Tekn. Tasarıma geçenler, orda da norm fazlası olunmuyor mu?

Kodla Büyü

yağmurtan

Aktif Üye
7-8 lerde ikişer saat olan bir alana geçmekle sorun çözülecek mi? Orda da norm fazlası oluyorsunuz, ek ders de alamıyorsunuz. Geçenler demek ki gerçekten bt alanından bunalmış. Allah hepimize sabır versin.

Bizim okula Sınıf öğretmeni Bilişimci olarak geldi norm fazlası oldu.(Aynı ilçe içinde sınıfı varken Bilişime gecerek norm fazlası oldu.)

aybr' Alıntı:
Bizim okula Sınıf öğretmeni Bilişimci olarak geldi norm fazlası oldu.(Aynı ilçe içinde sınıfı varken Bilişime gecerek norm fazlası oldu.)
amacı bence tayinlerdir yoksa mantıklı bir tarafı yok

bu ildışı atamalarda önceliği asıl branşı bilgisayar olanlara vermeliler.bu arada nasıl oluyor da sınıfçıların yan alanı bilgisayar oluyor?180 saatlik sertifika sayılıyor mu?

yağmurtan' Alıntı:
7-8 lerde ikişer saat olan bir alana geçmekle sorun çözülecek mi? Orda da norm fazlası oluyorsunuz, ek ders de alamıyorsunuz. Geçenler demek ki gerçekten bt alanından bunalmış. Allah hepimize sabır versin.

Olunmuyor hocam. Benim bu yıl çalıştığım okulda şu anda 30 saat dersim olacak, önümüzdeki yıl 6'lardan kaldırılmasına rağmen yine 30 saat dersim olacak. Şu hep unutuluyor. Okullar ilkokul, ortaokul diye ayrılacak ve dolayısıyla ortaokuldaki şube sayısı artacak. Yani 6. sınıfların kaldırılmasıyla oluşan açık ordan tamamlanacak zaten. Ve sınıflar 2'ye ayrılıyor, haftada 2 saat zorunlu teknoloji tasarım dersi var. Bu durumda bilgisayar dersinden çok çok iyi durumda oluyor.
Benim okulumda 7 ve 8. sınıflara bu yıl 14 saat bilgisayar dersi vardı. 5. sınıflar da 2 sınıf seçmiş sadece. Zaten sınıfların hepsi de seçse, seçmeli derslerde belli günlere konulduğundan yine girebileceğin ders sayısı 4'ü geçmiyor çoğu okulda. Önümüzdeki yıl 6'lar, sonra 7'ler ve 8'ler seçecek dersi. Her birinden 2 sınıf çıksa, maksimum 16 saat ders eder. Çoğu okulda 2 sınıf da çıkmıyor zaten. Ayrıca bizimle ilgili yapılan açıklamalarda hep derse gerek olmadığı, öğrencilerin zaten bildiği ve bizi teknoloji koçu, fatih projesinin fatihi .....vs yapacakları söyleniyor. İsterlerse çıkıp "bilgisayar öğretmenlerini okulun kralı yaptık" desinler biz yine tamircilik yapıyor olacağız.
Teknoloji tasarım dersinde hiç değilse norm fazlası olunca görevlendirme başka okula gidersin ya da başka derse girersin. İdare bunu her öğretmen için yapıyor. Ama bilgisayar öğretmenine yapışan bu tamircilik etiketi hiçbir zaman değişmeyecek. 30 saat zorunlu dersimiz olduğunda da idare çeşitli tehditlerle bize işlerini yaptırıyor olacaklar. Ben hiç teknoloji tasarım öğretmeninden özel isteklerde bulunduklarını görmedim. Ve hiçbir teknoloji tasarım öğretmeninin "aman ders açmazsa, aman çıkış saatime karışırsa..." diye idarenin karşısında eğilip büküldüğünü görmedim. Hele ki saat 12:20 olduğunda kimseye hesap vermeden okuldan çıkıp gitme özgürlüğü yok mu işte ona paha biçilemez, hiç bir ek ders bu mutluluğu bana sağlamaz, sağlamıyor.
Senelerdir bekliyorum, üniversite okumayı bile düşündüm. Ama bu benim için büyük bir fırsat oldu. Güzel olacak inanıyorum:)

teknolojı tasarım kadar ıcı bos bı ders gormedım gercı bos otumayı seven tıpler ıcın ıdeal :+1: gelecegı mechul yıne de bt den kacıs ıcın fırsat fırsattır yalnız cok fazla sınıf ogretmenı gecıs yaptı 300-400 puanlı tasarım ogretmenlerı oldu ve bu ıl dısı ıcın bayaygı sıkıntı demek

balıkesir necibey üni sınıfcılara yan alan bilgisayar vermiş.

