Teknik Öğretmen Tazminatı ile ilgili bir sorum olacaktı.

Kodla Büyü

ÇetinÖğretmen

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Arkadaşlar, bir arkadaşım geçen senenin şubat ayında tayinle gittiği ticaret meslek lisesi'ne yerleşmiş. İlk gittiği yıl okulda bilişim bölümü yokmuş. Bu yıl da bölüm açılmamış.. Bana söylediği bölüm olmadığı için aldığı özel hizmet tazminatını şubattan bu güne kadar geçen sürede faiziyle birlikte geri ödenmesi istenmiş.. Benim bildiğim teknik öğretmen meslek lisesinde atandığı takdirde bu tazminatı alır diye düşünüyorum.. Bu konu hakkında güncel olan ilgili yönetmeliği bulamadım.. Değerli yorumlarınıza ihtiyacımız var sayın hocalarım..

Hocam geçen yıl kayınpederimin okulu genel liseden meslek lisesine dönüştü. Orda çalışan BT öğretmeni dönüşüm gerçekleşince hemen dilekçe vermiş ve özel hizmet tazminatını teknik öğretmen olarak almaya başladı.

Not: Okulda BT alanı yok!

bilogrt38' Alıntı:
Hocam geçen yıl kayınpederimin okulu genel liseden meslek lisesine dönüştü. Orda çalışan BT öğretmeni dönüşüm gerçekleşince hemen dilekçe vermiş ve özel hizmet tazminatını teknik öğretmen olarak almaya başladı.

Not: Okulda BT alanı yok!
işte aynı durum benim arkadaşın başına geldi.. Onun okulda da BT yokmuş. Sadece ilk geldiğinde 9. ve 11. sınıflarda BİT dersi varmış.. Bu yıl da BT alanı açılmamış.. Yani sanki normal lisede çalışıyo gibi olmuş.. Bu yüzden de okul müdürü sen bu tazminatı alamazsın demiş..

Evet arkadaşlar durum benim başıma geldi. Müdürüme göre Bilişim bölümünün olmadığı yerde ben tazminat alamazmışım. Kendimi nasıl ifade edebilirm, dilekçeye neler yazmam gerek ve yasal dayanağı nasıl bildirebilirim bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum

debek hocam bu tazminatı almak için 2006/10344 Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Karar yazısının V sayılı Cetvelinde şu ifade var. fiili olarak görevi yerine getirmiş olmak şartıyla der. yine bu yazının III sayılı cetvelinde belirtilen kurumlardan birisinde çalıştığını belirtebilirsin. ama dediğim gibi müdür fiili çalışmayı lab ya da bölüm olması gerektiği olarak algılıyor, bunu en net il ya da ilçedeki muhasebe ya da il ilçe defterdarlığında mem ile ilgilenen memur iyi bilir. onlara sormakta fayda var.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kuramlarına, atölye,
laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dâhil öğretmen unvanlı kadrolara
atananlara, atandıkları branşlara (alanlara) göre aşağıdaki oranlarda ilave eğitim öğretim tazminatı ayrıca ödenir.
Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere,
branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez.

Bilişim alanı yoksa tazminat alamazsınız.

http://www.bumko.gov.tr/TR,5074/2014-yi ... mina-.html
sayfa 41

egunay' Alıntı:
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kuramlarına, atölye,
laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dâhil öğretmen unvanlı kadrolara
atananlara, atandıkları branşlara (alanlara) göre aşağıdaki oranlarda ilave eğitim öğretim tazminatı ayrıca ödenir.
Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere,

sayfa 41
Bilgi ve İletişim Teknolojileri dersi bu kapsamda sayılmıyor mu öğretmenim?

Arkadaşlar daha önce aynı durum benim başıma gelmişti. Okulum düz lise iken dönüşümden dolayı Meslek Lisesi olmuştu. Ancak bölüm ve atölye yoktu. Ben de ilçe, il ve en son bakanlık personel dairesine telefonla ulaşarak görüş almıştım. Ve oradaki kişinin bana aynen dediği şuydu, " Eğer Okulunuzda Bölüm, Atölye var ise ve Atölye derslerine bizzat giriyorsanız bu tazminatı almaya hak kazanırsınız. Aksine durumda verilmez". Arkadaşların dediği gibi fiili görevi yerine getirmiş olmak gerekiyor. Tabi siz yine de kendiniz çözüm arayışına girin. Burada bizim yazmamız önemli değil. ilçe, il ve bakanlıkla mutlaka görüşün ve ya resmi yazışma yapın...

