Spot ve LED tavsiyesi?

Kodla Büyü

hasari

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Asma tavan için spot ve LED yaptırmayı düşünüyorum çeşitleri kaliteleri modelleri ne olmalı bu konuda deneyimi olan arkadaş varsa paylaşabilir mi?
Yaklaşık 160 tane spot ve 200 mt civarında LED'e ihtiyacım var neren temin edebilirim?

Hocam yeni aldığım evde ki 1 aya kadar teslim edilecek.. Led döşeyen ustaya denk geldim. Gün ışığı led döşeyeceklerini söyledi. Sarımtırak renk. Tek çipli imiş. 3 çipli olanların motorları mevcut elektrik yapısından dolayı daha çabuk bozuluyormuş. Aliexpress daha ucuz gibi.
Burdaki elektrikçiye söyledim 5 metre 50 tl dedi. Bi öğrenci bu işi yapıyordu. "Metresi 10 tl + el emeği günlük 100 tl)

Aliexpress bakarsanız daha iyi. Bu arada merakımdan soruyorum. Eve 160 spot çok degil mi

İki daire için alacaktık. Tek çipli ve üç çipli var üç çip görünümünde tek çiplide var biz üç çip görünümünde tek çipli aldık metresini 3.25 tl tabi alırken 3 çip diye almıştık esnafın kalitelisine denk geldik. Adam bize 3çip diye tek çip satmış ama üç çip görünümünde!
Spot kasası 3.5 tl, soğutmalı lamba 3 watt 3.75 tl aldık. Bunları farklı yerlerden aldık.

Hocam aldıgınız bundan mıydı?
Bizim daireye bundan döşemişler.
32d3d0ac97f08408e40f41076243c44e.jpg

Led de bundan bizimki
91657bb4585c4ae747bb856027ec78ed.jpg

Bunlar tavanda kendini göstermiyor birde yanınca komple değiştirmek gerekiyor. Bizim aldıklarımız yandıkları taktirde lambayı değiştirmek yetiyor. Led rengi olarakta mavi daha iyi beyazla birleşince çok güzel bir ambians oluşuyor. Bizim spot şu.

Ekli dosyalar

• 20151225_155428-1.jpg
    20151225_155428-1.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 1,472
Hocam yaptirdiniz mı. Yapılmış halının fotosunu cekermisiniz. Birde 1 daire kaça mal oldu. Spotlari alsam kendim yapabilir miyim diye düşünüyorum. Malzeme ve işçilik ne kadar tuttu.

Hocam aslında çoğunu kendimiz yaptık ama ilk defa yapıyorsanız sıkıntı yaşarsınız.Boatlardan asma tavana kablo verilmesi atlamaların yapılması yani bir düğme ile yarısı diğer düğmeyle diğer yarısını açma. Ledlerin döşenmesi klavuz yardımıyla düğmeye aktarılması. Asma tavanın ölçülmesi spot yerlerinin belirlenmesi matkap ile delme kablo döşeme. Hem uzun sürüyor hemde yorucu. İşçiliği spot adedi üzerinden yapıyorlar fiyatı yüksek çekiyorlar pazarlıkla indiriyorlar pazarladılarım tanesini 10tl takarım diyende oldu 4 tl takarım diyende. Malzemeyi sizmi alacaksınız ustamı alacak onuda belirlemelisiniz. Elektrik malzeme fiyatlarıda çok değişken fazla yer gezip sıkı pazarlık yapmalısınız birde hiç dürüst değiller en azından burdakiler böyle. Örneğin ben spot kablolarını Hes 1.5x3 antikron aldım öznür kabloda iyi diğerleri vasat. Ben çok uğraştım sözde en iyisini en uygun fiyata mal etmeye çalıştım yaklaşık 3000 tl buldu elektrik işlerim. Bu alanda epey tecrübe edindim. Pazarlığı yaparken spot üzerinden olmazsa iyi olur direk fiyat alın ben öyle yaptım benim 350 tl oldu işçilik 700 tl isteyende oldu. Ustanız acemi olmasın mümkünse tavsiye edilen tecrübeli usta olsun yoksa başınız çok ağrır işin içinden çıkamazsın birde tavanları berbat edersiniz. Ben ledlerde üç farklı renk aldım mavi,beyaz,gün ışığı spot lambalarınıda beyaz aldım çok memnunum. Eğer avize kullanmayacaksanız spotları yüksek wattlı alın eğer avize varsa 3 watt yeterli.Eğer tavanda avize yerine göbek yaptırmışsanız göbeğin wattları yüksek olsun yoksa yeterli aydınlatmayı sağlayamazsınız. Size örnek bir tavan resmi ekliyorum. Sormak istediğiniz farklı birşey varsa cevaplarım.

Ekli dosyalar

• IMG-20160120-WA0021.jpeg
    IMG-20160120-WA0021.jpeg
    317.8 KB · Görüntüleme: 1,635
  • 20160120_190515.jpg
    20160120_190515.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 1,578
Geri