wepster' Alıntı:
teknolojı tasarım kadar ıcı bos bı ders gormedım gercı bos otumayı seven tıpler ıcın ıdeal :+1: gelecegı mechul yıne de bt den kacıs ıcın fırsat fırsattır yalnız cok fazla sınıf ogretmenı gecıs yaptı 300-400 puanlı tasarım ogretmenlerı oldu ve bu ıl dısı ıcın bayaygı sıkıntı demek

Boş oturmayı seven tipler mi? Bilgisayar öğretmeniyken faydalı ne yapıyoruz hocam ayak işlerinden başka? Onlar hiç değilse derse giriyor yoğun bir içeriği olmasa bile. İl dışı tayin de bizim braşta daha bir hayal sanki. 3 senedir deniyoruz ama olmuyor. Bu yıl deneyemedik bile, tek bir okul bile yoktu gideceğimiz ilde.

şahsınıza soylemedım hocam tasarım dersını gırdıgımden dolayı bılıyorum hakkınızda hayırlısı

çok zor bir karar ama olurda dedikleri çalışma tamamlanır birde istediğimiz gibi olursa (ki zor gibi gözüküyor) o zamanki pişmanlık fayda etmeyecek

hocam ben bilişimin önünün açılacağını düşünüyorum.ders saatinin seçmeli bile olsa 2 saate çıkması, birçok yerde liselere de kadroların açılmaya başlaması bence olumlu göstergeler...

beyazgolge' Alıntı:
çok zor bir karar ama olurda dedikleri çalışma tamamlanır birde istediğimiz gibi olursa (ki zor gibi gözüküyor) o zamanki pişmanlık fayda etmeyecek

Beklenti meselesi, benim istediğim sizin istediğinizle uyuşmuyor. 9-3 okulda oturup teknik işlere bakmak olabilecek en kötü sonuç. Tabi bana göre böyle. Kaldı ki bizim atama branşımız bilgisayar, mezun olduğumuz üniversite böte olduğu için istediğimiz zaman, norm varsa dönebiliyoruz. Yani o zaman ki pişmanlığın telafisi olacak.

mutlak_adeger' Alıntı:
Beklenti meselesi, benim istediğim sizin istediğinizle uyuşmuyor. 9-3 okulda oturup teknik işlere bakmak olabilecek en kötü sonuç. Tabi bana göre böyle. Kaldı ki bizim atama branşımız bilgisayar, mezun olduğumuz üniversite böte olduğu için istediğimiz zaman, norm varsa dönebiliyoruz. Yani o zaman ki pişmanlığın telafisi olacak.

Hocam norm olduğunda dönüş yapılıyor mu çoğu kişi 2 kere alan değişikliği yapılmıyor diyor bildiğiniz örnekler var mı?

yaren61' Alıntı:
mutlak_adeger' Alıntı:

Hocam norm olduğunda dönüş yapılıyor mu çoğu kişi 2 kere alan değişikliği yapılmıyor diyor bildiğiniz örnekler var mı?

Hocam hep bu söyleniyor ben de duydum da kılavuzda "bir kere alan değişikliği yapan bir daha yapamaz" yazmıyor. Ayrıca, örneğin kimya bölümü mezunu sınıf öğretmeni olarak atanıyor, sonra kendi alanına yıllar sonra dönüş yapabiliyor.Ben biraz araştırdım, 2 kere alan değişikliği yapılmaz söylentisi var ama bu ifade hiçbir yerde yazmıyor. Diplomayla alan değişikliği başvurusu yapılıyor ki diplomada bilgisayar yazıyor. Alan değişikliği yapabilmek için "geçeceği alanda boş kadronun bulunması" şartı aranıyor. Yani bilgisayar öğretmenliğinin şartlarının iyileşmiş, her okula bir kadro verilmiş olması lazım ki norm fazlası olmadan dönüş yapabilelim. Bu da uzunca yıllar olmayacak bir şey. 5 yıldır çalışıyorum, 5 yıldır çalışmalar devam ediyor. Ayrıca araştırırken kime sorsam "kendi alanıma dönebilir miyim" diye bunu Bakana sorsan bile cevap alamazsın dediler. Çünkü hangi alanda ihtiyaç çok o alana herkesi alıyorlar:) Kimin aklına gelirdi yan alanımız olmadığı halde teknoloji tasarıma geçebileceğimiz. Ama oldu, 3-5 yıl sonra bilgisayarı açar herkes oraya geçer. Olmayacak şey değil bizim ülkemizde yani.