Re: Ynt: Teknik Öğretmen Tazminatı ile ilgili bir sorum olacaktı

dengem' Alıntı:
egunay' Alıntı:

sayfa 41
Bilgi ve İletişim Teknolojileri dersi bu kapsamda sayılmıyor mu öğretmenim?
Maddeyi dikkatli okursaniz kastedilen atölye laboratuvar öğretmeni olarak branşında derse girmek. Dolayısıyla alan yoksa tazminata yok.

Tamam durum epey şekillendi.. O zaman tazminatı almak için bilişim bölümünün olması gerekiyor.. Sanırım ortak görüş bu.. Teşekkürler arkadaşlar..

Yalnız arkadaşlar internette araştırma yaparken bir davayla karşılaştım. Bu davayı benim gibi ticaret meslek lisesinde çalışan bir bayan bilgisayarcı tazminat ödenmiyor diye açmış ve davayı kazanmış, bunun bize bir faydası dokunur mu?

debek' Alıntı:
Yalnız arkadaşlar internette araştırma yaparken bir davayla karşılaştım. Bu davayı benim gibi ticaret meslek lisesinde çalışan bir bayan bilgisayarcı tazminat ödenmiyor diye açmış ve davayı kazanmış, bunun bize bir faydası dokunur mu?
Yukarıdaki yorumlardan yola çıkarak şöyle diyebilirim: O bayanın çalıştığı okulda bilişim alanı varsa davayı kazanmıştır. Eğer bilişim alanı olmayıp davayı kazandıysa bu dava senin duruma emsal teşkil edebilir. Bu durumu ancak bu şekilde kullanabilirsin..

Ben farklı birşey merak ettim. Arkadaşın maaş karşılığı dersi ne kadar gösteriliyormuş. Eğer tazminatı alamıyorsa o zaman maaş karşılığı girdiği ders 15 saattir.Öyle değil mi?

Hocam mantık basit. Tazminat için:
1- okul türü ne olursa olsun o alan okulda olacak
2- siz de o alanın atölye ve lab öğrt olarak istihdam edilmiş olacaksınız

bu şartlar sağlanmadığı takdirde kültür öğretmeni gibi sayılırsınız. 15+18e tabi olursunuz. bilgi ve iletişim tek. dersi de bt alan dersleri içerisinde yer almaz çerçeve programdan bakabilirsiniz -bir arkadaş sormuş- o da kültür dersi sayılır. ve bu durumda da verilen karar malesef doğrudur

edit: hatta bazen böteci arkadaşlar tercih ekranlarında meslek lisesi görürler birkaç tane. bunları görebilmelerinin sebebi de aynıdır. bu liseler bt alanı olmayan meslek liseleridir. açılan norm da teknik öğretmen normu değildir yukarıda bahsettiğimiz seçmeli dersin seçilmesi sebebiyle açılmıştır. bu sayede böteci arkadaş da o kadroya atanabilir. fakat dediğim gibi bu kadro kültür öğretmeni kadrosudur ve tef mezunu da olsa teknik öğretmen özlük haklarından yararlanamaz

Parhelion' Alıntı:
Hocam mantık basit. Tazminat için:
1- okul türü ne olursa olsun o alan okulda olacak
2- siz de o alanın atölye ve lab öğrt olarak istihdam edilmiş olacaksınız

bu şartlar sağlanmadığı takdirde kültür öğretmeni gibi sayılırsınız. 15+18e tabi olursunuz. bilgi ve iletişim tek. dersi de bt alan dersleri içerisinde yer almaz çerçeve programdan bakabilirsiniz -bir arkadaş sormuş- o da kültür dersi sayılır. ve bu durumda da verilen karar malesef doğrudur

edit: hatta bazen böteci arkadaşlar tercih ekranlarında meslek lisesi görürler birkaç tane. bunları görebilmelerinin sebebi de aynıdır. bu liseler bt alanı olmayan meslek liseleridir. açılan norm da teknik öğretmen normu değildir yukarıda bahsettiğimiz seçmeli dersin seçilmesi sebebiyle açılmıştır. bu sayede böteci arkadaş da o kadroya atanabilir. fakat dediğim gibi bu kadro kültür öğretmeni kadrosudur ve tef mezunu da olsa teknik öğretmen özlük haklarından yararlanamaz
çok detaylı ve bir o kadar da bilgilendirici bir açıklama olmuş.. teşekkürler :alkis:

Geri