Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

skype ağında bir haşerat

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında enden tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. enden

  enden Site Gezgini

  Kayıt:
  19 Mart 2007
  Mesajlar:
  57
  Beğeni:
  0
  Websense'in bildirdiğine göre Skype ağında yine bir zararlı kod "turlamakta". Daha önce F-Secure'un Şubat sonunda bildirdiği vakaya çok benzeyen yeni zararlı yine Skype kullanıcılarına "Check up this" yazan ve bir adet link içeren mesaj şeklinde geliyor. Tek fark dosyaların ve linklerin bir önceki saldırıdan farklı olması. Gelen linke tıklandığında file_01.exe, gdi32.exe, ndis.exe, sk.exe isimlerinden birine sahip dosya kullanıcıya "ikram ediliyor". Gaflet edip çalıştırılırsa linki barındıran aynı mesaj Skype listenizdeki diğer kullanıcılara da sizin üzerinizden sizin adınızla servis ediliyor. Ayrıca tanımlanan adreslerden başka dosyalar da sisteminize indiriliyor ve muhtemelen makinenin ele geçirildiğini haber verme amaçlı olarak bir Yahoo mail sunucusuna bağlantı yapılıyor. Websense sunucunun inaktif olduğunu not düşmüş ve indirilen dosyaların da birer Warezow/Stration *türevi olduğu kanaatinde.

  Bu değindiğimiz gibi Skype ağındaki ilk zararlı değil. Keza Skype yazılımından da kaynaklanan bir problem değil: her zamanki gibi "bilmediğin dosyayı sistemine indirme" prensibine kaç kişinin riayet etmediğini sınayan klasik bir saldırı. Ne yazık ki ister gafletle ister meraktan o kadar kullanıcı bu tuzağa düşebiliyor ki yakında böyle bir mesaj sizin de kapınızı çalarsa şaşırmayın.

  (Kaynak: F-Secure)

  *Ekim 2006'da virüs listelerine giren kodun kendi eposta sunucu bulunmakta. Minimum 30 dakikada bir internetteki sunuculardan yeni türevlerini çekerek kendini güncelleyebildiği için "imzaya" bakıp tespit edilmesi oldukça güç.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal