Teknik Fakülteye geçiş

Kodla Büyü

risen

Site Gezgini
Ben bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümü mezunuyum.Teknik fakülteyi bitiremedik,ozamanlar yönlendiren olmadı o tarafa.Meslek liselerinde çalışmak istiyorum.Fakat teknik fakülte çıkışlı olma şartı aranıyor.Teknik fakülteyi illa sınava girip tekrardan okumakmı gerek?Dikey geçiş ya da başka yoldan o hakkı kazanmamız mümkünmü?Mesela açıköğretimden okunabiliyormu?

teknik liselerde artık mühendisler mi atanacak yani. Bunlar aynı zamanda öğretmenlik derslerini de mi alacaklar üniversitede.

tekrar sınava girmeniz lazım. az bir çalışmayla kazanırsınız. 2. öğretim müh. varsa bulunduğunuz yerde rahat olur. uzaktan eğitim olan müh. var ancak tamamı uzaktan değil arada gitmeniz gerekiyor diye biliyorum.

Teknoloji fakültesinin puanları yerlerde tekrar kazanıp çoğu derstende muaf olup bilg. mühendisliğini bitirebilirsin. ondan sonra da ben olsam öğretmenlikten devletin bilgisayar müh. kadrosuna geçerdim. 3500 maaş ohh

easytr' Alıntı:
xodeda' Alıntı:
teknik liselerde artık mühendisler mi atanacak yani. Bunlar aynı zamanda öğretmenlik derslerini de mi alacaklar üniversitede.

teknik eğitim fakülteleri hem uygulama mühendisi hemde teknik öğretmen olacaklar. eğitim bilimleri dersi sonradan verilecek. tüm mühendislik fakülteleri değil sadece teknoloji fakültesi mezunları için bu hem mühendislik hem öğretmenlik.

sebebi ise; ataması olmayan teknik bölümlerin (yapı, tesviye) ünvan sorununun aşılması. o yüzden teknoloji fakültesi yapıldılar. 20 yıllık projeydi belki ama siyasi olaylardan dolayı ertelendi. mühendisler odası karşı çıktı. şuan gerçekleşti.

öyle birşey yok hocam nerde yazıyor. direk mühendis olarak mezun oluyorlar.. formasyon alıp (yüksek lisansla) o şekilde öğretmenliğe başvuruyorlar. yani Mühendislik fakültesiyle bir farkı yok. onlarda formasyon alınca oluyor zaten..

easytr' Alıntı:
faruk8542' Alıntı:
Teknoloji fakültesinin puanları yerlerde tekrar kazanıp çoğu derstende muaf olup bilg. mühendisliğini bitirebilirsin. ondan sonra da ben olsam öğretmenlikten devletin bilgisayar müh. kadrosuna geçerdim. 3500 maaş ohh

bilgisayar bölümlerinin puanları hiçte yerlerde değil. ayrıca böte mezunu olup tef zamanında kazanan forumdan bir arkadaşımız vardı. çoğu dersten muaf etmediler.
hocam taban puanlara bakmadın sanırım, elini sallayan böte ya da teknoloji fakültesindeki bilgisayar bölümlerine girebiliyor. 2004'te balıkesir 2. öğretim böte'ye girdiğim sıralama ile şimdi boğaziçi odtü böte bölümleri geliyor. nereden nereye... 3500 maaş alan mühendis de yok B grubu kadrolarda, genelde 2600-2700 olur maaşları. ayrıca uzmanlık alanına da bakmaz, ne mühendisi olursa olsun... aynı bizdeki branşlara bakmadığı gibi...

taban puanlar düşük, matematik temeli olan birisi ygs değil, lys ye biraz baksa teknoloji fakültesi bilg. bölümü kazanır. tabi büyük ünv. hariç. 3500 alan belki daha fazlasını alan vardır. benim veteriner arkadaşım 2800-2900 net maaş artı 1200 1300 lirada diğer işlerden toplamda 4000 lira alıyor oda çekinerek söylüyor belki daha fazla. tam gün tam yıl yasası bu tür kadroların maaşlarında artışa neden oldu.

eğitim dersleri teknoloji fakültesinde halen devam eden 3, ve 4. sınıf öğrencilerinin programı olabilir. 1. sınfılar formasyon almıyor diye biliyorum. öyle bile olsa meb nerde senin formasyonun demezmi mezuniyetinde mühendis yazan adama oda bak biz aldık aha transkript dese kim kabul eder.

meslek liselerininde önü çok açık değil dediğiniz gibi heleki en aşağı 4 yıla ne olur kimse bilmez. kısacası bu iş olmaz @risen aga başka bölüm oku bence..

Hocam uzak dur. Bilgisayarla ilgili bir şey okuma artık. Meslek liselerindeki bilgisayar bölümleri de ilerde kapanacak. Günü kurtarmak için uğraşma. Okuyacaksan başka bir bölüm oku.

xodeda' Alıntı:

mühendisler formasyon kurslarına gidecekler veya kpss 75 üzerinde not alanlarda formasyon şartı aranmıyor.

hocam benim tavsiyem bilgisayarı salla.. metal, matbaa, elektronik, makine motor vb gibi bir bölüm oku alan değişikliğinden geç meslek lisesine.. bilgisayar bölümü meslek lisesindede sıkıntılı..

faruk8542' Alıntı:
taban puanlar düşük, matematik temeli olan birisi ygs değil, lys ye biraz baksa teknoloji fakültesi bilg. bölümü kazanır. tabi büyük ünv. hariç. 3500 alan belki daha fazlasını alan vardır. benim veteriner arkadaşım 2800-2900 net maaş artı 1200 1300 lirada diğer işlerden toplamda 4000 lira alıyor oda çekinerek söylüyor belki daha fazla. tam gün tam yıl yasası bu tür kadroların maaşlarında artışa neden oldu.

eğitim dersleri teknoloji fakültesinde halen devam eden 3, ve 4. sınıf öğrencilerinin programı olabilir. 1. sınfılar formasyon almıyor diye biliyorum. öyle bile olsa meb nerde senin formasyonun demezmi mezuniyetinde mühendis yazan adama oda bak biz aldık aha transkript dese kim kabul eder.

meslek liselerininde önü çok açık değil dediğiniz gibi heleki en aşağı 4 yıla ne olur kimse bilmez. kısacası bu iş olmaz @risen aga başka bölüm oku bence..
hocam yanlış biliyorsun, yanlış yönlendiriyorsun insanları.... büyük üniversitelerin bile teknoloji fakültesi - böte bölümlerinin puanları diplerde... kuzenim veteriner, o söylediğin rakamları almıyorlar kesinlikle. mühendis maaşı civarında onların da eğer kadroluysa, sözleşmeli 300-400 daha düşük.

sınıf öğretmenliğine geç hocam ordan tekniğe geçersin yani meslek lisesine. Hatta boşuna bilgisayar okudun. :D

genzo' Alıntı:
sınıf öğretmenliğine geç hocam ordan tekniğe geçersin yani meslek lisesine. Hatta boşuna bilgisayar okudun. :D

:puhaha: evet en kolay yöntem bu sanırım..

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
hocam yanlış biliyorsun, yanlış yönlendiriyorsun insanları.... büyük üniversitelerin bile teknoloji fakültesi - böte bölümlerinin puanları diplerde... kuzenim veteriner, o söylediğin rakamları almıyorlar kesinlikle. mühendis maaşı civarında onların da eğer kadroluysa, sözleşmeli 300-400 daha düşük.
ben en kötü demiştim eğer büyük ünilerde dipteyse ne mutlu risen arkadaşa daha kolay olacak yerleşmesi.. veterinerlerin net maaşı 2700 2800 civarında bunun yanında ek ödeme mesela aşılamadan küpeleme arazi tazminatı vs. gibi arazilerden para alıyorlar. senin kuzenin orda pek iş yoktur. bu dediğim yakın arkadaşım iyi biliyorum. bende keşkem onunla veteriner olsaydım 50 puan düşüktü zamanında. mühendislerde benzeri durum var. en kötüsü senin benim çektiğimi çekmiyordur. neyse hayırlısı olsun artık.

Geri