Sınıfların Sınav Puanına Göre DAğıtılması

Kodla Büyü

BesSTy

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhabalar arkadaşlar,

9. sınıfların puanlarına göre gelen 648 adet öğrenciyi öncelikli olarak sınav puanlarına göre 17 adet sınıfa dağıtmak istiyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta Kız öğrencilerinin sayısının az olmasından kaynaklı bir yere yığılmalarını engellemek ve onlarıda yine sınav puanları dikkate alınarak kendi içinde bir değerlendirme ile sınıflara dağıtmak. 3. bir koşul olarak ta kalan öğrencilerin yine sınav puanlarına göre kendi içinde değerlendirerek bu 17 sınıfa dağıtılması olacaktır.

Excel de formulize etmeye çalıştım.. Ama baya karıştı. Bu bilgiler sütunlarda mevcut 3 ayrı şekilde. 17 adet çalışma sayfasına aktarmak istiyorum makroyu çalıştırdığım zaman.. Yardımcı olabilirseniz sevinirim..

MEB zaten öğrencileri sınıflara dağıtmış durumda değil mi?
Bizim okulda öğrenciler puanlarına göre sınıflara yatay şekilde dağıtılmış ve sınıflara yerleştirilmiş durumdalar. Yani en yüksek puanlı öğrenci A şubesine ikinci öğrenci B şubesine 3. öğrenci C şubesine 4. öğrenci A şubesine şeklinde her sınıfta her puandan öğrenci olacak şekilde ve bence de olması gereken şekilde dağıtılmış durumda. Geçen yıldan farklı yani.
Örnek dosyanızı, örnek bilgilerle mesajınıza eklersenez yardımcı olmak mümkün.
Yapılacak iş şu, kız öğrenci sayısı bulunup, 17'ye bölünür. Böylece her sınıfa kaç kız öğrenci olacağını bulmuş olursunuz. Toplam öğrenci sayısını 17'ye bölerek her sınıfta olabilecek maksimum öğrenci sayısını bulmuş olursunuz. Bu sayıları kullanarak döngülerle yerleştirme yaptırırsınız. Önce kız öğrencileri dağıtırsınız. Ardından da erkek öğrencileri dağıtırsınız. Artan öğrencileri de eksiği olan sınıflara dağıtırsınız. Ancak dediğim gibi örnek dosyanız olmadan ve yazdığınız kodları görmeden yardımcı olmak mümkün değil.

Formüle gerek yok hocam, bütün sınıfları en homojen yapacak dağılım yöntemi şöyle:
- Kız ve erkekleri ayıracaksınız. Hepsi tek listede olursa sınıflara dağılım eşit olmayabilir. Elinizde iki liste var; 60 kız, 100 erkek öğrenci. A, B, C, D şubeleriniz olsun.
- Her iki listeyi de ayrı ayrı puana göre sıraldıktan sonra şube dağılımlarını şöyle yapın: A, B, C, D, B, C, D, A, C, D, A, B, D, A, B, C
- Bu 16 harfli şube dağılımı 17. öğrenciden itibaren tekrar edecek.
- Kız ver erkek öğrencileri bir listede birleştirin.
- Excel otomatik filtre ile şubelerinizi görebilirsiniz.

Biraz karışık oldu ama, umarım işinize yarar.

unknownrealmman' Alıntı:
Formüle gerek yok hocam, bütün sınıfları en homojen yapacak dağılım yöntemi şöyle:
- Kız ve erkekleri ayıracaksınız. Hepsi tek listede olursa sınıflara dağılım eşit olmayabilir. Elinizde iki liste var; 60 kız, 100 erkek öğrenci. A, B, C, D şubeleriniz olsun.
- Her iki listeyi de ayrı ayrı puana göre sıraldıktan sonra şube dağılımlarını şöyle yapın: A, B, C, D, B, C, D, A, C, D, A, B, D, A, B, C
- Bu 16 harfli şube dağılımı 17. öğrenciden itibaren tekrar edecek.
- Kız ver erkek öğrencileri bir listede birleştirin.
- Excel otomatik filtre ile şubelerinizi görebilirsiniz.

Biraz karışık oldu ama, umarım işinize yarar.

Güzel yöntem. Arkadaş makro deyince doğrudan ona aklım gitmişti ama bu daha basit bir yol.

MEB'in sınıflara o şekilde dağıttığını bilmiyordum.. O yüzden böyle bir çalışma yapmak istedim... Sınıflarda ki öğrenci sayıları dengesiz bir şeyler ayarlamaya çalışacam.. Excel dosyasında verileri ayıştırdım ama bakalım... Biraz uğraşayım tekrar bir dönütte bulunacam..

Geri