Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Staj İşlemleri Nasıl Başlatılıyor?

Konu, 'Tüm Liseler Planlama Zümre Evraklar' kısmında buzozgur tarafından paylaşıldı.


 1. buzozgur

  buzozgur Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2014
  Mesajlar:
  112
  Beğeni:
  6
  Merhaba hocalarım. Bir beldede ÇPL de çalışıyorum. sadece 11. sınıf bilgisayar öğrencileri var elimde. seneye 12 olacaklar ve ilçe merkezine 19 km mesafedeyim. (köyden 6 servis kalkıyor ilçeye, düz yol ulaşım rahat.) orta büyüklükte bir ilçe.(köylerle birlikte 100 000 nüfüsu var.) Ancak ilçe merkezinde endüstri ve ticaret meslek liselerinde bilişim öğrencileri var.

  Şimdi ben seneye öğrencilerin işletmelerde staj eğitimi görsünler istiyorum fakat bu 2 okul işletmeleri kapatmadan 10 tane öğrencime işletme bulmak ve bir an önce halletmek istiyorum. Bunun için resmi ne işlem başlatmam lazım? İdarecimizin ilk senesi ve meslek lisesi tecrübesi yok. Yardımcı olabilecek birisi var mı?
   
 2. yakuphan

  yakuphan Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  7 Nisan 2007
  Mesajlar:
  4.467
  Beğeni:
  682
  Kaç öğrenciniz var? Hepsi ilçeye gidip, staja devam edebilecek durumda mı? İlçede yeterince işletme olduğunu düşünüyor musunuz? Öncelikle bu sorulara cevap bulup, verirseniz daha faydalı cevaplar verebiliriz.
  Sayın hocam, normalde mevzuat Nisan - Mayıs ayı gibi işletmeler belirlenir, öğrenciler yerleştirilir diyor. Ancak öğrenciler stajlarına Eylül'de okulla birlikte başladıklarından Mayıs'ta öğrencilerin yerlerini belirleseniz bile öğrenci sözleşmelerini 4-5 ay sonra Eylül'de işletmelere onaylatabilirsiniz. Dolayısıyla bu kadar uzun bir süre sonunda işletmeler öğrencinizi almak istemeyebilir, torpili olan başka okuldan öğrencileri almak isteyebilirler. Bundan dolayı normalde ağustos ayında işletme bulmaya başlıyor, öğrencilere de kendilerine işletme bulmalarını söylüyoruz. Sonuçta biz biraz buluyor, öğrenci velileri buluyor ve öğrencileri bir şekilde bir yerlere yerleştiriyoruz.
  Mevzuat gereği çoğu iş yerinin stajer çalışma yükümlülüğü yok, eğer siz bazı devlet dairelerine ya da büyük iş yerlerine yerleştirebileceğinizi düşünüyorsanız, o iş yerlerine hitaben bir yazı yazıp, bilmem ne müdürlüğüne, 2016-2017 eğitim öğretim yılında okulumuz şu bölümü öğrencilerinden işletme/kurumunuzda stajer olarak almak istediğiniz öğrenci sayısını bildirmenizi şeklinde bildirimde bulunup, gelen cevaba göre yerleştirmeleri yaparsınız. Eylül ayında da aynı işletmelere kurumunuzda aşağıdaki öğrenciler staj için görevlendirilmiştir diye bir yazı gönderir ve sözleşmeleri onaylarsınız.
  Size tavsiyem ilçedeki meslek lisesine gidip, onlardaki uygulamayı öğrenip, evrak vs. konusunda yardım istemenizdir.
   
 3. buzozgur

  buzozgur Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2014
  Mesajlar:
  112
  Beğeni:
  6
  hocam milli eğitimden servis yarlayabilirsem ayarlayacağım öğrencilerin durumu iyi kendileri de servis tutabiliyorlar parayla. yani merkeze gitmekte istekliler. fotoğrafçılar vs. ayarlıyorum şimdilik. işyeri tespit formundan başka şuan için doldurtabileceğim ne var acaba?

  birde 1 veya 2 öğrenciyi okulda teknik personel olarak tutabilirmiyim?
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal