Siz hala KLASİK SINAV mı yapıyorsunuz!!!

Kodla Büyü

murat_124

Aktif Üye
Değerli Bilişim Teknolojileri Öğretmeni arkadaşlar!!!
Siz hala kağıt kullanıp, yazıcıdan çıktı alıp, fotokopi çekip ve ayrıca sınav kağıtlarını okumak için türlü sıkıntılar mı çekiyorsunuz. Tüm bunlara hiç gerek yok.
Google Formların anket oluşturma özelliğini neden dersimiz için sınav hazırlamayalım dedik ve Google alt yapısı üstüne online sınav oluşturduk. Geçen seneden beri bu hizmeti kullanıyoruz ve sorunsuz verim almaktayız.
Bu da benim hazırladığım 6. Sınıflar için kullanacağım online sınav:
https://docs.google.com/forms/d/1SWOV_5 ... A/viewform

Sonuçlarını değerlendirirken ise tüm sonuçlar google'ın excel hizmetinde toplanıyor. Tüm cevaplar için "EĞER" formülü kullanarak cevap doğruysa 5 puan değilse 0 puan diyerek toplamda 100 puan üzerinden değerlendirmemizi yapmış oluyoruz. Bilirsiniz formülü bir kez oluşturunca diğerlerini okuması çok kolay sürükleyin ve bırakın. Her sınıfın sınavını bitirdiğimde okuması 5 dakika. Haydi hepinize kolay gelsin arkadaşlar...

Hocam mantıklı ama tüm öğrencileri aynı zamanda nasıl sınava alıyorsunuz?

Tüm öğrencilerimi kendi ders saatimde alıyorum hocam. Sınıflar kalabalık malum o zaman da öğrencilerin yarısı taburelerini alıp tahtanın önünde oturuyor. Bitiren oldukça yerlerini değiştire değiştire sınavı bitiriyorum. Birbirlerine bakamıyorlar ve birbirlerine tüyo da veremiyorlar. Soruların şıkları herkese farklı sırada geldiği için kimse birbirine bakamıyor. Soruların ve şıkların adı veya numarası olmadığı içinse kimse arkadaşına ipucu veremiyor. Diğer sınıfları farklı saatlerde aldığım halde yine birbirlerinden haberleri olmuyor çocukların.

Ayrıca sınavı nerde yayınlıyorum diye düşünüyorsanız onu da söyleyim. Sınavı yapacağımız zaman okul sitesinin duyurular kısmında yayınlıyoruz sınav bitince de yayından kaldırıyoruz. Hepsi bu kadar.

Hocam geçen yıl bende kullandım ama. Buyıl ilk sınavda kullanmadım. Sebebi malum lablar sıkıntılı.

Hocam, hemen denemesini yaptım.
Gayet güzel bir yöntem olarak gözüküyor.
Paylaşımınız için teşekkürler.. :alkis:

3-4 sene bende böyle yaptım, okuması saniyelik oluyor, öğrenciler şaşım kalıyor, birde sonuçların bir çıktısını alıp öğrencilerinize imzalattırırsanız elinizde en azından bir belge olmuş olur.

çok yeni bir olay değilmiş
konunun başlığına bakınca yeni bir yöntem bulunmuş sandım.

birde tüm soruları doğru yapıp TC nosunu doğru yazan öğrenci 110 mu alıyor sınavdan :?:

murat_124' Alıntı:
Değerli Bilişim Teknolojileri Öğretmeni arkadaşlar!!!
Siz hala kağıt kullanıp, yazıcıdan çıktı alıp, fotokopi çekip ve ayrıca sınav kağıtlarını okumak için türlü sıkıntılar mı çekiyorsunuz. Tüm bunlara hiç gerek yok.
Google Formların anket oluşturma özelliğini neden dersimiz için sınav hazırlamayalım dedik ve Google alt yapısı üstüne online sınav oluşturduk. Geçen seneden beri bu hizmeti kullanıyoruz ve sorunsuz verim almaktayız.
Bu da benim hazırladığım 6. Sınıflar için kullanacağım online sınav:
https://docs.google.com/forms/d/1SWOV_5 ... A/viewform

