Talim terbiyeden gelen cevap

Kodla Büyü

dejaaxu

Aktif Üye
Arkadaşlar Talim Terbiye ye yazdığım yazı ve bana ulaşan cevap aşağıdadır. Yorumları sizlere bırakıyorum.
"Değerli hocalarım.
Ben dersimizin kaderinin gidişatı hakkında bilgi almak istiyorum.
Bilişim Teknolojileri dersi tamamen kaldırılacak mı? Yoksa geri iade edilecek mi?
Formatörlük olayında bir düzenleme yapılacak mı?
Bizlere yıllarca bilişimim teknolojilerinin öneminden bahsettiniz. Formatörlük çıkarttınız. Dedinizki laboratuvarlar çıkışlarda ve öğle arasında öğrencilere açık olacak dediniz. Halk Eğitimi Merkezlerinde KİEM sınıfları açıldı. Şimdi ne olduda bu hassasiyet ve ve bu derse olan ilgi azaldı ve de kaldırıldı?
Ben kendi adıma, binlerce Bililişim Teknolojileri öğretmeni gibi norm fazlasıyım. Tayin döneminde il dışı tayin istemeyi düşünüyorum ama böyle giderse hiç tercih hakkım olmayacak gibi. Olduğumuz yerde kalacak gibiyiz. Bununla ilgili bir planlama yapılmakta mı?
Şu an büyük bir çıkmaz içerisindeyim.
Bu konular hakkında acilen bilgilendirilmemi rica ediyorum.
Teşekkürler İyi Çalışmalar..."

"04.06.2007 tarih ve 111 sayılı Kararda ders Bilişim Teknolojileri adıyla yer almış 4, 5. sınıflarda 2’şer saate çıkarılmıştır.
İlköğretim Seçmeli Bilişim Teknolojileri dersi 20.07.2010 tarih ve 75 sayılı Kurul Kararı ile ilköğretim 1-5. sınıflardan kaldırılmış olup 6-8. sınıflarda1 ders saati ve seçmeli olarak okutulmaya devam edilmektedir.
Söz konusu Kurul Kararı ile 1- 5. sınıflardaki tüm seçmeli derslerin kaldırılması ve serbest etkinlikler yapılması amaçlanmıştır. Bu düzenleme ile 6-8. Sınıflarda 1’er saat olan Seçmeli Bilişim Teknolojileri dersi aynen korunmuş, 1-3. Sınıflara haftada 5 saat, 4-5. Sınıflarda haftada 4 saat Serbest Etkinlikler konulmuştur. Bu uygulama ile; “Öğrencilerin eğlendirici ve öğretici etkinlikler yoluyla öğrencilerin okulu sevmelerini ve bir aile ortamı olarak benimsemelerini, okulda kendilerini çekinmeden ifade edebilmelerini, güvende hissetmelerini, mutlu olmalarını ve yaşama sevinci taşımalarını sağlamak, diğer öğrencilerle etkileşimlerini artırarak sosyalleşmelerine (birlikte yaşama, çalışma ve paylaşmalarına) yardımcı olmak; zihinsel, fiziksel, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamak” amaçlanmıştır.
Söz konusu çizelgenin açıklamalar bölümü 10.b. maddesinde “Serbest etkinlikler saatinde, okul ve çevrenin şartları ile öğrencilerin bireysel özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak;”… “Seçmeli sanat ve spor etkinlikleri, bilişim teknolojileri, satranç ve tarım derslerinin programlarından öğrenci düzeyi de göz önünde bulundurularak yararlanılabilir.” ifadesine yer verilmiştir. Bu ifade ile sınıf öğretmenlerinin bilişim teknolojisi konularını serbest etkinlikler saatinde etkinlik olarak işleme imkanı getirilmiştir.
Ayrıca bu konuda Personel Genel Müdürlüğünün 23.02.2011 tarihli açıklaması bulunmaktadır. Bu konuda yeni bir çalışma bulunmamaktadır
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı
Eğitim-Öğretim ve Program Dairesi

Eğitim-Öğretim ve Program Dairesi

Eğitim-Öğretim ve Program Dairesi"

Hocam sizin sorduğunuz hiçbir soruya cevap vermemişler ne yazıkki. Gerçekten 4 ve 5. sınıf öğrencilerime üzülüyorum. Çünkü okulumdaki öğretmenleri bilgisayarın B sini bilmiyor konuyu anlattığımda anlamıyor en sonunda gene dayanamayıp dersi ben anlatıyorum. Şimdi ne işe yaradı bizden dersi almaları???

Bunlar geçiştirme cevaplar bunları herkes biliyor.

NOT:konu yalnış bölümde taşıyorum.

boş laf. hep ayı terane. mesaj atarak olmuyor bu işler gördüğünüz gibi. PGM'nin cevabı yazmış bir de adam. O rezalet basın açıklamasından bahsediyor.

Yalvaç' Alıntı:
Hocam sizin sorduğunuz hiçbir soruya cevap vermemişler ne yazıkki. Gerçekten 4 ve 5. sınıf öğrencilerime üzülüyorum. Çünkü okulumdaki öğretmenleri bilgisayarın B sini bilmiyor konuyu anlattığımda anlamıyor en sonunda gene dayanamayıp dersi ben anlatıyorum. Şimdi ne işe yaradı bizden dersi almaları???
Hocam ders mers anlatmayın. Dersi kaldıran efendiler düşünsün siz değil.

bu cevabı bütün bakanlık birimleri biyere kaydetmişler. soru soran olursa kopyala yapıştırla işi bitiriyorlar.

12 haziranda dersi bu hale getirenler hakkında demokratik hakkınızı kullanacaksınız bu cevabın başka açıklaması yok

arkadaşlar sanırım verilen cevaptan bişe anlamamışsınız. Serbest etkinlikler adı altında bilişim dersi seçilebilir diyor. benim okulumda müfettişlerede tekrar sorularak bu şekilde yapıldı. 4 ve 5 lerde 2 ders serbest etkinlik 2 derste serbest etkinlik adı altında bilişim yapılıyor ve derslere ben girip ek dersimi alıyorum.

arkadaşım sadece bu seneye özgü seçildi 4-5lerde 2 saat.. ama seneye malum..müdür yardımcısı dedi ki bize:"seneye dersiniz yok, düşünün".... yapılacak tek şey eyleme katılmak.... lütfen arkadaşlar katılımı artırmalıyız....

seneye çıkacak ilköğretim haftalık ders saati çizelgesinde "Serbest Etkinlikler" kapsamında bilişim teknolojileri seçilir ifadesi olmalı. Ayrıca Serbest etkinliklerle ilgili resmi yazıda da "branş öğretmeni rehberlik eder" ifadesi yerine "branş öğretmeni uzman alanıysa derse girer" şeklinde düzeltme yapılmalı. Yoksa size seneye ders mers yok. Azıcık öngürülü olun arkadaşlar. 3 ay sonrasını göremiyorsunuz.

Hepimizin bildiği şeyleri tekrar yazmışlar hiç bir çalışmada yokmuş marifet gibi onuda yazmışlar bizde burda kendi kendimize yok öle olucakmış yok böle olucakmış diyoruz. serbest etkinlik saatinde de bilişim teknolojileri sınıf öğretmenleri tarafında işlenebilir diyorlar yani biz bu yıllık girdik derse ama bundan sonra yok.

Geri