Tablet Bilgisayarların Geri Alınması

Kodla Büyü

pasha16

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Liselerde görev yapan arkadaşlar. Tableti teslim alan öğrencilerden özel okula giden olduğunda ne yapıyorsunuz? Tabletleri geri alıyor musunuz? Alıyorsanız nasıl bir yol izliyorsunuz.

okulu bırakıp açık liseye kaydolanlardan almıştık ama özele (temel lise) gidenlerden almadık. yasal dayanağı nedir neye göre yaptık tam bilmiyorum açıkcası.

bildiğim kadarıyla yönetmelikte örgün eğitim dışına çıkanlardan alıyoruz o yüzden özel okul bir muamma en iyisi il kordinatörüne sorun derim ama fikrim alınmaz yönünde...

Hocam ozel okula gidenden aldik aliyoruz .veliyi bilgilendirip geri istiyoruz.tutanak altina aliyoruz

wertyu6' Alıntı:
seyal' Alıntı:

Bu yazıya göre alınmaması gerekiyor.

Merhaba,

Kamudan Haber sitesine dayanarak resmi bir işlem yapayız hocam. Şu ana kadar bize bu durum ile yani tabletlerin alınmayacağına dair ne bir yazı gönderildi ne de bununla ilgili bir söylemde bulunuldu. Ayrıca yazının tarihine bakarsanız 02.02.2016 yani bu yazı daha yeni çıkmış yakın zamanda da bize tebliğ edilecektir.

Ayrıca haberin başlığına bakarak aldanmayın. Yazıyı incelediğinizde alınacak ya da alınmayacak diye bir şey yok. Sadece tüm sorumluluğun özel okula geçecek öğrencinin velisinde olacağını bilgilendirin diyor. Benim bu cümleden anlayacağım siz yine tableti talep edersiniz ilgili yönetmeliğe göre (madde 8 ) ancak veli tableti ister verir ister vermez. İstemezse madde 11 geçerli olur.

Sonuç olarak bu yazının tarihine kadar ilgili yönetmeliğe göre özel okullara vs. geçen öğrencilerden tabletlerin alınmış olması gerekiyordu. En azından talep edilmiş olması gerekiyordu. Ben şahsen okulumuza gelen tabletleri haziran 2015 t öğrencilere dağıttım. 6-7 öğrenci yazın nakil isteyerek özel okullara geçiş yapmış. Eylül ayında nakil gidenlerin listesini çıkararak teker teker velilere telefon açtım ve tabletleri iade istedim. Sadece 1 veli bu tablet benim hakkım diyerek iade etmek istemedi. Bununla ilgili olarak da ilgili yönetmeliği göstererek iadeli taahütlü resmi bir yazı yazacaktık bu dönem içinde. Ancak yukarıda bahsi geçen resmi yazı elimize ulaşırsa buna da gerek kalmayacaktır. İade aldığım tabletleri aynı şekilde özel okuldan/yurt dışından okulumuza nakil gelen ya da devlet okulundan nakil gelip tablet almamış öğrencilere teslim ettim. Tabi önce pybs den bu tabletlerin eski kullanıcılarını sildirdim.

Bende bu zamana kadar tabletleri teslim almaya çalıştım. Ama bende de tabletini geri vermeyenler oldu bunları da tutanakla bildirdik.
Haber sitelerinde geçen yazıyı gördüm aslında konuyu da onun için açtım. Yazı da net bir ifade de yer almıyor.

Başka bir sıkıntı;
Teslim alırken şarj aletleri eksik çıkabiliyor. Bu durumda ne yapıyorsunuz? Bunların ücretlerini talep etme durumumuz var mı?

Tabletleri öğrenciden/veliden iade alırken mutlaka bir tutanak doldurup veliye ve müdürünüze onaylatıyorsunuzdur. Bu tutanakta ne eksik ise mutlaka belirtmelisiniz. Eksik malzemeler için para istemek riskli, ama şöyle birşey yapabilirsiniz; velinin yanında idarecilerden biri de (şahit) yanınızda iken müşteri hizmetlerini arayıp eksik parçaları talep edebilirsiniz. hoparlör açıkken konuşursanız veli fiyatı duyar kabul ederse sipariş verirsiniz. (Bu arada, e-Tab 4 için şarj aleti ve usb kablosu 40TL, e-Tab 5 için şarj aleti ve kablosu 15 TL- eTab 4 niye bu kadar pahalı soruma cevap veremediler).

Tabletin iadesi için diretemiyoruz, parçalarını hiçbir şekilde zorla talep edemezsiniz. Yaptığınız her şeyi tutanak altına alıp ilgili müdür yardımcısı ve müdüre imzalatmayı unutmayın. Saygılar...

Örgün eğitim dışına çıkan öğrenci dışında kimseden tableti geri almadık. zaten geri alınacağına dair hiçbir yazı da yok.

thekanarya' Alıntı:
Örgün eğitim dışına çıkan öğrenci dışında kimseden tableti geri almadık. zaten geri alınacağına dair hiçbir yazı da yok.

