Seyahat izni.. 20 yaş altı..

Kodla Büyü

rs.1453

Aktif Üye
Arkadaşlar Şanlıurfa dan Adana'ya gidecem, 2 ilin de giriş çıkış yasağı yok. Ama 2 yaşında çocuğum var bunun için izin almam gerekir mi 20 yaş altı yasağından dolayı.

Gerekli. e devlet üzerinden seyahat izni başvurusu yapmanız gerekiyor. Başvuruyu yapabilmek için ise sisteme Seyahat nedeni ile ilgili geçerli bir belge yüklemeniz gerekiyor.

Hocam cenaze sebebiyle Aydın'dan Amasya'ya gittik 1 hafta kadar önce. Açıkçası yollarda öyle bahsedildiği gibi bir durum yok. Örneğin giderken çocuğun izni var mı diye hiçbir çevirme de sormadılar. Ancak dönüş yolunda 1 yerde özellikle çocuk için izin belgesi var mı diye sordular ve e-devletten aldığım izin belgesinde çocuğun adı var mı diye kontrol ettiler. Giderken Aydın'da seyahat yasağı vardı ama ben Amasya'dayken o seyahat yasağını kaldırdılar. Yani iki ilde serbestti dönüşte.

soru: yasaklı bir ildeyim, yasaksız bir ile geçiş yapabilir miyim?
yanıt: sen yasaklı bir şehirdeysen zaten çıkış yasağın var? nasıl çıkmayı düşünüyorsun?

soru: yasaklı olan büyükşehirlerde, ilçeler arası seyahat iznine gerek var mı?
yanıt: gerek yok.

soru: sahte belge hazırlasam gidebilir miyim? zaten belgeye bakmıyorlarmış.
yanıt: belgeye bakmıyorlar diyen kişilere inanıp gaza gelmeyin, belgeyi alırken özel araçla gidiyorsan araç plakan da kayıtlı oluyor. sen daha kontrol noktasına yanaşırken, online sisteme plakanı girip, içinde kaç kişi var isimleri ne zaten görebiliyorlar. belgeye de şöyle bir göz gezdirip seni yolluyorlar. belge sadece senin elinde yok, emniyetin sisteminde tüm ayrıntıların kayıtlı.
düzenleme: online başvurularda araç plakası hanesi kaldırılmış, sadece kaymakamlık başvurularında plaka yazılıyormuş ve plakası sisteme kayıtlı olmayanların belgeleri daha sıkı kontrol ediliyormuş.

soru: yasaklı olmayan iki komşu il arasında seyahat ederken bu belgeye ihtiyaç var mı?
yanıt: gerek yok, hatta komşu ile geçtiniz diyelim, onun komşusu il de yasaklı değilse ona da geçebilirsiniz.

soru: belgesiz çıkıp ceza yesem, yola devam edebilir miyim?
yanıt: il sınırlarında geçişi engelleyen bariyerler var. izin belgeniz varsa bariyerden geçişe izin var. yani cezamı yedim yola devam edeyim çok ütopik maalesef.

soru: telefonunuza yollanan sms ile yola çıkabilir miyiz yoksa çıktı almak gerekiyor mu?
yanıt: sms yeterli, zaten polis ve jandarmanın kendi sistemlerinde sizin izinleriniz görünüyor.

soru: çıkış yaptığım il ve gideceğim ilde seyahat yasağı yok. ama bu iki il komşu değil. gideceğim yere ulaşmak için yasak olan bir şehirden geçmem gerekiyor, belgeye ihtiyacım var mı?
yanıt: evet izin belgesi almanız gerekiyor.

soru: ana yoldan değilde dağdan taştan geçerek il değiştirmeyi düşünüyorum? nerelerde çevirme var?
yanıt: dağ taş dediğiniz bölgelerin çoğu jandarma bölgesi ve gittiğiniz yer dağ başı bile olsa il sınırlarında jandarma bariyer kurmuş bekliyor. bulunduğum bölgede en sayfiye en dağ başı denen yerden arazi aracımla denemeler yaptım ve sonuç, jandarma bariyerleri. hani amacım il değiştirmek değil ama kaçış var mı diye merak ve zaten sürekli gittiğim arazilerde tur atmak.

Böyle bir yazı var, ne kadarı doğru bilemem ama anladığım kadarıyla bu iş biraz zor.

65 yaş üstüne seyahat yasağını kaldırdılar, bebekler, çocuklar için izin belgesi istiyorlar, şaka gibi, bu iş bir bitseydi.

Arkadaşımın anne babası 15 günlüğüne gelmişti şaka gibi marttan beri evlerine dönemiyorlar burada kalakaldılar. Şuan bulundukları il de ikametlerinin bağlı olduğu il.de büyükşehir. Yazık insancağızlara, en azından insanlar ikametinin olduğu yere gidebilmeli bence, evlerine gittiklerinde 14 gün karantinada kalsınlar böyle misafirliğe gittikleri yerlerde mahsur kalmaları da kötü oldu

Evet net bilgi aksam tum haber kanallarinda gordum. Sokaga cikmak yasak ama velisiyle seyahat edebilir diyor.

Geri