Ben de BÖTE mezunuyum. diplomamda yan alan yazmıyor. Teknoloji Tasarıma geçen böteciler nasıl geçti anlayabilmiş değilim. Biri beni bu konuda aydınlatırsa sevinirim.

yagmurumsu82' Alıntı:
Ben de BÖTE mezunuyum. diplomamda yan alan yazmıyor. Teknoloji Tasarıma geçen böteciler nasıl geçti anlayabilmiş değilim. Biri beni bu konuda aydınlatırsa sevinirim.

Hocam 2012 il içi alan değişikliği kılavuzunda, teknoloji tasarım tüm alanların tercihine açılmıştı. Madde şuydu:
2.2. Talim ve Terbiye Kurulunun 07/07/2009 tarihli ve 80 sayılı Kararı ile 12/09/2012
tarihli ve 5110 sayılı mütalaası doğrultusunda 2012 yılına mahsus olmak üzere;
1- ................
2- Diğer alan öğretmenleri aşağıdaki öncelik sırasına göre;
a) Yüksek öğrenimleri diğer alanlara atanmaya kaynak teşkil edenler
öğrenimlerine göre atanabilecekleri alana veya diplomalarında yazılı olan yan
alana ya da aylık karşılığı okutabilecekleri dersin alanına,
b) Teknoloji ve Tasarım alanına
alan değişikliği başvurusunda bulunabileceklerdir.

peki Bilişim öğretmenlerinden kaç kişi Teknoloji tasarıma geçti arkadaşlar.
Yan alanı olmayanlar seçemez demişti müdür yrdcım. ben de bir iki foruma baktım göremedim bu dediklerinizi çok üzüldüm şimdi kaçırdım diye...

yagmurumsu82' Alıntı:
Yan alanı olmayanlar seçemez demişti müdür yrdcım. ben de bir iki foruma baktım göremedim bu dediklerinizi çok üzüldüm şimdi kaçırdım diye...

Tam sayıyı bilemiyorum hocam ama bir arkadaş daha kaçırdığına üzüldü. Keşke kılavuzu okusaydınız çünkü ben 2 defa ilçeye gitmek zorunda kaldım. 4 memura ayrı ayrı bu maddeyi gösterdim, açıkladım. Çoğu anlamıyor hatta okumuyorlar bile. Müdür yardımcınız da bunlardan biri anlaşılan.

mutlak_adeger' Alıntı:
yağmurtan' Alıntı:

Olunmuyor hocam. Benim bu yıl çalıştığım okulda şu anda 30 saat dersim olacak, önümüzdeki yıl 6'lardan kaldırılmasına rağmen yine 30 saat dersim olacak. Şu hep unutuluyor. Okullar ilkokul, ortaokul diye ayrılacak ve dolayısıyla ortaokuldaki şube sayısı artacak. Yani 6. sınıfların kaldırılmasıyla oluşan açık ordan tamamlanacak zaten. Ve sınıflar 2'ye ayrılıyor, haftada 2 saat zorunlu teknoloji tasarım dersi var. Bu durumda bilgisayar dersinden çok çok iyi durumda oluyor.
Benim okulumda 7 ve 8. sınıflara bu yıl 14 saat bilgisayar dersi vardı. 5. sınıflar da 2 sınıf seçmiş sadece. Zaten sınıfların hepsi de seçse, seçmeli derslerde belli günlere konulduğundan yine girebileceğin ders sayısı 4'ü geçmiyor çoğu okulda. Önümüzdeki yıl 6'lar, sonra 7'ler ve 8'ler seçecek dersi. Her birinden 2 sınıf çıksa, maksimum 16 saat ders eder. Çoğu okulda 2 sınıf da çıkmıyor zaten. Ayrıca bizimle ilgili yapılan açıklamalarda hep derse gerek olmadığı, öğrencilerin zaten bildiği ve bizi teknoloji koçu, fatih projesinin fatihi .....vs yapacakları söyleniyor. İsterlerse çıkıp "bilgisayar öğretmenlerini okulun kralı yaptık" desinler biz yine tamircilik yapıyor olacağız.
Teknoloji tasarım dersinde hiç değilse norm fazlası olunca görevlendirme başka okula gidersin ya da başka derse girersin. İdare bunu her öğretmen için yapıyor. Ama bilgisayar öğretmenine yapışan bu tamircilik etiketi hiçbir zaman değişmeyecek. 30 saat zorunlu dersimiz olduğunda da idare çeşitli tehditlerle bize işlerini yaptırıyor olacaklar. Ben hiç teknoloji tasarım öğretmeninden özel isteklerde bulunduklarını görmedim. Ve hiçbir teknoloji tasarım öğretmeninin "aman ders açmazsa, aman çıkış saatime karışırsa..." diye idarenin karşısında eğilip büküldüğünü görmedim. Hele ki saat 12:20 olduğunda kimseye hesap vermeden okuldan çıkıp gitme özgürlüğü yok mu işte ona paha biçilemez, hiç bir ek ders bu mutluluğu bana sağlamaz, sağlamıyor.
Senelerdir bekliyorum, üniversite okumayı bile düşündüm. Ama bu benim için büyük bir fırsat oldu. Güzel olacak inanıyorum:)

