Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Spss Yardım

Konu, 'Yüksek Lisans' kısmında aybr tarafından paylaşıldı.


 1. aybr

  aybr Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  399
  Beğeni:
  14
  Merhabalar Arkadaşlar. Yüksek Lisans verilerin analizi için spss analiz ve yorumlama yardıma ihtiyacım var.
   
 2. computeredi

  computeredi Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2007
  Mesajlar:
  113
  Beğeni:
  9
  Nasil bir yardim hocam, spss bilginiz nasil? Topladiginiz data normal dagilima sahip mi, hangi veri uzerinde hangi testi uygulayacaginizi biliyor musunuz ya da parametrik ya da nonparametrik testleri?
  Yani oncelikle bu konularda bilginiz yoksa basitce spss i anlatan ozetleyen bir araştırma yapmanız gerekiyor aksi halde savunmada gelebilecek sorularda ters köşe olursunuz(tabi uni den uniye degisir). Ben o donemleri egitim istatistiki dersi aldığım ve sonrasinda tez jurim de olan Mustafa Otrar hocam ile 8 yıl once kendi başıma atlattim hocam ve bize mukemmel bir egitim verdi. Sitesi de var orda egitim notları da.
   
 3. bilisimmeslek

  bilisimmeslek Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  1.352
  Beğeni:
  442
  Teşekkürler
   
 4. aybr

  aybr Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  399
  Beğeni:
  14
  Hocam bizimki tezsiz olduğu için savunma yok bildiğim kadarı ile. youtube'tan videolar ile yapıyorum ama bana bazı kısımlar uzak geliyor. Anket yapıldı. İçinden silmem gereken ve ters çevirmem gereken sorular var mı? bu gibi kısımlarda kalıyorum. Bu aşamayı geçmeden analizleri yapmak ilerleyen kısımlarda yaptığım analizlerin etkileneceği aşıkar.
  Videolar ile Betimsel istatistikler, t-testi ve anova analizi yapacağım. Konum ile eşdeğer tez var ondan da yararlanıyorum. Betimsel ve t-testini yaptım ama doğru mu bilmiyorum. Anavoda takıldım. Çok ilerlemeden silinmesi gereken ve ters çevirmeleri yapıp tekrar betimsel ve t-testini yapmam gerekyor.
   
 5. adn

  adn Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2007
  Mesajlar:
  208
  Beğeni:
  0
  Hocam faktörün ölçtüğü değere göre maddenin ters olduğunu kendiniz çıkarabilirsiniz.Eğer zorlanıyorsanız ölçek için oluşturulan bir makale vardır mutlaka. Bu makalede ters maddelerde belirtilir. Başkasının geliştirdiği ölçekten madde silemezsiniz. Ölçeğin geçerlilik güvenirliliği o maddeler ile yapılmıştır. T testi ve anova yı demografik değişkenlerin ölçek üzerindeki regresyon etkilerini ölçmek için kullanıyorsunuzdur büyük bir ihtimal
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal