Tahtalar için hangi donanımlar?

Kodla Büyü

coook

Süper Üye
Süper Üye
Faz 2 kapsamında tahtaların kurulumu tamamlanıyor.
Tahtalara malum gerekli yazılımları bir şekilde kuruyoruz.
Peki...

1. Bir BTR'ye lazım olan ve elinde olması gereken donanımlar nelerdir?
2. Sınıflardaki tahtalara lazım olan donanımlar nelerdir?

Sizden gelen cevaplar;

- 32 / 64 GB Usb 3.0 Flash Bellek
- Usb Çoklayıcı
- Fare
- Klavye
- Tercihen mini klavye
- Temizlik için sınıflara solusyon, mikrofiber bez, boya fırçası
- sunumlar için logitech r400 Presenter
-

Hocam ilk önce 32 GB USB 3.0 usb bellek al :) İmajları kolay ve hızlı yükleyebilmen adına. Bir de USB çoğaltıcı kurulum yaparken fare ve klavyeyi aynı anda kullanabilmen için. Sınıflar için ek bir donanıma ihtiyaç yok.

diemoss' Alıntı:
Hocam ilk önce 32 GB USB 3.0 usb bellek al :) İmajları kolay ve hızlı yükleyebilmen adına. Bir de USB çoğaltıcı kurulum yaparken fare ve klavyeyi aynı anda kullanabilmen için. Sınıflar için ek bir donanıma ihtiyaç yok.

Teşekkürler hocam. Güncel.

imaj olayı için clonezilla kullanmak gerek eş zamanlı birden fazla cihaza imaj atabilmek için.. fakat hiç deneme fırsatım olmadı

Sınıflarda tahtalara lazım pek bir donanım yok. Tahtalarla beraber kumanda ve kalem verecekler, bunları sınıflara dağıtıp, sınıf başkanına zimmetlemiş gibi yapabilirsiniz. Kaybolursa, çalınırsa, başına bir iş gelirse şöyle yaparım, böyle yaparım diye tehdit etmeyi unutmayın (tabi yapabileceğiniz bir şey yok, yapabilirMİŞ gibi yaparsınız).
Tahtaların kilitleri çok dandik, bu nedenle tahtaları kilitlemeyle falan uğraşmayın. Benim dolap anahtarım, tahtaların kilidini açıyor, bunu da öğrencilerden öğrendim dersem durumun vehametini anlatmış olurum sanırım. O yüzden okulumda tahtaların kilitleri açık, kilitlemenin bir anlamı yok.
Tahtalar yeni kurulmaya başladıysa önünüzde uzun bir süreç var. Tahtalar kurulacak, ağ ve elektrik ağ yapısı kurulacak, bunlar teslim alınacak falan derken dönem sonu gelir. İnternette artık seneye gelir, bu nedenle de tahtalar pek kullanılamıyor. Meraklı öğretmenler kendi flash belleklerinden sunu, video, soru falan gösteriyorlar.
Temizlik için sınıflara solusyon, mikrofiber bez, boya fırçası aldırabilirseniz ve nasıl silineceğini, nelere dikkat edeceklerini gösterirseniz iyi olur.
Açıkçası sınıflara klavye fare almak pek mantıklı gelmiyor. Belki fare alınabilir ama güvenliğini sağlamak, ya da birilerinin düşürüp, kırması, bozması olası olduğundan ihtiyacı olan alsın demek daha uygun olur. Tabi kendiniz için klavye ve fare iyi olur, ancak kablosuz klavyem, BIOS ekranında bana sıkıntı yaşattı.

diemoss' Alıntı:

bazen 32 gb yetmiyor hocam. Bu yüzden ben 64 gb almıştım

Ben ppt sunumlar için logitech r400 Presenter
sunum cihazı kullanıyorum.
Türkiye'de pahalı olduğu(160 TL civarı) için aliexpress ten 1/4 fiyatının altında (yaklaşık 9,5 dolar=28 TL) aldım.
birde usb girişleri çarçabuk bozulmasın diye usb uzatma veya çoklayıcı alınabilir...

Özellikle yakuphan hocam olmak üzere, hepinize teşekkürler hocalarım.

Geri