:alkis: duygularıma ve anlatacaklarıma tercüman olmuşsunuz hocam aynen :)) birazcık önümüzü düşünseydik eğer çogu bilişimci tek. tasarımı tercih ederdi... ne olursa olsun tamirci olmayacığz hiç değilse idare gözünde bu imajımız olmayacak derslerimiz zorunluda olsa(bilgisyar) öğretmen öğrenci ve idare gözünde tamirciyiz bu değişmez değişmeyecek.. bende ünv bile okumayı göze almıştım ve yıllarca bu anı bekledim hangi branş olduğu önemli değil zorunlu dersleden biri olsunda tek tasarım olsun.. açıkcası ben çok tiksinmiştim idarenin öğretmenlerin davrnışlarından... biilgisayarın b sini bilmeyenlere "bu neden böyle oluyor hocam bi bakıverin" isteklerine karşılık vermek zorunda olmaktan, çocuğum hasta olduğu zaman idareden müdürüm bugün öğleden sonra gidebilirmiyim ?? sorusunu eğilip bükülüp sormaktan ve karşılığında bidaha olmasın cevabını almaktan (sanki okulu ben kurtarıyodum) daha bir sürü saçmalıklardan acayip bımıştım ve tiksinmişitm.... bende dersim bittiğinde evime gitmek istiyrdum ve çok şükür olacak inaşallah:))

yagmurumsu82' Alıntı:

bu foruma bakaılırsa 5-6 kişi filan yani bu sitede ama tabiki daha fazladır tam sayıyı bilememekle birlikte:)

alan değişiklği her zaman yapılmaz.özellikle kendi isteğinizle geçiş yaptıysanız.öyle her istediğinizde kendi alanınıza dönebiliyor ya da alan değiştirebiliyor olsanız yan alanı olan sınıf öğretmeni kalmazdı şimdiye kadar.ne zaman açılırsa, bakanlığımız uygun görürse, sadece açıklanan alanlar arası geçiş yapılabiliyor.tabiki bu seneki saçma ve karmaşık uygulamayı saymıyorum...

hakand77' Alıntı:
alan değişiklği her zaman yapılmaz.özellikle kendi isteğinizle geçiş yaptıysanız.öyle her istediğinizde kendi alanınıza dönebiliyor ya da alan değiştirebiliyor olsanız yan alanı olan sınıf öğretmeni kalmazdı şimdiye kadar.ne zaman açılırsa, bakanlığımız uygun görürse, sadece açıklanan alanlar arası geçiş yapılabiliyor.tabiki bu seneki saçma ve karmaşık uygulamayı saymıyorum...

hocam dediğinize katılıyorum biz istediğimizde yapılmaz ama bakanlık ilana çıkarsa ve normda sorun yoksa herkes kendi lanına yani mezun olduğu alana dönebilir... bu yılki zaten ilanda da yazıyor sadece 2012 ye aitti.. böyle herkes alan değiştiremez ama bu yılki çok şükür bizim işimize yaradı ki bence bilgisyara yapacakları en iyi düzletme teknolojı koçluğumu dersiniz, formatör mü dersiniz işte bunu kadrolu yapmazlar ama tanımını değiştirirler ki ben bunun her türlü türevine karşıyım ve istemiyorum, derslerimiz geri gelmez biraz mantıklı düşünürseniz gelmeyeceğini göreceksinz ki keşke gelse, kaldıki derslr gelse bile öğrenci idare ve öğretmenlerin gözünde tamirciyiz ne olursa olsun bu iş böyle 5 yılldır bilşim öğretmeniyim farklı bişey görmedim....

tek tasarıma gecen hocamı çok iyi anlıyorum.öğretmenden çok tamirciyiz biz.bu çok gurur kırıcı bişey.bende bunlardan muzdaribim.ama geçmedim çünkü; tek tasarımın öss de nasıl kazanıldığını bile bilmiyorum.ama ben çooook büyük emekler verdim bu saçma sapan branşı kazanabilmek için.çok büyük rezillik ama bu branşda bekleyeyim istedim.