Tablet yönergesi madde 8 fıkra 3 şu şekilde;

"(3) Eğitimde FATİH Projesi kapsamında olmayan özel ve yaygın eğitim
kurumlarına kaydını aldırmış olan ve/veya mazeretsiz devamsızlık süresini doldurmuş
öğrencilere TBS verilmez."

Şimdi burayı şöyle yorumlayabilirsiniz; burada tabletin alınmasıyla ilgili hiçbir ibare yok!!

Ben şöyle yorumluyorum; Özel okula gitmiş yada yaygın eğitime geçiş yapmış bir öğrenci zaten sizin öğrenciniz değildir. e-okul'da aktif öğrencilerinizde dahi gözükmeyecektir. Öyle ise siz bu öğrenciniz olmayan kişiye tablet veremezsiniz değil mi? Yani bu dışarıdan bir vatandaşa tablet vermek gibi bir şey olur.

Öyle ise tablet verilmez'den kasıt (bu maddeyi gereksiz yere yazmamışlardırdan yola çıkarak) bu bahse konu olan kişiler tableti aldıktan sonra böyle bir nakil talebinde bulunurlarsa bu haklarından mahrum olurlar. şeklinde yorumluyorum. Ayrıca bu yönergeden öncede bakanlık tarafından tabletin nakil işlemleriyle ilgili olarak gönderilen yazılarda karşı tarafta Fatih Projesi olması şartı aranıyordu.

Tabi unutmamak gerekir ki bu yorumdur. Tableti alacaksınız ya da tableti almayacaksınız gibi kesin bir ifadenin olmadığı yerde bizim yaptığımız kurumu ve şahısları garantiye alma durumudur. Kesin bilgilerin olmadığı yerde herkes kendi yaptığından mesuldur. 13 yıllık MEB tecrübesi bana bunu öğretti. O yüzden biraz garantici davranıyor olabiliriz. Saygılarımla...

erkantuzcu' Alıntı:
thekanarya' Alıntı:

Tablet yönergesi madde 8 fıkra 3 şu şekilde;

"(3) Eğitimde FATİH Projesi kapsamında olmayan özel ve yaygın eğitim
kurumlarına kaydını aldırmış olan ve/veya mazeretsiz devamsızlık süresini doldurmuş
öğrencilere TBS verilmez."

Şimdi burayı şöyle yorumlayabilirsiniz; burada tabletin alınmasıyla ilgili hiçbir ibare yok!!

Ben şöyle yorumluyorum; Özel okula gitmiş yada yaygın eğitime geçiş yapmış bir öğrenci zaten sizin öğrenciniz değildir. e-okul'da aktif öğrencilerinizde dahi gözükmeyecektir. Öyle ise siz bu öğrenciniz olmayan kişiye tablet veremezsiniz değil mi? Yani bu dışarıdan bir vatandaşa tablet vermek gibi bir şey olur.

Öyle ise tablet verilmez'den kasıt (bu maddeyi gereksiz yere yazmamışlardırdan yola çıkarak) bu bahse konu olan kişiler tableti aldıktan sonra böyle bir nakil talebinde bulunurlarsa bu haklarından mahrum olurlar. şeklinde yorumluyorum. Ayrıca bu yönergeden öncede bakanlık tarafından tabletin nakil işlemleriyle ilgili olarak gönderilen yazılarda karşı tarafta Fatih Projesi olması şartı aranıyordu.

Tabi unutmamak gerekir ki bu yorumdur. Tableti alacaksınız ya da tableti almayacaksınız gibi kesin bir ifadenin olmadığı yerde bizim yaptığımız kurumu ve şahısları garantiye alma durumudur. Kesin bilgilerin olmadığı yerde herkes kendi yaptığından mesuldur. 13 yıllık MEB tecrübesi bana bunu öğretti. O yüzden biraz garantici davranıyor olabiliriz. Saygılarımla...
Hocam o maddeden o çıkarım olmaz bence. Eğer bir milli eğitim müdürü keyfi olarak bulunduğu il/ilçede bir özel okula tablet dağıtamaz. Veya devamsızlık süresini dolduran, sürekli devamsız biri tablet dağıtımında tesadüfen oradaysa verilmez. Fazlası biraz zorlama bence.
Hoş, garantici tavrınızı tamamen doğru buluyorum o ayrı

Ben okul müdürlüğüne yukarıdaki maddeyi ilgi göstererek dilekçe yazdım. Onlar geri alırlarsa alsınlar. Hatta okul müdürü bana: "uyanık topu bize atuyorsun falan dedi" yani benim niyetim de oydu adam anladı ;)

Bence Fatih Projesi yetkilileri de bu tabletlerin geri alınıp alınmaması konusunda kararsız :) Yoksa çok zor değil bu konuda net bir açıklama yapmak..
Ne yaparsak yapalım başımızın ağrımasına müsait bir durum; Alırsan neye göre aldın... Almazsan neden almadın..

Bugün gelen yaziya gore tabletler alınmayacak ancak mdm dışında kaldığı öğrenci ve veliye bildirilecektir. Garanti ile ilgili işlemlerin MEB den çıktığı söylenecek diyor. Yukarıdaki yazının 11. Maddesine gore işlem yapın diyor.

Geri