Sunucuda otomatik çalışan script

Kodla Büyü

zodyak2

Üye
Merhabalar.
Php scriptimin herhangi bir istemci isteği olmadan sunucuda otomatik çalışmasını istiyorum. Mesela belirli aralıklarla çalışıp sonucu veritabanına kaydetsin. Bunu nasıl yapabilirim?

Not defterine scripti açacak cmd komutlarını yazıp bat uzantılı kaydedeceksin. Daha sonra görev zamanlayıcıdan istediğin saatlerde başlatabilirsin. Normal bilgisayarımdan böyle yapıyorum.

Sunucu üzerinde çalışmasını istiyorum yani php dosyamı sunucuya yükleyeceğim ve herhangi bir istemci tarafından istekte bulunulmasa bile benim belirlediğim periyotlarda çalışıp sonuç üretecek.

php ile uğraşmak zorunda değilsiniz, hocamızın dediği gibi, bu cron denilen araçlarla yapılır. Php scripti için yapacağım derseniz, sonsuz döngü açarsınız. Belirlediğiniz süre, ara her neyse, bu döngü ile kontrol eder ve işlemleri gerçekleştirirsiniz. Biraz dikkatli kodlamak gerekiyor. Crontab bunun için biçilmiş kaftandır.

cronjob konusunu araştırınız. Oluşturduğunuz scripti cron komutu ile zamana göre çalıştırabiliyorsunuz. Her saatte çalışsın, şu saatlerde çalışsın gibi bir sürü seçenek ile yapabiliyorsunuz.
Hangi hosting paneli(cpanel, directadmin) kullanıyorsanız ona göre örnekler bulabilirsiniz.

Cron yerine Belki panelde zamanlanmış görevler kısmı bile olabilir.

Geri