Geçen arkadaşlar için öncelikle inşallah herşey gönlünüzce olsun. Ve geçmek için mutlaka kendinizce birçok haklı sebebiniz olduğunada eminim. Ancak şuda bir gerçekki başkalarının benim dersime bakış açısı nasıl? ı kafaya takarsak tek. tas. çok hatta hiç açıcı bir durumda değil. Kendimi hç tamirci olarak görmedim görmelerinede izin vermedim. Benimde fırsatım vardı ama düşündükten sonra yok ya... dedim. İnşallah pişmanda olmayacağım. Tekrar diyorum herkes için en hayırlısı olmuştur inş.

blşmblşm' Alıntı:
tek tasarıma gecen hocamı çok iyi anlıyorum.öğretmenden çok tamirciyiz biz.bu çok gurur kırıcı bişey.bende bunlardan muzdaribim.ama geçmedim çünkü; tek tasarımın öss de nasıl kazanıldığını bile bilmiyorum.ama ben çooook büyük emekler verdim bu saçma sapan branşı kazanabilmek için.çok büyük rezillik ama bu branşda bekleyeyim istedim.
Haklısınız tabi hocam. Ben de çok yüksek puanla girdim bu bölüme ve bölümü birincilikle bitirdim. Ama 5 yıllık çalışma hayatımda şunu anladım. Meb'de çalışıyorsanız ne öğretmeni olduğunuzun, ne öğrettiğinizin bir önemi yok. Ayrıca okulda format atmanın ve ıvır zıvır işlere bakmanın üniversiteye girerkenki başarıma ve üniversitedeki başarılarıma hiçbir katkısı yok. Maaşım yatıyor mu, önemli olan o. Emek verdim diye o mutsuzluğa daha fazla katlanamadım. Ama en büyük dileğim her şeyin umut ettiğiniz gibi olması. Umarım düzelir...
nunu_e' Alıntı:
Geçen arkadaşlar için öncelikle inşallah herşey gönlünüzce olsun. Ve geçmek için mutlaka kendinizce birçok haklı sebebiniz olduğunada eminim. Ancak şuda bir gerçekki başkalarının benim dersime bakış açısı nasıl? ı kafaya takarsak tek. tas. çok hatta hiç açıcı bir durumda değil. Kendimi hç tamirci olarak görmedim görmelerinede izin vermedim. Benimde fırsatım vardı ama düşündükten sonra yok ya... dedim. İnşallah pişmanda olmayacağım. Tekrar diyorum herkes için en hayırlısı olmuştur inş.
Başkalarının beni tamirci olarak görmesine ben de izin vermedim, en azından yüksek sesle bunu söylemediler hiç ama birileri öğretmenler odasında keyfine bakarken iğrenç kablolarla ya da toz pislik içindeki bilgisayar kasasıyla boğuşurken kimsenin bir şey demesine gerek kalmıyor. Çünkü görünen köy kılavuz istemiyor.Bence beklenti meselesi. Herkes için hayırlı olsun ve inşallah en kısa zamanda düzelir her şey.

evet mutlak_adeger hocama katılıyorum kimse belki tamirci demedi ama imaları, bakışlarındaki imaları, arkadaşlarınız boş derste oturup çayını içerken yada tenefüste, sizin toz toprak içinde kasa ile uğraşmanız ipi koparıyor... bu bölüme emekte versem çokda yüksek derecelerlede kazansam okul birincisiyken bu bölümüde okusam ünv gereksiz yere hazırlık ve %30 ing. ile bölümü bitirsemde bunca ayrıcalık mebte öğretmenken bişeye yaramadığını gördüm.. havalrda uçuyormuşuz bizler ünv okurken nasıl yere çakılınırmışız gördüm.. ünvnin en karizmatik bölüüyüdk herkes hayranıkla izlerdi biizm bölümü yaptığmz siteler, animasyonlar, flaşh oyunları, eğitim yazılımları herkesin gelip yardım istemesi guruumuzu okşuyordu.. bunların mebte de devam edeceğin düşünmüştük mebe atandık ne oldu bilginiizin , kültürünüzün değeri olduğunu gören oldumu?? tam tersine bu kadar kaliteli beyinler yerlerde toz kir pas içinde müdürüne dersimi seçinde okulda kalayım yada erkenden evime gideyim gözleri ile bakan insanlr olduk...

ne olursa olsun tek tasarım en berbat bölümde olsa en boş bölümde olsa seçmeli değil.. kimsenin insiyatifinde değil.. dersimi işler, çıkar giderim...

Geri