geçenler ile Zoom dan toplantı yapacaklar ve seçimi bu şekilde yapacaklar.

Son düzenleme:
Turizm alanı için geçen seneki şartnamede Appinventor kabul edilmiyor yazıyordu. Biz de yapacaktık ki bu şartı görünce Java ya döndük. Öğrencim yaklaşık 5000 satır kod yazdı ama fikir beğenilmedi, bu nedenle geçmedi.

ilk aşamada 1 cümle bile yazsanız geçer. sıkıntı yapmayın. sadece takım kurma işlemini son zamana bırakmayın, sistemde sıkıntı olabiliyor.

bu arada 4 senedir finale danışman olarak gidiyorum. Geçen sene Çevre ve Enerjiden 97,5 puanla 1. olarak gittik ama bu sefer de oradaki juri beğenmedi projeyi :)

Bu aşamadan sonra sizden projeyi anlatacak bir rapor isteyecekler, asıl önemli kısım orası. Bu sene birçok dalda video olayı yok. Rapor kısmını geçenler ile Zoom dan toplantı yapacaklar ve seçimi bu şekilde yapacaklar
İlk aşama dediğiniz nedir onu anlayamadım hocam. biz raporu yazıyoruz şuanda çevre alanından katılacağız yarışmaya başvuruyu yaptıktan sonra (yazdığımız raporu yollayacağımız zaman) ön eleme sonucu beklenecek burayı geçersek finallere katılmıyor muyuz ? bu arada iklim değişkliği için son başvuru martın sonu sanırım her alanda farklı tarihler mevcut
1707945360408.png

hocam bu gönderdiğniz Tübiatk ve Teknofest ortaklığı olan bir dal. Bu dalda teknofest ile işiniz yok. Tamamen Tübitak ile onların şablonu onların başvuru ekranı ile yapacaksınız. Böyle 2,3 dal var. Benim dediğim ilk başvuru kısmı genel Teknofest dalları. Kutup ve İklim hariç. Çevre dalı Teknofest' in içinde olan başka bir dal.

Teknofest ile ortaklığı ise kazananlar ödüllerini Teknofestte alıyorlar. Bir nevi 1 taşla 2 kuş vuruyorsun. Hem Tübitak hem de Teknofest derecesi yapmış oluyorsun.

Benimde bir sorum olacak arkadaşlar.Teknofest başvurusunda takım tanıtım metni hazırlanması gerekiyor. Bu dosyada sadece takımı mı tanıtacağız yoksa projeden de bahsedecek miyiz? Örnek dosyalarda sadece takım üyelerini yazanda var projeden bahseden de. İlk kez katılacağız, yanlışlık yapmayalım

Takımın tanıtılması yeterli hocam. Projeden bahsetmek yanlış olur. Çünkü takımın birden fazla projeyle katılma ihtimali de var. Ayrıca o kısımda "Detaylar için tıklayın" şeklinde bir link var. Oraya bakın, orda tanıtım dosyasında neleri istedikleri yazar.

Bu aşamadan sonra sizden projeyi anlatacak bir rapor isteyecekler, asıl önemli kısım orası. Bu sene birçok dalda video olayı yok. Rapor kısmını geçenler ile Zoom dan toplantı yapacaklar ve seçimi bu şekilde yapacaklar.
hocam App İnventer ile yapacağız bir projemizi. Kabul edilmez i ki? Flutter şle yapayım öğreneyim dedim ama okuldaki bilgisayarım kaldırmadı. evde de çocuklarla bakmaya fırsatım olmuyor açıkcası

Benimde bir sorum olacak arkadaşlar.Teknofest başvurusunda takım tanıtım metni hazırlanması gerekiyor. Bu dosyada sadece takımı mı tanıtacağız yoksa projeden de bahsedecek miyiz? Örnek dosyalarda sadece takım üyelerini yazanda var projeden bahseden de. İlk kez katılacağız, yanlışlık yapmayalım
Takım tanıtım dosyası zorunlu değil. Sadece tanıtım metni yazsanız da oluyor. Dosya hazırlayınca da takımdakilerin adı soyadı olsa ilgi alanları olsa yeterli. Çok detaya gerek yok.

Geri