Sonuçlarını değerlendirirken ise tüm sonuçlar google'ın excel hizmetinde toplanıyor. Tüm cevaplar için "EĞER" formülü kullanarak cevap doğruysa 5 puan değilse 0 puan diyerek toplamda 100 puan üzerinden değerlendirmemizi yapmış oluyoruz. Bilirsiniz formülü bir kez oluşturunca diğerlerini okuması çok kolay sürükleyin ve bırakın. Her sınıfın sınavını bitirdiğimde okuması 5 dakika. Haydi hepinize kolay gelsin arkadaşlar...
Hocam ilk kez denemek istiyorum elinizde sınavlarınız varsa paylaşabilir misiniz? Bir de sorunun doğru şıkkının seçilip ona göre puanı nasıl vereceğiz

Sınavı klasik yapsanız bu yöntem tutmaz.
Çoktan seçmeli veya boşluk doldurma dogru yanlış sorularında olur ama

sınavlardan sadece 1 tanesı klasık dısında olabılır dıyor yonetmelık hatırlıyorsunuzdur İşallah bır cıns mudur yada mufettıs gelır hocam der canınızı sıkar :D

performans verırken uygulamak ıyıdır bence

Re: Ynt: Siz hala KLASİK SINAV mı yapıyorsunuz!!!

mfacil' Alıntı:
sınavlardan sadece 1 tanesı klasık dısında olabılır dıyor yonetmelık hatırlıyorsunuzdur İşallah bır cıns mudur yada mufettıs gelır hocam der canınızı sıkar :D

performans verırken uygulamak ıyıdır bence

Diğer branş öğretmenleri test yapıyor yıllardan bu yana ve sorun çıktığını duymadım. BT gibi bir ders içinmi, bu uygulama sorun olacak?

netsupport school yazılımının test konsolunu kullanarak geçen yıl 2. sınavları yaptım. arkadaşın dediği gibi sınıfı 2 ye böldüm. anlık olarak kimlerin hangi soruları yanlış yaptığı doğru yaptığı görülüyor. sınav biter bitmez sonuçları veriyor.

Bu tür uygulamaları desteklemekle birlikte soru hazırlama süresi başlıktaki ile aynı, 30 kişilik bir sınıfın sonucunu okuma süresi ise yaklaşık 1 dakika olan uygulamayı da öneririm: http://goo.gl/J6CmOI
Öğrencilerimle ilgili bazı bilgileri de CSV formatında uygulamaya ve cloud sitesine aktarabiliyorum. Sınav sonuçlarını cloud'da otomatik yedekleyebiliyor, istatistikleri de görebiliyorum.

sugibi' Alıntı:
Bu tür uygulamaları desteklemekle birlikte soru hazırlama süresi başlıktaki ile aynı, 30 kişilik bir sınıfın sonucunu okuma süresi ise yaklaşık 1 dakika olan uygulamayı da öneririm: http://goo.gl/J6CmOI
Öğrencilerimle ilgili bazı bilgileri de CSV formatında uygulamaya ve cloud sitesine aktarabiliyorum. Sınav sonuçlarını cloud'da otomatik yedekleyebiliyor, istatistikleri de görebiliyorum.
Tebrikler

Hocam zaten çocukları oturtabileceğimiz bir labımız olsa test sınavı yapmaya gerek yok.
Bilgisayar dersi bu, uygulama sınavı yapar geçeriz. :wink:

VY_Canis_Majoris' Alıntı:
Gmail form Üzerinden küçük çaplı bir deneme sınavı hazırladım ama if then else komutunda sürekli hata alıyorum bunu nasıl halledebilirim..
örneğin: 1.Sorunun doğru cevabı ram 2.sorunun doğru cevabı anakart şimdi birinci soru doğruysa yani ram yazıyorsa A10 karesine +5 ekleteceğim değilse A10 karesine +0 ekleteceğim bu şekilde 20 soru boyunca devam edecek bu. Yapmış olduğum bu programın if then else komutlarını doğru çalıştırabilen varsa gönderebilir mi?
...Formülü bir oluşturabilsem sürükleyip bırakacağım ama formülü oluşturamıyorum ki? :)
Akıl tutulması yaşıyorum resmen çok basit gibi görünüyor ama olmuyor bir türlü.

hocam excel deki eğer formulu işini görür, hiç uğraşma.

doğruysa 4 yada 5 puan (kaç soru sorduysanız), yanlışsa 0 yazdıracak.

Geri