Siber saldırıdan nasıl kurtulurum?

Kodla Büyü

mystreous

Süper Üye
Süper Üye
2 gün önce instagram hesabımda benim paylaşmadığım Elon Musk konulu bir görsel paylaşıldı. Ama hesabıma girebiliyordum, önemsemedim sildim. Daha sonra facebooka baktım şifresi değiştirilmiş giremiyorum, şifremi unuttum bölümünden değiştirip yeniden girdim. Ardından bir baktım gmail hesabıma giremiyorum. Cep telefonuna onay kodu göndererek onu da yeniden aldım. Sonra facebooka yeniden baktım, yine giremiyorum, bu sefer cep telefon numaram, mail adresim ve kullanıcı adımı değiştirmiş hiçbir şekilde giriş yapamıyorum. Sonra hotmailden sürekli mail geliyor hesabında yetkisiz bir giriş algılandı engellendi gibisinden mailler alıyorum. Şimdi de twitterdan mesaj geldi hesabınızda yetkisiz giriş algılandı. Netfilix hesabınıza başka bir cihazdan giriş algılandı diye mesaj geldi şimdi. Kafayı tırlatacağım. Bilgisayarımda kayıtlı tüm şifreli yerlere giriş yapabiliyor adamlar. Chromeye AdBlock eklentisi yüklemiştim ondan şüphelendim kaldırdım, iMacros ve Tampermonkey eklentileri var onları da şimdi kaldıracağım. Bu eklentilerden olur mu acaba? Bilgisayarımı formatladım ama sadece C yi formatladım, diğer D ve E sürücülerini formatlayamadım. Bu illetten nasıl kurtulabilirim. Banka hesaplarıma da girebilirler diye ya da daha kötü işlere alet edebilirler diye tırsmaya başladım. Böyle birşey başına gelen var mı?
/

Hocam geçenlerde pintipanda diye bir kanal var aynı şekilde adamın 1 milyonluk kanalını çalmışlar, Elon musk videoları yüklemişler (kanalında nasıl çalındığı videosu var, senin olayına benziyor bak istersen) sana gönderilen bir şeye takladıysan ondan olma olasılığı yüksek, eklentilerden olacağını zannetmiyorum.

evet hocam izledim. Aynı Elon Musk paylaşımı onda da olmuş. Googleden Elon Musk virüs diye arattırdım bir çok kişi yaşamış benim yaşadığımı. Ama çözüm bulamadım. Hala saldırı var bana.

Kullandığınız tarayıcının "şifre kaydet" özelliğini kullanıyorsanız o tarayıcıda kayıtlı tüm hesaplara ait şifreleri acilen değiştirin hocam. Şifre değiştirme işlemine sitelere üye olurken kullandığınız e-posta hesabınızdan başlayın mutlaka.
Geçmiş olsun

facebook reklam yöneticisinide bir kontrol edin hocam
uydurma bir kredi kartı ile facebook hesabınız üzerinden reklam anlaşması yapılmış olabilir ve facebook a borçlanabilirisiniz

Kullandığınız tarayıcının "şifre kaydet" özelliğini kullanıyorsanız o tarayıcıda kayıtlı tüm hesaplara ait şifreleri acilen değiştirin hocam. Şifre değiştirme işlemine sitelere üye olurken kullandığınız e-posta hesabınızdan başlayın mutlaka.
Geçmiş olsun
şifre kaydet özelliğini kullanıyorum hocam. Kayıtlı 110 adet şifrem mevcut. Çok kullandığım bir özellikti. Bu özellikten vaz mı geçmeliyim? şifrelerimi değiştirmek yeterli mi?

facebook reklam yöneticisinide bir kontrol edin hocam
uydurma bir kredi kartı ile facebook hesabınız üzerinden reklam anlaşması yapılmış olabilir ve facebook a borçlanabilirisiniz
evet hocam düzelttim orayı. Reklam için facebook kullanıcı adı oluşturulmuştu. onu düzelttim.

geçtiğimiz aylarda benim de benzeri başıma geldi PC yi formatladim bir daha da sorun olmadı bende

şifre kaydet özelliğini kullanıyorum hocam. Kayıtlı 110 adet şifrem mevcut. Çok kullandığım bir özellikti. Bu özellikten vaz mı geçmeliyim? şifrelerimi değiştirmek yeterli mi?
Hocam vaz geçip geçmemek size kalmış, ben de kullanıyorum bu özelliği. Yüzlerce kayıt tuttuğu için vaz geçmek çok pratik değil açıkçası. Size ait farklı platformlardaki hesaplar ele geçirildiğine göre şifre havuzunuzda sızıntı var diye aklıma geldi. Bir eklenti ile erişim izni vermiş olabilirsiniz belki. Ne bileyim telefonu evde çocuklar kurcalarken birşey yüklemiş, onaylamış olabilr. Belki de başınıza gelen olayın tarayıcı kayıtları ile hiç alakası yoktur. Zor bir süreç açıkçası, kolaylıklar dilerim.

2 gün önce instagram hesabımda benim paylaşmadığım Elon Musk konulu bir görsel paylaşıldı. Ama hesabıma girebiliyordum, önemsemedim sildim. Daha sonra facebooka baktım şifresi değiştirilmiş giremiyorum, şifremi unuttum bölümünden değiştirip yeniden girdim. Ardından bir baktım gmail hesabıma giremiyorum. Cep telefonuna onay kodu göndererek onu da yeniden aldım. Sonra facebooka yeniden baktım, yine giremiyorum, bu sefer cep telefon numaram, mail adresim ve kullanıcı adımı değiştirmiş hiçbir şekilde giriş yapamıyorum. Sonra hotmailden sürekli mail geliyor hesabında yetkisiz bir giriş algılandı engellendi gibisinden mailler alıyorum. Şimdi de twitterdan mesaj geldi hesabınızda yetkisiz giriş algılandı. Netfilix hesabınıza başka bir cihazdan giriş algılandı diye mesaj geldi şimdi. Kafayı tırlatacağım. Bilgisayarımda kayıtlı tüm şifreli yerlere giriş yapabiliyor adamlar. Chromeye AdBlock eklentisi yüklemiştim ondan şüphelendim kaldırdım, iMacros ve Tampermonkey eklentileri var onları da şimdi kaldıracağım. Bu eklentilerden olur mu acaba? Bilgisayarımı formatladım ama sadece C yi formatladım, diğer D ve E sürücülerini formatlayamadım. Bu illetten nasıl kurtulabilirim. Banka hesaplarıma da girebilirler diye ya da daha kötü işlere alet edebilirler diye tırsmaya başladım. Böyle birşey başına gelen var mı?
/
Hocam çok açık ve net zararlı yazılım yemişsiniz. Kaspersky total yükleyin. Muhtemelen siz taratmaya gerek bile kalmadan casus yazılımı enseleyecektir.

Facebooka mail atarak nihayet kişisel hesabımı kurtardım. Ama malesef yönetici olduğum sayfalarda yöneticiliğimi kaldırmış ve onu bir türlü geri alamıyorum. Bu sayfaların içinde okul için kullandığımız resmi facebook sayfası da var. Hocalarım nasıl çözerim bu durumu?

Bende de aynı durum vat ben de yaklaşık 15 gündür uğraşıyorum. Bana da bir mifettia geldi falso bellek taktı ondan sonra olmaya başladı ondan virüsten şüpheleniyorum ve güvenlik tedbirlerini arttırmaya çalıştım ama durmuyorlar her gün mail hesabıma saldırı yapıyorlar.

Geri